سه شنبه, ۲۹ بهمن , ۱۳۹۸

دو میلیارد و دویست میلیون دلار برباد رفت: با اطلاع “گوشت را انداختن جلوی گربه”

منتشر شده در: .

وزیر اطلاعات در نشست شورای اداری هرمزگان گفت: سهل انگاری دولت گذشته (نهم) باعث شد تا دستگاه قضایی آمریکا دو میلیارد دلار از دارایی های نقدی ایران را مصادره کند. دولت احمدی نژاد علیرغم هشدار وزارت خارجه و سفیر ایران در ایتالیا بیش از ۴ میلیارد دلار اوراق بهادار خریداری کرده و سپس دو میلیارد و دویست میلیون دلار از آن اوراق را در سی تی بانک آمریکا به امانت می گذارند. در حالیکه در همان زمان دعاوی مختلفی علیه ایران در محاکم آمریکا مطرح بود و دادستان نیویورک اموال بنیاد علوی را توقیف کرده بود.

سید محمود علوی در این نشست در تشریح این موضوع افزود : در زمان مذاکرات ازطریق آنان (طرف های مذاکره کننده) اطلاعاتی در خصوص مبلغ چهار میلیارد دلار بدست آوردیم که دولت نهم با آن اوراق قرضه خریده بود.

وی اضافه کرد: دارایی بانک مرکزی یک وقت بصورت پول نقدی توی حسابها است که نمی توانند به آن دست بزنند و یک وقت، املاک است که (امریکایی ها) املاک ایران را براساس آن چیزهایی که خودشان دارند، دست روی آن می گذارند؛ همانطوری که بنیاد علوی را در آمریکا مصادره کردند.

به نوشته ایرنا، وزیر اطلاعات بیان داشت: دردولت نهم چهارمیلیارد دلار درکشور ایتالیا اوراق قرضه خریدند که سفیر وقت ایران همان موقع با گوشزد کردن خطر ناشی از این کار ، به آنان گفته بود تبدیل پول به اوراق قرضه، هرچند ممکن است سودی برای ما داشته باشد اما اگر دست آمریکایی های بیاید، می توانند روی آن دست بگذارند و آن را مصادره کنند.

وزیر اطلاعات با بیان اطلاع داشتن مدیران دولت نهم ازاین قبیل کارها ابراز داشت: ‘همان وقتی که رئیس جمهوری برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل به آمریکا می رفت، هواپیما پس از پیاده کردن او و اعضای هیات ایرانی ، در فرودگاه نظامی می نشست زیرا دستگاه قضایی آمریکا هواپیما را به عنوان یکی از اموال ایران مصادره می کرد’.

علوی یادآور شد: در چنین شرایطی، عزیزان رفته اند مبلغ چهار میلیارد دلار اوراق قرضه خریده اند که ۲میلیارد دلار آن اوراق قرضه آمریکا بوده ، یعنی از بورس آمریکا سهم خریده اند که می شود نام این کار را ‘گوشت انداختن در دهان گربه گذاشت’، طوری که هم اکنون می بینیم گربه آن را به دهان گرفته است.