یکشنبه, ۳ تیر , ۱۳۹۷

سازمان عفو بین‌الملل: حمید بابایی به «مراقبت‌های پزشکی فوری» نیاز دارد

منتشر شده در: .

Hamid-babaei-saham-newsروز دوشنبه هفده خردادماه، سازمان عفو بین‌الملل در بلژیک طی بیانیه‌ای اعلام کرد: «حمید بابایی به مراقبت‌های پزشکی فوری نیاز دارد.»

به گزارش «سحام»، حمید بابایی، دانشجوی ایرانی که دوره دکترایش را در دانشگاه لی‌یژ بلژیک می‌گذراند، در ۳۰ آذرماه ۱۳۹۴ (۲۱ دسامبر ۲۰۱۳) به اتهام اقدام علیه امنیت ملی به شش سال زندان محکوم شد.

در مردادماه ۱۳۹۴ (آگوست ۲۰۱۵) این زندانی سیاسی از زندان محل نگهداری‌اش در اوین، به زندان رجایی‌شهر منتقل گردید.

بر اساس بیانیه سازمان عفو بین‌الملل، هم اکنون «بابایی» دچار مشکلاتی در ارتباط با سلامتی‌اش شده و نیاز به درمان پزشکی در خارج از زندان رجایی‌شهر را دارد.

این در حالی است که «حمید بابایی» در طی مدت حبس‌اش به مرخصی نیامده و با وجود این‌که طبق قانون می‌تواند از شرایط آزادی (مشروط ) استفاده کند، اما هم‌چنان در زندان است.

گفتنی‌است حمید بابایی پس از بازداشت در روز ۲۲ مردادماه سال ۹۲، ۳۵ روز را در سلول‌های انفرادی بندهای ۲۴۰ و ۲۰۹ زندان اوین تحت بازجویی و اعمال فشار برای هم‌کاری با وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی در کشور بلژیک قرار گرفت. او با رد این درخواست، روز ۳۰ آذرماه سال گذشته، در شعبه ١۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتى و در دادگاهی ۱۰ دقیقه‌ای، بدون وکیل انتخابی و در سکوت وکیل تسخیری‌اش، به اتهام «جاسوسی و ارتباط با دول متخاصم» به ۶ سال حبس تعزیرى و ۴ سال حبس تعلیقى محکوم شد که این حکم عینا در دادگاه تجدیدنظر استان تهران تایید شد.

هم‌چنین «کبری پارساجو» همسر این زندانی سیاسی نیز به شش ماه حبس تعلیقی توسط دادگاه انقلاب تهران محکوم شده است.

سازمان عفو بین‌الملل طی این بیانیه، «پتیشن» زیر را معرفی و از نوع دوستان کشورمان خواسته تا با امضاء آن شرایط را برای «آزادی» و «بهبود» او امضا کنند.

http://www.amnesty.be/je-veux-agir/agir-en-ligne/signer-en-ligne/article/hamid-babaei-a-besoin-de-soins-urgents