جمعه, ۴ خرداد , ۱۳۹۷

کور کردن چشم برای درست کردن ابرو!

منتشر شده در: .

Ahmad-Heidari-saham-news» احمد حیدری

انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۸۸ به حق حماسه حضور آگاهانه ملت ایران در صحنه تعیین سرنوشت خویش بود و می‌توانست به عنوان یک نقطه عطف در تاریخ ایران ثبت شده و جاودانه گردد ولی متاسفانه با سوء تدبیرها و عملکردهای غلط و … این حماسه به فتنه‌ای دردآور تبدیل شد و استخوان لای زخمی گردید که هنوز هم ذهن و روح جامعه را به خود مشغول کرده است.

دو نفر از کاندیداهای آن انتخابات به سلامت انتخابات با توجه به عملکردهای قبل، حین برگزاری و بعد از برگزاری انتخابات اعتراض کردند و کثیری از مردم خواستار رسیدگی به این اعتراض‌ها شدند. حاکمیت که می‌توانست با شنیدن اعتراض‌ها و سعی در جوابگویی و اقناع معترضان و مردم، مشکل را حل کند، اعتراض‌ها را غیر قانونی و از غیر مجرای قانونی خواند و بالاخره بعد از یک‌سال و اندی نامزدهای معترض حصر شدند و الان بعد از گذشت نزدیک به ۶ سال از حصر، هنوز روح جامعه نسبت به این موضوع مساله‌دار است و حاکمیت هم خود را در مخمصه می‌بیند و نتوانسته جواب قانع کننده داده و مشکل را حل و بایگانی کند.

در طول این مدت جمعی از مسئولان حکومتی و امامان جمعه و… در رده‌ها و پست‌های مختلف به توجیه حصر همت گماشته و گاهی گفتند:
«حصر، اقدامی رئوفانه با محصورین است و گر نه باید اعدام شوند»؛
«محصوران مرتکب بغی و اقدام براندازانه شده و اقدام‌شان به قتل افرادی منجر شده و در خون مقتولان شریک بوده و مسبب مرگ آنهایند و مستحق اعدام می باشند»؛
«مردم خواهان برخورد شدید و اعدام آنها هستند»؛
«آنان با دشمنان نظام دست‌شان در یک کاسه است و مجری اقدام براندازنه طرح شده توسط دشمنان خارجی، بوده‌اند»؛
«حصر آنان اقدامی پیشگیرانه است تا نتوانند در صف متحد ملت ایجاد رخنه و نفاق کنند»؛
و …

متأسفانه برای توجیه این حصر، گاهی به تحریف حقایق تاریخی و دینی هم متمسک گشته‌اند ولی با وجود تلاش فراوان برای توجیه، از اقناع روح جامعه و افکار عمومی ناتوان بوده، از این رو باز هم به توجیه‌های جدید متوسل می‌شوند که آخرین نمونه آن سخنان مهندس باهنر از چهر‌ه‌های شناخته شده اصولگرایان و دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین و دبیرکل جبهه پیروان خط امام و رهبری است.

از ایشان پرسیده می‌شود: آیا تاکنون پیگیری‌ای در مورد مساله حصر انجام داده اید؟ ایشان در جواب می‌گوید: در این مورد بارها و بارها گفته شده است بهترین وضعیتی که می‌تواند ادامه پیدا کند، همان حصر است. اگر دادگاهی بخواهد این آقایان را رسما و طبق قوانین کشور محاکمه کند، حکمشان سنگین خواهد بود و شاید به مصلحت نباشد این حکم در مورد آنها اجرا شود. اما ممکن است پرسیده شود حالا که این عده محاکمه نشدند چرا آزاد ‌نمی‌شوند؟ در پاسخ باید گفت در دنیا کسی را پیدا نمی‌کنیم که علیه یک نظامی اقدام بکند و آزاد باشد. یک زمانی کسی علیه حزب ما حرف می زند و این طبیعی است، اما گاهی هم کسی اپوزوسیون نظام می‌شود، اپوزوسیون نظام در هیچ کجای دنیا اجازه تلاش و فعالیت ندارد. مثل این می‌ماند که به کسی بگوییم تو اجازه انقلاب داری!

بعد ادامه می دهد: حتما شما هم می‌دانید که انقلاب اسلامی ما هم غیرقانونی بود چون قوانین زمان پهلوی اجازه انقلاب به کسی نمی‌داد. بنابراین انقلاب اسلامی به رهبری حضرت امام خلاف قانون وقت بود. برای همین هم در آن زندان و حصر و تبعید و شهادت وجود داشت. یک موقع آقایان می گویند ما می خواهیم زندگی‌مان را بکنیم و کاری هم نداریم، اما یک موقع هم هست که می‌خواهند بیایند بیرون، هجمه راه بیندازند! معلوم است که در این مورد نظام اجازه چنین کاری را به آنها نمی دهد.

سؤال می شود: واقعا معتقدید دو کاندیدای انتخایات ریاست جمهوری سال ۸۸ اپوزیسیون نظام بودند؟ ایشان جواب می دهد: بله؛ اپوزیسیون نظام بودند. من خودم به آقای مهندس موسوی گفتم ۵ درصد از صندوق‌ها را به انتخاب شما می‌شماریم اگر اشکالی داشت حرف شما درست است، ایشان گفت نه ما به پروسه قبل از رای اعتراض داریم. در اینجا تکلیف مشخص است مهندس موسوی گفت من کاری به آرای درون صندوق ندارم به قبل از آن کار دارم. وقتی در یک بازی فوتبال یک طرف به داور بگوید من تو را قبول ندارم، داور به آن طرف یک کارت قرمز می‌دهد و از بازی بیرونش می‌کند.

