چهارشنبه, ۲۵ تیر , ۱۳۹۹

سخنگوی حزب اعتماد ملی: پشتوانه رای روحانی برای انتخابات ۹۶ جامعه مدنی است

منتشر شده در: .

gerami-Moghaddam-sahamnews1

اسماعیل گرامی مقدم در گفتگو با «نوآوران» به دوران ریاست جمهوری ولی و انتخابات آینده رباست جمهوری ایران اشاره کرده است.

احمدی نژاد در سخنرانی هایش از حفظ حریم خصوصی می گوید ،تغییر ادبیات او هشدار دوباره بازگشت پوپولیست ها است،باید بازگشت او را جدی گرفت با توجه به محبوبیت برجام، هیچ مخالف نشان‌دارِ برجام در میان اصولگرایان ظرفیت بسیج رای وسیعِ فرودستان را ندارد، ولی احمدی‌نژاد دست بازی برای همراهی با برجام دارد، احتمالا خودش را در شکست‌ هسته‌ای پیش از روحانی شریک نخواهد کرد و مستندات کافی برای جدایی‌اش از روند هسته‌ای بعد از ۹۱ هم در اختیار دارد.
هزینه‌های نامزدیِ بسیار محتملِ احمدی‌نژاد و پیروزیِ کمتر محتمل او چنان سهمگین است که هر قدر احتمالش کم باشدضروری است اصلاح‌طلبان و اعتدال‌گرایان بکوشند کم‌ترش کنند. اصلاح‌طلبان در ۸۴ و ۸۸ هم احمدی‌نژاد را دست کم گرفتند و تکرار این خطا در انتخابات ۹۶ می‌تواند هزینه‌های سنگینی داشته باشد.

بازگشت پوپولیست ها و جامعه مدنی مقدمه مصاحبه با اسماعیل گرامی مقدم بود او بازگشت احمدی نژاد را حق او می داند و از سویی شانس او را در برابر اقبال عمومی ناچیز ،گرامی مقدم دولت ها نیازمند تقویت جامعه مدنی می داند.

روحانی در تقابل جدی با تندرو ها قرار دارد،دولت معتقد به ایجاد اتاق های فکری است که در سیاست خارجی برجام و در داخل مدیرانش را نشانه گرفته ، و اقتصاد در شرایط نرمال خود قرار نگرفته به نظر شما دولت چگونه می تواند از این روزها با عافیت خارج شود؟
بعد از روی کار آمدن روحانی جناح محافظه کار که تصور شکست نمی کرد با اشفتگی روبرو شد ،آنها از آغازین روزهای شروع به کار دولت به نقد خملکرد روحانی پرداختند و شیوه آنها تخریب روحانی بوده است در آن سال ها بشدت مخالف برجام بودند و به بن بست رساندن مذاکرات در دستور کارشان بود،هر بار تیم مذاکره کننده با دست پر باز می گشت ،تریبون تندرو ها برای تخریب دولت فعال بود.
در حوزه اقتصاد دولت روحانی میراث دار تورم ۴۲ درصد بود روحانی دو راه بشتر نداشت یا به سمت رشد اقتصادی می رفت و تورم ۱۲۰ درصدی حاصل می شد و یا اینکه دولت تن به رشد پایین می داد تا تورم را کنترل کند و یه این ترتیب به نان مردم آسیبی وارد نشود ،و چرخ زندگی مردم بچرخد.
روحانی گزینه دوم را انتخاب کرد راهی را رفت که عقلانی تر بود و با توجه به ظرفیت اقتصادی کاهش تورم بود هر چند رشد اقتصادی در حال حاضر از منفی دو به مثبت ۶ رسیده است.
دستاوردهای دولت به صورت غیر اخلاقی توسط تندروها تخریب شده و حتی جایی یک نقد منصفانه هم ندارند اصول گرایان تند رو مردم را نا امید کرده اند در مساله مهم و سرنوشت ساز برجام وضعیت و مختصات سیاسی و اقتصادی کشور با دوران حاکمیت تندروها بسیار متفاوت است امروز دیگر شاهد تحریم های روزانه نیستیم ،بانک ها و بیمه ها و موسسات مالی به ایران اعتماد دارند و گشایش ال سی صورت می گیرد و کالاها را می شودخرید و ما دارای تراکنش مالی هستیم.
اگر چه ممکن است اشکالاتی هم در کار دولت باشد ،که باید نقد شود اصول گرایان سنتی مثل طیف لاریجانی امروز در موضع نقد منصفانه دولت و همدلی با عملکرد روحانی هستند ولی تندروها برنامه ای متفاوت دارند.

