دوشنبه, ۲۹ بهمن , ۱۳۹۷

محمدصدیق کبودوند اعتصاب غذای خود را متوقف و به مرخصی اعزام شد

منتشر شده در: .

Mohamad-sedigh-kaboodvand-sahamnews
بنا به گفته یکی از نزدیکان محمدصدیق کبودوند مؤسس زندانی «سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان»، که در اعتراض به پرونده‌سازی‌های جدید و عدم اجرای قانون تجمیع احکام و آزادی از ادامه حبس از ۱۹ اردیبهشت‌ماه دست به اعتصاب غذای نامحدود زده بود، وی از روز جمعه ۲۱ خردادماه اعتصاب غذای خود را به مدت یک ماه متوقف نموده است. این توقف اعتصاب در پی صدور و اجرای حکم برائت او از اتهام‌های مطروحه در پرونده جدید توسط دادگاه انقلاب تهران و در پاسخ به درخواست‌های شخصیت‌های سیاسی، مدنی، اجتماعی، فرهنگی و مذهبی کرد و غیر کرد در ایران و کردستان و اروپا و ادامه اصرار و پافشاری دوستان و نزدیکان صورت گرفته است.

به گزارش سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان، طبق اظهار همان منبع چنانچه بند دوم نامه اعتراضی آقای کبودوند در خصوص اجرای قانون تجمیع احکام و فراهم آوری شرایط آزادی از ادامه حبس ۱۰ تا ۱۱ ماهه ایشان مورد رسیدگی و اجرا نگردد وی مجدداً اعتصاب غذا خواهد کرد. منبع یادشده در ادامه بیان می‌دارد که در صورت عدم اجرای قانون داخلی در مورد آزادی کبودوند ایشان در اعتصاب غذای مجدد، اجرای قطعنامه کمیته تحقیقات بازداشت‌های خودسرانه سازمان ملل که در نوامبر ۲۰۱۲ در خصوص وی صادر و تصویب‌شده و طی هفته گذشته مجدداً مورد تأکید قرارگرفته است، را خواستار خواهد شد.

گفتنی است در قطعنامه مذکور «کمیته تحقیقات بازداشت‌های خودسرانه ملل متحد، تأسیس سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان و فعالیت‌های آقای کبودوند قانونی و منطبق با تعهدات حقوق بشری ایران شناخته‌شده و خودسرانه و غیرقانونی اعلام نمودن حکم ده سال حبس برای ایشان، دولت ایران را به آزادی بدون فوت وقت کبودوند فراخوانده و تصویب نموده که بابت جبران خسارت‌های روحی و روانی، جانی و مالی و مادی وارده بر کبودوند و خانواده وی غرامت بپردازد.»

کبودند از روز نوزدهم اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۵ در اعتراض به ایراد «اتهامات جدید» و همچنین رد ماده ۱۳۴ قانون مجازات جدید «تجمیع جرائم» در مورد وی در اعتصاب غذا به سر می‌برد. وی این اتهامات را رد کرده و خواهان آزادی بدون قید و شرط است. این فعال حقوق بشر روز سه‌شنبه چهارم خردادماه ۱۳۹۵ در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست قاضی محمد مقیسه به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام محاکمه شد.

وی پس از سپری کردن ۳۴ روز اعتصاب غذای اعتراضی ،روز یکشنبه ۲۳ خرداد ماه برای مدت ۴ روز به مرخصی اعزام شده است.