یکشنبه, ۶ خرداد , ۱۳۹۷

رهبر جمهوری اسلامی: آشتی ملی در کشور معنا ندارد، مگر مردم با هم قهر هستند؟

منتشر شده در: .

رهبر جمهوری اسلامی ایران در بیاناتی به طرح آشتی ملی که در روزهای اخیر از سوی سید محمد خاتمی رئیس جمهوری اسلامی سابق کشورمان مطرح شده بود پاسخ داد.

به گزارش خبرگزاری های داخلی آقای خامنه ای در سخنان خود در دیدار با جمعی از مردم آذربایجان شرقی با اشاره به طرح موضع آشتی ملی گفت:«اگر مسئولین ایستادگی نکنند و عقب‌نشینی نمایند، مردم آنها را پس خواهد زد.آشتی ملی در کشور معنا ندارد، مگر مردم با هم قهر هستند؟ مشکل مردم با توهین کنندگان عاشورا حل نخواهد شد و مردم با اینان قهر هستند و آشتی نخواهند کرد.»

آیت الله خامنه ای همچنین در این دیدار گفته است :«عده‌ای تعبیر «آشتی_ملی» را می‌گویند؛ اینها به نظر من معنی ندارد؛ مردم با هم متحدند؛ چرا می‌گویید آشتی؟ مگر مردم باهم قهرند؟بله، مردم با آن کسانی که روز عاشورا آمدند وسط خیابان و با قساوت و بی‌حیایی، جوان بسیجی را در خیابان لخت کردند و کتک زدند، قهرند و آشتی هم نمی‌کنند.»

این سخنان در شرایطی بیان می شود که در روز عاشورا تعدادی از معترضان کشته و مردم توسط نیروهای لباس شخصی مرود ضرب و شتم قرار  گرفتند.
سخنان آقای خامنه ای به نظر می رسد پاسخ به سخنان سید محمد خاتمی که چند روز پیش با اشاره به خطرهایی که متوجه کشور است خواستار آشتی ملی شده بود. رئیس جمهور سابق در فراخوانی از مردم خواسته بود در راهپیمایی ۲۲ بهمن حضور داشته باشند.
 در روزهای اخیر هم بحث آشتی ملی بین موافقان و مخالفان این طرح جریان داشته است.