سه شنبه, ۱۴ مرداد , ۱۳۹۹

علی مطهری: احمدی نژاد اول باید محاکمه شود، بعد به عنوان نامزد انتخابات خود را معرفی کند

منتشر شده در: .

motahariعلی مطهری، این نماینده مجلس شورای اسلامی روز دوشنبه در مراسم نشست سالانه انجمن اسلامی آرمان دانشجویان دانشگاه علم و صنعت در محل سالن اجتماعات این دانشگاه گفت: استقلال مکتبی در مرتبه‌ای فراتر از استقلال فرهنگی است و اگر یک ملت به مکتبش اعتماد داشته باشد حق حیات دارد.

به گزارش «سحام»، نماینده مردم تهران افزود: ملتی که به مکتب خود اعتماد داشته باشد در مقابله با دیگر مکاتب احساس نقص و ضعف نخواهد کرد.

وی به مکتب التقاطی اشاره کرد و گفت: این نوع مکتب ترکیبی از فرهنگ داخلی و دیگر فرهنگ و مکاتب است.

نماینده مردم تهران به اندیشه فکری برخی گروهک‌ها اشاره کرد و افزود: این افراد با پذیرش اصول دیالکتیک ماتریالیسم در کنار دین اسلام در اصل به یک تعارض غیرمتجانس دل بسته‌اند که در اصل با هم در تعارض هستند.

مطهری با اشاره به اینکه استقلال فرهنگی از دیدگاه شهید استاد مطهری بسیار مهم ارزیابی شده، تصریح کرد: استاد مطهری، استقلال فرهنگی، عدم خودباختگی و نبود خود کم بینی نسبت به دیگر فرهنگ‌ها را زیربنای شکل گیری دیگر استقلال‌ها در یک کشور می داند.

وی با اشاره به اینکه به استقلال نسبی فرهنگی رسیده‌ایم گفت: پیش از انقلاب، از نظر برخی افراد خودباخته، فسق و فجور و عریانی موجب رشد فرهنگی جامعه شده بود.

مطهری به استقبال از یک زوج بازیگر سینمای خارجی، پیش از انقلاب اشاره کرد و گفت: خودباختگی و استقبال از این زوج به اندازه ای زیاد بود که آنها حضور خود در کشور را یک هفته تمدید کردند.

نماینده مردم تهران افزود: پیروی از مد و پوشش که نشانه‌ای از خودباختگی است، به صورت نسبی بعد از پیروزی انقلاب کمتر شده گرچه برای رسیدن به نقطه ایده آل هنوز فاصله زیادی وجود دارد.

مطهری به انواع استعمار فرهنگی، سیاسی و اقتصادی اشاره کرد و گفت: در تقدم و تاخر تاریخی، استعمار اقتصادی مقدم بر دیگر استعمارها بوده به طوری که بعد از انقلاب صنعتی و دوران رنسانس، کشورهای اروپایی هم به مواد اولیه و هم بازار فروش نیاز داشتند.

وی افزود: این کشورها در کنار این استعمار به این نتیجه رسیدند که در کشورهای جهان سوم برای رسیدن به این هدف نیاز به حاکمی وابسته و دست نشانده دارند.

نماینده مردم تهران گفت: در مقابل این نوع استعمار مقاومت‌هایی شبیه جنگ مسلمانان الجزایر در برابر استعمار فرانسه در کشورهای اسلامی شکل می‌گیرد و انقلاب‌هایی رخ می دهد.

وی افزود: با مشاهده این وضعیت، استعمارگران به این فکر افتادند که بهتر است فکر مردم این جوامع را شبیه خود کنیم تا بهتر بتوانیم آنان را استثمار کنیم که این همان استعمار فرهنگی است که از همه استعمارها خطرناک تر است.

مطهری با تاکید بر اینکه پایه استعمار سیاسی و اقتصادی استعمار فرهنگی است، گفت: به قول شهید مطهری، استعمار سیاسی و اقتصادی زمانی روی می دهد که در اجرای استعمار فرهنگی توفیقی به دست آمده باشد.

نماینده مردم تهران افزود: زمانی که شهید مطهری به شهادت رسیدند امام راحل در پیامی به مردم وی را پاره تن و حاصل عمر خود خواندند و وی را به عنوان فیلسوف، متکلم و اسلام شناسی معرفی کرد تا راه و تفکر این شهید برای همیشه پایدار و باقی بماند.

وی با اشاره به اینکه شهید مطهری دو ماه و نیم پس از پیروزی انقلاب به شهادت رسید، گفت: استاد مطهری در طول این مدت کوتاه بیش از ۲۰ سخنرانی در موضوع استقلال، عدالت، آزادی، روحانیت، دموکراسی و جمهوری اسلامی داشت.

مطهری افزود: این بحث‌ها و سخنرانی بعدها در کتابی به عنوان «آینده انقلاب اسلامی ایران» تجمیع و منتشر شد که هنوز هم با گذشته ۳۷ سال از پیروزی انقلاب مجموعه‌ای به لطافت و گستردگی این کتاب منتشر نشده است.

نماینده مردم تهران با تاکید بر اینکه کسی تاکنون به اندازه استاد مطهری در مورد آزادی بیان و تفکر سخنان فصیح و بلیغی نداشته، گفت: استاد شهید بارها به جوانان هشدار داده که راه انقلاب اسلامی جلوگیری از اظهار نظر مخالف نیست و معتقد به آزادی بیان مخالفان حتی منکران و کافران به خدا بوده است.

علی مطهری عصر روز دوشنبه در حاشیه نشست سالانه انجمن اسلامی آرمان دانشجویان دانشگاه علم و صنعت که در آستانه سالروز شهادت استاد مرتضی مطهری برگزار شد، در خصوص حضور مجدد محمود احمدی‌نژاد در عرصه سیاسی و انتخابات ریاست جمهوری گفت: احمدی‌نژاد ابتدا باید محاکمه شود، بعد به عنوان نامزد انتخابات خود را معرفی نماید.

مطهری افزود: ایشان ابتدا باید در خصوص اقدامات دوران هشت ساله ریاست جمهوری خود در دادگاه حضور یافته و پس از آن خود را نامزد انتخابات ریاست جمهوری آینده کند.

وی تصریح کرد: با توجه به عملکرد احمدی نژاد در طول ریاست جمهوری اش دیگر رایی نزد مردم نخواهد داشت.

– نشست سالانه انجمن اسلامی آرمان دانشجویان علم و صنعت عصر امروز و در آستانه سالروز شهادت استاد مرتضی مطهری با حضور جمعی از دانشجویان در سالن اجتماعات این دانشگاه برگزار شد.

– نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: از مسئولان کسی به اندازه استاد مطهری در خصوص آزادی و آزادی بیان سخنرانی نکرده است.

– مطهری درباره طرح نیروی انتظامی با عنوان «گشت نامحسوس» نیز گفت: من از جزئیات آن مطلع نیستم و قرار است در جلسه‌ای با مسئولان نیروی انتظامی نظرات آنان را بشنوم.

اصرار حضار و فریاد آنان درباره دانستن نظر شخصی علی مطهری در این خصوص نیز بی‌نتیجه ماند.

مطهری گفت: هنوز اطلاعی از ماهیت این طرح ندارم و در روزنامه‌های مطالبی به چاپ می رسد که مسئولان نیروی انتظامی در واکنش به آن می‌گویند این‌گونه نیست.

ایرنا