شنبه, ۲۱ تیر , ۱۳۹۹

درگیری بامدادی ماموران شهرداری با اهالی شهرک زیتون/ شهرداری خانه‌های مردم را با وسایل داخلش تخریب کرد

منتشر شده در: .

shahrak-zeitoon-sahamnewsزهرا داستانی- شهرک زیتون و حواشی‌اش دوباره خبرساز شده است. اهالی می‌گویند بامداد امروز ماموران شهرداری به این شهرک رفته و خانه‌ها تخریب کرده‌اند. این‌درحالی است که مقاومت اهالی باعث بوجود آمدن درگیری شده است.

ساکنان شهرک زیتون می گویند که ساعت ۴ صبح امروز دوشنبه ۲۴ آبان، نیروهای شهرداری با همراهی نیروهای انتظامی به این شهرک واقع در سرخه حصار مراجعه و با اهالی این شهرک درگیر شدند. در جریان این درگیری تعدادی از مردم زخمی و به گفته شاهدان یکی از اهالی کشته شده است.

احمدیان یکی از ساکنان شهرک زیتون در گفت و گو با خبرآنلاین این حادثه را چنین شرح می‌دهد: ساعت ۴ صبح بود که به شهرک حمله کردند. تمامی ماشین های مردم را خرد کردند و مردم را کتک زدند. مردم در برابر آنها مقاومت کردند اما چون آنها مسلح بودند مردم توانی برای جلوگیری از آنها نداشتند.

این ساکن شهرک ادامه می‌دهد: ماموران یگان ویژه از طرف شهرداری بودند. ۴۰ تا ۵۰ اتوبوس را آورده بودند تا مردم را منتقل کنند.

به گفته او، بعد از درگیری‌، مجروحان به بیمارستان منتقل شده‌اند اما مردم برای مراجعه به بیمارستان با مشکلاتی مواجه شده‌اند: اورژانس آمد ولی گفت مردم مجروح و زخمی را به بیمارستان منتقل نمی کند و برای انتقال ماموران مجروح و زخمی به شهرک آمده است. ما را تا دم پارک آوردند چون اجازه تردد ماشین‌ به داخل نبود. بالاخره اورژانس ۱۱۵ آمد و ما الان در بیمارستان امام حسین هستیم.

خانم احمدیان می گوید به واسطه ضربه محکمی که به چشمش خورده و خون مردگی،‌ در بخش چشم پزشکی بیمارستان امام حسین (ع) به سر می‌برد.

مرد ۵۰ ساله بیهوش در میان مجروحان

او در پاسخ به اینکه چه تعداد زخمی و مجروح از حادثه دیشب به بیمارستان منتقل شده اند، می‌گوید: اطلاع دقیقی از تعداد زخمی‌‌ها ندارم. بخشی از زخمی ها را به بیمارستان امام خمینی منتقل کرده‌اند و ما دو نفر را به بیمارستان امام حسین (ع) آوردند.

این ساکن شهرک ادامه می‌دهد: مردی ۵۰ سال در میان زخمی‌ها بود که از شدت جراحت بیهوش بود. تمام سر و صورتش خون‌آلود بود و فکر نمی‌کنم که زنده مانده باشد.

به گفته او، در پی درگیری‌های ماموران و مردم، افرادی دستگیر شده‌اند اما دو ساعت بعد آزاد شده اند.

احمدیان از بسته بودن راه ترکمن‌ده خبر می‌دهد و می‌گوید: مسیر ترکمن‌ده از زمین های ما رد می شود. ما سال‌هاست که در این منطقه زندگی می‌کنیم و ۳۰ سال است که داریم داد می زنیم ولی کسی صدای ما را نمی شنود. این زمین ها سند شش دانگ دارد و ما قانونی در این مکان زندگی می‌کنیم.

او می گوید: حضور ۲ هزار تن از ماموران در ساعت ۵ صبح در شهرک نشان می‌دهد که حکم قانونی برای تخلیه نداشته اند. اگر حکم داشتند، روز می آمدند.

خانه ها را با اسبابشان خراب می کنند

مقدمی، یکی دیگر از ساکنان این شهرک به خبرآنلاین می گوید که تخریب خانه های شهرک از ساعت ۴ تا همین لحظه ادامه دارد.

او با اشاره به مجروحان این شهرک می گوید: مجروحان را سریع از محل حادثه دور کردند.

این ساکن شهرک در پاسخ به این سوال که آیا پیش از تخریب به ساکنان این شهرک اطلاعی داده شده بود، می گوید: به کسی اطلاع نداده بودند. هیچ حکمی مبنی بر تخریب یا تخلیه صادر نشده و خانه های ما با اسباب و اثاثیه در حال نابودی است.

مقیمی می گوید: بعد از ۳۰ سال پیگیری ساکنان و علیرغم فرمان مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه به صورت مجدانه حق و حقوق مردم پرداخت شود، حالا با تخریب خانه ها دارند صورت مسئله را پاک می کنند.

۲٫۵ سال از آخرین تخریب می گذرد

به گفته این ساکن شهرک زیتون، تخریب یک باره این شهرک در حالی انجام می شود که ۲ سال و نیم پیش از آخرین تخریب بخشی از خانه های این شهرک می گذرد.