دبیر کل جبهه پیروان خط امام و رهبری در پایان گفت: اگر قرار باشد دادگاهی برای این افراد برگزار شود حکم اجرایی در مورد آنها خیلی سخت است و نتیجه رای این دادگاه هم به ضرر اصلاح‌طلبان و هم به ضرر خود این افراد خواهد بود. و در آخر می‌گوید: حتی اخیرا هم برای آقای مهندس موسوی پیغام فرستادم که اعلام کند در صورتی که آزاد شود تا سال‌ها فعالیت سیاسی انجام نخواهد داد، اما گویا وی نپذیرفت.

متاسفانه در این سخنان جناب باهنر برای توجیه حصر چند نکته عجیب و قابل توجه هست:

۱٫ ایشان اقدام امام و مردم به انقلاب علیه نظام ستم شاهی را تخطئه کرده و غیرقانونی شمرده است،
۲٫ اقدام رژیم ستم شاهی به سرکوب و قتل و زندان کردن انقلابیون هم توجیه شده و معقول و قانونی شمرده گردیده است،
۳٫ حصر بدون انجام تشریفات قانونی و محاکمه و شنیدن دفاعیات بوده است،
۴٫ نتیجه دادگاه برگزار نشده، اعلام شده است!
۵٫ معترضان را اپوزسیون برانداز قلمداد کرده است،
۶٫ در آخر هم اعلام کرده پرونده محصوران قابل اغماض است به شرطی این که قول دهند تا سالیان سال از فعالیت سیاسی چشم بپوشند!

در حالی که:

۱٫ امام و انقلابیون نظام شاهنشاهی را قانون شکن و متجاوز به حقوق شرعی و قانونی مردم و اصولا نظام شاهنشاهی را غیر شرعی و غیر قانونی می دانستند چون منتخب و مقبول مردم نبود و ببدون خواست و اراده مردم سرکار آمده و ادامه می داد. آنان خواستار حاکمیت اراده و خواست مردم بودند و حتی در ابتدای امر، امام شاه را به تمکین به قانون فراخواند و وقتی با طغیان شاه مواجه شد، با استناد به احکام عقلی و مقبول همه جهان، نظام شاهنشاهی را غیر قانونی اعلام کرد.

۲٫ اقدام نظام شاهنشاهی هم به قلع و قمع انقلابیون اقدامی ستمگرانه و ظالمانه و خلاف قانون بود زیرا هر حکومتی باید به مخالف خود اجازه فعالیت و مخالفت قانونی و مسالمت آمیز بدهد و با منع مخالفان از اقدامات قانونی و مسالمت آمیز، آنان را به حرکت تند و مسلحانه سوق ندهد.

۳٫ هیچ حکومتی حق ندارد بدون انجام محاکمه و دادن اجازه دفاع به متهمان مخالف، آنان را حصر، زندانی یا مجازات کند. البته حصرهای تامینی و کوتاه مدت در همه حکومت ها جایز است ولی به هیچ وجه نباید این حصرها از اقدام تامینی کوتاه مدت فراتر رود.

۴٫ اپوزیسیون قانونی بودن در همه دنیا جایز است و همه پیامبران و انقلابیون در ابتدا اپوزیسیون نظام حاکم بوده اند و کم کم توانسته اند با بیان و تبلیغ مردم را به خود جذب کرده و واجد اکثریت شده و حاکم گردند.

همه حکومت ها هم موظفند برای مخالفان قانونی خود فضای فعالیت مسالمت آمیز فراهم کنند و منع مخالفان از اقدامات تبلیغی و روشنگرانه برای جذب مردم و فراهم سازی بستر رسیدن به حاکمیت، اقدامی دیکتاتورمآبانه و محکوم می باشد. البته حکومت ها هم می توانند با اقدامات تبلیغی و روشنگرانه مردم را به بی صلاحیتی مخالفان توجه داده و نگذارند مردم ادعاهای این گروه ها را بپذیرند.

آری اپوزیسیون برانداز مسلحانه بخصوص در جایی که حکومت فضای فعالیت قانونی و مسالمت آمیز برای مخالفان ایجاد کرده باشد، در همه دنیا محکوم است زیرا براندازی مسلحانه نوعی اقدام تحمیلی و ظالمانه است و هر حکومتی باید در مقابل تحمیل به مردم بایستد.

۶٫ معترضان به انتخابات ۸۸ بارها اعلام کرده اند که نظام را قبول دارند و خواهان اجرای بدون تنازل قانون اسای هستند، آنها نه مرتکب اقدام براندازانه شدند و نه ادعای براندازی نظام را داشتند بلکه در صدد رسیدن به حاکمیت از طریق صندوق رأی بودند و نسبت به اقدامات حکومت در برگزاری صحیح انتخابات در مراحل مختلف معترض بودند و یکی از اعتراض های اصلی آنان به ناظران و داوران انتخابات بود که با اعلام طرفداری صریح از یک طرف مسابقه، صلاحیت داوری را از دست داده بودند و انتظار تمکین آنان به حکم داورانی که اصل بی طرفی داور را رعایت نکرده بودند، انتظار به جایی نبود.

۷٫ این که جناب آقای باهنر خواستار تعهد محصوران بر خودداری از فعالیت سیاسی شده، تقاضای ناصحیحی است و بدون حکم دادگاه نمی توان کسی را از فعالیت سیاسی منع کرد.