یکشنبه, ۵ خرداد , ۱۳۹۸

سه روزنامه‌نگار بازداشتی در «پروژه نفوذ» به مرخصی آمدند

منتشر شده در: .

Rooznamenegaran-sahamnewsسه روزنامه‌نگار بازداشتی در «پروژه موهوم نفوذ آمریکا در مطبوعات ایران» پس از هشت ماه بازداشت ساعتی قبل به مرخضی اعزام شدند.

به گزارش خبرنگار «سحام»، آفرین چیت‌ساز، سامان صفرزایی و احسان مازندرانی سه روزنامه‌نگار بازداشت شده در «پروژه موهوم نفوذ غرب در ایران» پس از هشت ماه بازداشت و تحمل فشارهای طاقت‌فرسا از زندان اوین به صورت موقت آزاد شدند. در این میان هنوز خبری از آزادی عیسی سحرخیز دیگر روزنامه‌نگار منتقد بازداشت شده در این پروژه مخابره نشده است.

بر اساس گزارش‌ها «آفرین چیت‌ساز» ستون نویس روزنامه ایران که مدت زیادی تحت فشار برای اعتراف اجباری ارتباط با برخی مقامات دولتی ایران قرار داشته، با سپردن وثیقه یک میلیارد تومانی به مرخصی اعدام شده است.

احسان مازندرانی نیز با سپردن وثیقه پس از پنجاه روز اعتصاب غذا به مرخصی چهار روزه اعزام شده است.

به نظر می‌رسد این مرخصی‌ها به مناسبت فرا رسیدن عید فطر به این روزنامه‌نگاران بازداشتی اعطا شده باشد.

در همین حال منابع خبری «سحام» گفته‌اند که قوه قضاییه قصد دارد عیسی سحرخیز روزنامه‌نگار منتقد و بیمار را از تخت بیمارستان مجددا راهی زندان کند.

آقای سحرخیز گفته است که در صورت اجرای چنین تصمیمی، در بدو ورود خود به زندان دست به اعتصاب غذا خواهد زد.

سحرخیز هدف از اعتصاب غذای جدید خود را «عمل به دو ماده صریح قانونی ۵۰۲ و ۵۲۲ قانون مجازات اسلامی» و «برائت از تمامی اتهامات ساختگی سازمان اطلاعات سپاه پاسداران و بازجویان» عنوان کرده است.

ماده ۵۲۲ قانون مجازات اسلامی اشعار می‌دارد: در صورتی که مداوای محکوم به حبس در خارج از زندان ضروری باشد، قاضی اجرای احکام کیفری، مدت زمان مورد نیاز برای مداوا را با توجه به نظر پزشکی قانونی تعیین می‌کند و با اخذ تأمین متناسب، اجرای حبس را به تعویق می‌اندازد و هرگاه محکوم علیه تأمین متناسب ندهد، معالجه وی در بیمارستان تحت نظر ضابطان صورت می‌گیرد و مدت معالجه جزو محکومیت وی محسوب می‌شود. تبصره این ماده می‌گوید: مفاد این ماده از جهت اعزام برای مداوای سایر افرادی که در حبس به سر می‌‏برند، نیز اجرا می‌شود.

هم‌چنین ماده ۵۰۲ قانون مجازات اسلامی نیز صراحتا می‌گوید: هرگاه محکوم علیه به بیماری جسمی یا روانی مبتلا باشد و اجرای مجازات موجب تشدید بیماری و یا تأخیر در بهبودی وی شود، قاضی اجرای احکام کیفری با کسب نظر پزشکی قانونی تا زمان بهبودی، اجرای مجازات را به تعویق می‌اندازد. چنانچه در جرائم تعزیری امیدی به بهبودی بیمار نباشد، قاضی اجرای احکام کیفری، پس از احراز بیماری محکوم علیه و مانع بودن آن برای اعمال مجازات، با ذکر دلیل، پرونده را برای تبدیل به مجازات مناسب دیگر با در نظر گرفتن نوع بیماری و مجازات به مرجع صادرکننده رأی قطعی ارسال می‌کند. تبصره این ماده نیز اشعار می‌دارد: هرگاه حین اجرای مجازات، بیماری حادث شود و تعویق اجرای مجازات فوریت داشته باشد، قاضی اجرای احکام کیفری، ضمن صدور دستور توقف اجرای آن، طبق مقررات این ماده اقدام می‏‌کند.

امید است قوه قضاییه با عمل به «مر قانون» دست از آزار زندانیان سیاسی و روزنامه‌نگاران بردارد و به «ریل صحیح» اجرای قانون بدون «اعمال سلیقه‌های خاص» مسئولین این قوه و بازجویان سپاه بازگردد.