سه شنبه, ۱۴ مرداد , ۱۳۹۹

پنج تن از «متهمان فیس بوکی» از زندان اوین آزاد شدند

منتشر شده در: .

Facebook-sahamnews۵ تن از مدیران و فعالان صفحات ایرانی در فیس بوک که در آذرماه سال ۱۳۹۲ توسط سازمان اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شده‌ و در مجموع به ۱۳۳ سال حبس محکوم شده بودند، ساعتی پیش به صورت «مشروط» از زندان اوین آزاد شدند.

به گزارش «آمدنیوز»، امیر گلستانی، مسعود قاسم‌خانی، فریبرز کاردار، سیدمسعود سید طالبی و امین اکرمی‌پور، پنج تن از متهمان پرونده فیس بوکی‌ها بودند که تحت عنوان «پروژه عنکبوت» توسط سازمان اطلاعات پاسداران بازداشت شده و مدت‌ها تحت فشار روحی و جسمی قرار داشتند.

این فعالان فیس بوکی به همراه دو فعال فیسبوکی دیگر، در پرونده موسوم به فعالان فیسبوکی بازداشت شدند که در مجموع برای این شهروندان ۱۳۳ سال زندان حبس صادر شده است.

اتهام همگی این فعالان توسط بازپرس شعبه شش دادسرای اوین «بازپرس امین ناصری»، «اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور»، «تبلیغ علیه نظام» و «توهین به مسئولان دولتی» (احمدی‌نژاد، جنتی و …) عنوان شد که پرونده آنان توسط مقیسه رئیس شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب مورد رسیدگی قرار گرفته است.

بازجویان سازمان اطلاعات سپاه پاسداران با تحت فشار قرار دادن این ۵ فعال فیس بوکی، آن‌ها را وادار به قبول کردن اعترافات خلاف واقع کردند.

این افراد پس از اتمام بازجویی‌ها ابتدا به بند ۳۵۰ منتقل شده و سال گذشته نیز در بندهای ۷ و ۸ زندان اوین، دوران حبس خود را سپری کردند.

پیش‌تر مهدی ری‌شهری تنگستانی، یکی دیگر از متهمان این پرونده، در ۲۵ دی‌ماه ۱۳۹۴ از زندان اوین آزاد شده بود.

این هشت متهم ساکن شهرهای مختلف ایران مانند شیراز، یزد، کرمان، آبادان و تهران هستند. با این حال همگی آنها به تهران منتقل شدند و در دادگاه انقلاب تهران برایشان پرونده گشوده شد. به گزارش خبرگزاری ایرنا، پروندۀ این متهمان مجموعا حدود ۱۱ جلد بوده است.