مقدمی می گوید: از دو سال و نیم پیش که اخرین تخریب ها در شهرک انجام شد مردم به همه جا سر زدند و پیگیری کردند و ۲۲ حکم قضایی و حکم دیوان عدالت اداری مبنی بر الزام شهرداری به صدور پروانه ساختمانی صادر شده است اما امروز شاهد تخریب خانه های مردم هستیم.

گرچه محمدهادی حیدرزاده، مدیرکل پیشین حفاظت محیط زیست استان تهران چندی پیش در گفت و گو با ایسنا از پیش‌بینی سه نقطه جدید برای مالکین شهرک زیتون در سرخه‌حصار خبر داده بود اما ساکنان شهر می گویند که در رابطه با مکان جایگزین برای سکونت شهرک نشینان صحبتی با آنها نشده است.

مقیمی ادامه می دهد: تصمیمی جدی برای مردم گرفته نمی شود و علیرغم اینکه رهبری، وزارت راه و شهرسازی را موظف به پیگیری کرده اما این وزارت هیچ کاری برای مردم نکرده است.

به گزارش خبرآنلاین، بوستان سرخه حصار در سال ۱۳۵۹ به عنوان یک بوستان ملی در فهرست سازمان محیط زیست کشور قرار گرفت و در سال های ابتدایی دهه ۶۰ بخشی از زمین های بوستان ملی سرخه حصار از سوی وزارت کشاورزی آن زمان به کارمندان این وزارتخانه واگذار شد. به دنبال این واگذاری غیرقانونی، شرکت تعاونی شهرک زیتون که نزدیک به ۴ هزار عضو داشت، اقدام به ساخت و ساز در این زمین ها کرد اما پس از ساخت نزدیک به ۱۰۰ واحد، سازمان محیط زیست کشور با این ساخت و ساز مخالفت کرده و جلوی آن را گرفت.

با وجود تمامی مخالفت هایی که با ساخت این شهرک صورت گرفت، این شهرک ساخته و به کارکنان وزارت جهاد کشاورزی در سال ۶۲ فروخته و برای آنها سند رسمی صادر شد. بعد از واگذاری قسمتی از زمین‌های این منطقه به تعداد قابل توجهی از افراد مشخص شد که این منطقه در حریم تهران قرار دارد و حریم کاربری ندارد و امکان ساخت و ساز در آن نیست. پس از آن اما شهرداری اقدام به تخریب این شهرک کرد که به دنبال آن پیگیری های مردم بیش از ٢٢ حکم قضایی و حکم دیوان عدالت اداری را به دنبال داشت که براساس آن شهرداری موظف به صدور پروانه ساختمانی شد.

پیش از این محمدهادی حیدرزاده، مدیرکل پیشین حفاظت محیط زیست استان تهران از ضرورت تحویل زمین معوض به زمین‌داران شهرک زیتون در پارک‌ ملی سرخه‌حصار و پیش‌بینی سه نقطه جدید برای مالکین این شهرک خبر داده و گفته بود: اگذاری شهرک زیتون در سال ۶۲ توسط وزیر وقت کشاورزی اتفاق افتاده و متأسفانه این واگذاری بدون استعلام از محیط زیست و بدون توجه به مقوله زیست محیطی آن منطقه صورت گرفت.

او همچنین در رابطه با مکان جایگزین برای سکونت شهرک نشینان گفته بود: قرار شده سه نقطه در استان تهران به عنوان زمین معوض جانمایی شوند تا این افراد از لحاظ اقتصادی هم آسیب نبینند که مسئولیت این اقدام را هم وزیر راه و شهرسازی و معاون وی برعهده گرفته‌اند. در حال حاضر در این شهرک ۱۲۳ واحد و ۱۸ باب مغازه ساخته شده که غیر مجاز است. بنابراین سه نقطه در تهران مکان‌یابی شده که شامل فاز ۸ و ۱۱ پردیس، یک نقطه در پرند و یک نقطه در دماوند است.

با این حال اهالی شهرک زیتون قبلا گفته بودند که زمین‌های پیشنهادی، به اندازه ملک‌های فعلی ارزشمند نیست.

معاون دادستان تهران: بخشی از ساخت و سازهای غیرمجاز شهرک زیتون تخریب شد

معاون دادستان تهران گفت: ۴۰۰ ساخت و ساز غیر مجاز در شهرک زیتون واقع در حریم منطقه ۱۳ شهر تهران صبح امروز (دوشنبه) به دستور شورای تأمین و با حکم مرجع قضایی تخریب شد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران، مرتضی تورک افزود: مرحله دوم تخریب نیز با رای کمیسیون ماده ۱۰۰ انجام خواهد شد.

وی تصریح کرد: با هرگونه ساخت و ساز غیر مجاز در پایتخت برخورد می شود.

براساس این گزارش، واگذاری شهرک زیتون در سال ۶۲ توسط وزیر وقت کشاورزی صورت گرفته بود که متأسفانه این واگذاری بدون استعلام از محیط زیست و بدون توجه به مقوله زیست محیطی آن منطقه انجام شده است.

این گزارش حاکیست چندی پیش نیز مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران از ضرورت تحویل زمین معوض به زمین‌داران شهرک زیتون در پارک‌ملی سرخه‌حصار و پیش‌بینی چند نقطه جدید (فاز ۸ و ۱۱ پردیس، یک نقطه در پرند و یک نقطه در دماوند) برای مالکان این شهرک خبر داده بود که متاسفانه مورد استقبال قرار نگرفت.