 

دوگانگی بین اصول گرایان و جدایی راست سنتی از تندروها باعث می شود ،آنها نامزد مستقل در انتخابات ۹۶ داشته باشند؟
پس از شکست هایی که جریان اصول گرا در دو انتخابات آخر خورده در مجلس طیفی از اصول گرایان حاضر هستند که در جهت منافع ملی قرار دارند ،آنها در انتخابات آینده در طیف حامی دولت قرار می گیرند ولی تندروها نیز از این حق برخوردار هستند که برای انتخابات بعدی آماده شوند و خود را بازسازی کنند و باید از آنها نیز استقبال کرد آنها هم باید در بازی دموکراسی حاضر باشند.
اما اینکه این ها چقدر می توانند جهت سازی کنند و توده ها را پشت سر خود بیاورند جای تامل دارد از یک سو هم تحول در اصول گرایان را داریم و اصول گرایان معتدل خسارات فراوان از احمدی «یاد دیده اند و به تعبیر خودشان احمدی نژاد مولود یک شنبه سیاه در مجلس بوده لذا اینکه اینها همه در یک جبهه قرار بگیرند و در یک صحنه سیاسی باشند کمی دور از ذهن می شود.

 

پس پوپولیست ها آینده ای در سیاست نخواهند داشت؟
از دید پوپولیستی هم زمانی می شود اقدام کرد که مردم خاطره خوبی داشته باشند نتایج انتخابات نشان می دهد مردم خاطراتشان نسبت به عملکرد احمدی نژاد تیره و تار است و شعار های پوپولیستی ارزش خود را از دست داده است چون در یک سطحی نخبگان اصول گرا از احمدی نژاد فاصله دارند از سوی دیگر مردم خاطره خوشی از احمدی نژاد ندارند مردم نگران تحریم ها،خسارات مادی و اختلاس های دولت او هستند .

 

بحث پر حاشیه حقوق های نا متعارف هم ریشه در همان دولت دارد ذوحانی چطور باید از اثار تخریبی احمدی نژاد عبور کند؟
این بحث حقوق های نا متعارف مدیران با درایت دولت همراه بوده،اقای نوبخت سخنگوی دولت عذرخواهی کرد و روحانی به معاونش دستور پیگیری داده ما اصلاح طلبان خواستار ترمیم این آثار هستیم هرچند عامل آن دولت قبل باشد.
نکنه مهم آن است که بار نابسامانی آنقدر زیاد است که روحانی در بسیاری از نقاط هنوز فرصت ترمیم نداشته است .و نکته ترازیک ماجرا آن است که تندرو ها از همین فیش های حقوقی که محصول خودشان است در جهت تخریب دولت استفاده می کنند.

 

فکر می کنید ،احمدی نژاد برای انتخابات ۹۶ تمایل به بازگشت به قدرت دارد ؟
بازگشت به قدرت حق او است ولی اینکه به قدرت بازگردد خوش بین نیستم و مطمئن هستم جریان اصول گرا نامزد مجزا از او را معرفی می کند.

 

سخنرانی های آخر احمدی نژاد با تغییر ادبیات روبرو بوده و او حالا در دفاع از حریم خصوصی و انتقاد از دولت حرف می زند؟
تغییر ادبیات احمدی نژاد ناشی از تلنگر و پیام انتخابات است آنها بزرگترین سرمایه خود یعنی مردم را از دست داده اند آنها نه قاطع از مردم را دریافت کرده اند لذا در ادبیات آنها تغییر ایجاد شده است .

 

روحانی فرصت کوتاهی هم برای ترمیم جامعه مدنی دارد،جامعه مدنی در چند سال گذشته روزهای تلخیرا سپری کرده است؟
آقای روحانی علاقمند به نسبت دموکراسی و آزادی سیاسی است ولی این کافی نیست ،جامعه مدنی پس از برجام حرکت موثر داشته است اما این حرکت نباید شتابزده باشد،دولت باید با نهاد های موثر مذاکره کند و روحانی باید در این زمینه فعال باشد پشتوانه رای روحانی برای انتخابات ۹۶ جامعه مدنی است این گروه های مرجع هستند گه باید پشت روحانی قرار بگیرند.

اما در کل دولت ها تمایلی به جامعه مدنی ندارند
تمامی دولت ها در تقویت جامعه مدنی با فراز و نشیب روبرو هستند اماهمه دولت علاقه مند بوده اند بجز دولت احمدی نژاد البته او هم در شش ماه آخر که دوستانش به زندان افتادند تغییر روش داد.
تصور من آن است که همه دولت ها به دلیل آنکه برای بقدرت رسیدن راهی جز صندوق رای ندارند و می دانند گذار بدون مردم اتفاق نمی افتد این دولت ها را ترغیب می کند تن به مطالبات جامعه مدنی بدهند.