یکشنبه, ۳ تیر , ۱۳۹۷

تایید حکم شش سال زندان یک فعال کرد

منتشر شده در: .

دادگاه تجدیدنظر استان کردستان حکم ۶ سال و یک روز زندان برای «علی حسین پناهی» معلم کُرد را عینا تایید کرد.

به گزارش کانون مدافعان حقوق بشر کردستان، تایید حکم ۶ سال و یک روز حبس برای «علی حسین‌پناهی» در حالی است که او پیش‌تر در دادگاه انقلاب سنندج به همین میزان تحمل زندان محکوم شده بود.

این معلم دهگلانی، روز پنج‌شنبه ۱۹ شهریورماه ۱۳۹۴، از سوی ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و در دادگاه انقلاب شهر سنندج محاکمه شده بود.

این معلم زندانی کُرد پس از گفتگوی علنی با مردم، در شهر دهگلان و مسجد دهستان قروچای علیه مسوولان حکومتی، از مردم خواسته بود در برابر تبعیض مسوولان جمهوری اسلامی در مناطق کُردنشین ساکت نباشند و پس از این اظهارات و تنها پس از گذشت ۴ روز از آزادی با قید وثیقه، او در سحرگاه پنج‌شنبه ۱۹ شهریورماه ۱۳۹۴، از سوی ماموران لباس شخصی «وزارت اطلاعات» در منزل پدری خود در دهستان «قروچای» از توابع شهرستان «دهگلان» بازداشت شد.

«علی حسین پناهی» در دادگاه انقلاب سنندج به اتهام «توهین به علی خامنەای رهبر حکومت اسلامی ایران» و «ارتباط با یکی از احزاب کُردمخالف حکومت» به تحمل ۶ سال و یک روز زندان محکوم شده بود.

گفته شده این معلم کُرد به دستور وزارت اطلاعات پس از ۸ سال تدریس در مدارس «سنندج» و «دهگلان»، از آموزش و پرورش اخراج شده است.

«علی حسین پناهی» دارای مدرک فوق لیسانس، دبیر عربی و همچنین دارای ۸ سال سابقه کار در «آموزش و پرورش» است. همچنین او پیش‌تر به مدت ۴ سال دهیار دهستان «قروچای» بوده است.