پنج شنبه, ۲۴ آبان , ۱۳۹۷

حبس موسوی، کروبی و رهنورد مغایر با قوانین کشور است

منتشر شده در: .

شورای هماهنگی راه سبز امید با انتشار بیانیه ای ضمن اعتراض به تداوم حصر   تاکید کرد :«هرچند از جمع شهروندان آگاه و هموطنان عزیز کمتر کسی در این نکته تردید دارد که ادامه بازداشت خانگی رهبران جنبش سبز برخاسته از رأی و اراده هسته سخت قدرت و شخص اول نظام است؛ اما این مانع پاسخگویی و رافع مسئولیت قوای سه‌گانه (مجریه، قضاییه و مقننه) در ایفای وظایف قانونی‌شان نیست.»

به گزارش سحام  در این بیانیه که در ششمین سالگرد حصر منتشر شده آمده است:«شورای هماهنگی راه سبز امید حبس آقایان موسوی و کروبی و خانم رهنورد را در مغایرت تام و تمام با قوانین کشور، آموزه‌های دین و موازین جهانی حقوق بشر، می‌داند. افزون بر این، در شرایط بحرانی منطقه و در هنگامه‌ای که ایران درگیر بحران‌های اقتصادی و اجتماعی است، ادامه حصر جز بی‌توجهی به منافع ملی مفهومی ندارد و به معنای بی‌اعتنایی آشکار رأس نظام سیاسی به رعایت حقوق بنیادین شهروندان و ضرورت همدلی و مدارا و مشارکت لایه‌های اجتماعی در اداره امور کشور و نیز برون‌شد از وضع خطرخیز موجود است.»

متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:

به نام خدا

إِنَّ الَّذِینَ قَالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقَامُوا فَلَا خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَلَا هُمْ یَحْزَنُونَ

 

هموطنان عزیز، مردم آگاه ایران

شش سال از حصر خانگی و حبس غیرقانونی رهبران جنبش سبز گذشت. بازداشت آقایان موسوی و کروبی و خانم رهنورد درحالی وارد هفتمین سال خود می‌شود که دستگاه قضایی برخلاف نص صریح قانون اساسی از رعایت موازین عادلانه قضایی و برگزاری محاکمه آنان در دادگاهی علنی و قانونی اجتناب کرده و هیأت حاکمه در جمهوری اسلامی به رویه ظالمانه‌ی خود علیه محصوران ادامه داده است.

حبس غیرقانونی همچنین درحالی تداوم یافته که خواست اکثریت قاطع ایرانیان، آزادی محصوران است؛ مطالبه‌ای که خود را در مقاطع گوناگون (ازجمله در مراسم تشییع پیکر مرحوم هاشمی رفسنجانی، مراسم بزرگداشت روز دانشجو در دانشگاه‌های مختلف کشور، اعتراض در شبکه‌های اجتماعی آنلاین، و نیز طوفان توییتری روز ۲۵ بهمن‌ماه جاری) آشکار کرده است.

حصر ظالمانه و غیرانسانی رهبران جنبش سبز همچنین در شرایطی هفتمین سال خود را آغاز می‌کند که متاسفانه دولت «تدبیر و امید» نتوانسته به وعده خود برای آزادی خانم رهنورد و آقایان کروبی و موسوی جامه عمل بپوشاند و  حتی در تغییر اصولی و بهبود معنا دار وضع ناگوار ایشان نیز ناتوان بوده است. این درحالی است که چند ماهی بیشتر به پایان عمر دولت اعتدال‌گرا باقی نمانده و حداقل انتظار افکار عمومی از رییس جمهور، ارائه توضیح شفاف درباره دلایل ادامه حصر غیرقانونی است.

هرچند از جمع شهروندان آگاه و هموطنان عزیز کمتر کسی در این نکته تردید دارد که ادامه بازداشت خانگی رهبران جنبش سبز برخاسته از رأی و اراده هسته سخت قدرت و شخص اول نظام است؛ اما این مانع پاسخگویی و رافع مسئولیت قوای سه‌گانه (مجریه، قضاییه و مقننه) در ایفای وظایف قانونی‌شان نیست.

با کمال تأسف، خودکامگی و اقتدارگرایی مستقر در جمهوری اسلامی خود را از هر توضیح برکنار دانسته و با خشونت و تهدید و تحریف، به سرکوب منتقدان و مخالفان و صداهای حق‌گو (ازجمله رهبران جنبش سبز) مشغول است.

شورای هماهنگی راه سبز امید حبس آقایان موسوی و کروبی و خانم رهنورد را در مغایرت تام و تمام با قوانین کشور، آموزه‌های دین و موازین جهانی حقوق بشر، می‌داند. افزون بر این، در شرایط بحرانی منطقه و در هنگامه‌ای که ایران درگیر بحران‌های اقتصادی و اجتماعی است، ادامه حصر جز بی‌توجهی به منافع ملی مفهومی ندارد و به معنای بی‌اعتنایی آشکار رأس نظام سیاسی به رعایت حقوق بنیادین شهروندان و ضرورت همدلی و مدارا و مشارکت لایه‌های اجتماعی در اداره امور کشور و نیز برون‌شد از وضع خطرخیز موجود است.

مبتنی بر وضع تلخ جاری، از تمامی همراهان سبز و هموطنان آزاده می‌خواهیم با استفاده از تمامی امکان‌های مشروع و قانونی دراختیار، اعتراض خود را به ادامه بازداشت غیرقانونی و غیرانسانی وکلای صبور و آزاده‌ی خویش (آقایان موسوی و کروبی و خانم رهنورد) تا حصول آزادی ایشان، تشدید کرده و تداوم بخشند.

 

شورای هماهنگی راه سبز امید

۲۶ بهمن‌ماه ۱۳۹۵