سه شنبه, ۲۶ تیر , ۱۳۹۷

کاندیدای ریاست جمهوری مصباح در ۹۶: جلیلی یا احمدی نژاد

منتشر شده در: .

پایگاه خبری و تحلیلی “انتخاب” به قلم داود حشمتی نگاهی به حرکت های اخیر مصباح یزدی در احیای جلیلی یا احمدی نژاد برای انتخابات ۱۳۹۶ دارد. در روزهای پایانی سال ۹۴ و در حالی که آیت‌الله مصباح نتوانسته بود رای مردم را برای ورود به مجلس خبرگان کسب کند و در رقابت با هاشمی و روحانی در جلب نظر مردم بازمانده بود، در اقدامی شگفت آور به طور «سرزده» به دفتر سعید جلیلی رفت.برگان کسب کند و در رقابت با هاشمی و روحانی در جلب نظر مردم بازمانده بود، در اقدامی شگفت آور به طور «سرزده» به دفتر سعید جلیلی رفت.

آنها که ردپای پدر معنوی جبهه پایداری را در سیاست دنبال می‌کنند، به خوبی می‌توانند به اهمیت این دیدار «سرزده» پی ببرند. اگرچه مصباح قرار نیست بر روی صندلی‌های قرمز رنگ مجلس خبرگان بنشیند، اما راه سیاست‌ورزی را رها نکرده است. دیدار سر زده او حامل پیام‌های مهمی بود. خاصه اینکه این دیدار درست بعد از شکست سنگین اصولگرایان در ۷ اسفند انجام شده بود.

این دیدار که روحیه مضاعفی به جلیلی داده بود، او را برآن داشت تا به مانند احمدی‌نژاد فضا را برای ورود به رقابت انتخاباتی سال آینده تست‌زنی کند. از همین رو در سخنرانی که در جمع دانشجویان دانشگاه گیلان داشت، خود را در مقام ریاست جمهور نشاند و در پاسخ به این سئوال که « اگر شما رئیس‌جمهور بودید، آیا برجام را امضاء می‌کردید» گفت: «برجام را امضا نمی‌کردم»

جلیلی با توجه به سابقه مدیریتی در شورای عالی امنیت ملی به خوبی می‌داند که برجام ابتدا به مجلس رفت (و با همه مخالفت‌ها و تهدید‌ها) رای مجلس را گرفت. بعد به شورای عالی امنیت ملی رفت و در آنجا مورد تایید واقع شد. مهمتر اینکه، اهمیت برجام به این است که مورد تایید نظام قرار گرفته و مصوبه شورای عالی امنیت ملی (با حفظ شروطی که ایشان تعیین کردند) به امضاء معظم‌ له رسیده است.

جلیلی از همان روز که در مناظره بنیان و اساس نحوه مذاکره‌اش توسط ولایتی و دیگران به چالش کشیده شد، ناراحت است. جایی که ولایتی گفته بود «مذاکره کلاس فلسفه نیست». از همان روز او با هر نوع مذاکره‌، غیر از نوع مذاکره خودش مخالف است. لذا خروجی برجام هرچه بود، چون با اعمال مدیریت او به دست نیامده بود، هرگز مورد تایید قرار نگرفته و نخواهد گرفت.

آرزوی ریاست بر پاستور

با این حال شنیده‌ها حکایت از آن دارد که او قصد دارد خودش را به اصولگرایان به عنوان یک گزینه عرضه کند. همزمانی دیدار مصباح از دفتر جلیلی و حضور محمود احمدی‌نژاد در ورامین که تلاش کرد ورود به عرصه سیاست را بعد از دو سال و نیم سکوت با شیب ملایم آغاز کند، اهمیت آن را بیشتر کرد. می‌دانیم مصباح کسی نیست که به آسانی به دیدار کسی برود. او معمولا مورد دیدار قرار می‌گیرد و مستمعین به سبک شاگردان قدیم مکاتب، چهارزانو بر روی زمین می‌نشینند و به بیانات ایشان گوش فرا می‌دهند. این بار اما مصباح تغییر رویه‌ای عجیب را به نمایش گذاشت.

جلیلی اما اینک با چنین افاضاتی در پی آن است که رهبر مخالفان دولت را عهده دار شود، آرزویی که البته به نظرذ می رسد با حضور احمدی نژاد، رنگ باخته است.

پیوند مصباح و جلیلی

پیش از انتخابات سال ۹۲ جبهه پایداری با رایزنی های فراوان در نهایت به گزینه‌ای رسید که مصباح، تمام قد از او دفاع کرد. درست در روزهایی که زمزمه‌های رد صلاحیت کامران باقری لنکرانی به گوش می رسید، مصباح او را «اصلح‌ترین فرد، زیرآسمان خدا» نامید. با این توصیف کار برای عدم تایید صلاحیت او بسیار سخت‌تر شده بود. ردصلاحیت کسی که مصباح او را «اصلح‌ترین» می‌دانست کار چندان آسانی نبود. از همین رو در آخرین ساعات قبل از اعلام نتایج تایید صلاحیت‌شدگان، باقری لنکرانی بعد از آگاهی از نظر شورای نگهبان، روغن ریخته را نذر جلیلی کرد و اعلام داشت به نفع او کنار رفته است. با این کار کمک بزرگی نیز به شورای نگهبان شد.

با این حال مصباح تمایلی به دیدار با جلیلی نداشت. او نمی‌توانست به راحتی از حرف خود برگردد و فرد دیگری را برای انتخابات ۹۲ «اصلح» ببیند. برای همین در اولین سفر جلیلی از قم دیداری مابین آنها برگزار نشد تا بازار شایعات داغ شود. همان زمان نزدیکان جلیلی در سکوت مصباح و پایداری، توجیه کردند که مصباح در قم حضور نداشت و برای همین هیچ دیداری میان آنها برگزار نشد.

در هفته پایانی واسطه‌ها سرانجام توانستند مصباح را برای حمایت از جلیلی و انجام یک دیدار پیش از انتخابات راضی کنند. نگاهی به همین سابقه نشان می‌دهد که چرا رفتن مصباح به دفتر جلیلی اهمیت دارد. کسی که مصباح حاضر نشده بود برای دیدار با او وقت ملاقات تعیین کرده و در شهر قم بماند، حالا با پای خود به دفتر او می رود.

مصباح یک خصلت مهم دارد. او به ندرت از حرفی که می زند باز می‌گردد. از همین روست که می‌توان از امروز پی برد که او خط خودش را برای انتخابات سال ۹۶ برگزیده و تصمیمش را گرفته است. در تقابل میان احمدی‌نژاد و سعید جلیلی، مصباح از همین حالا خط خود را جدا کرده است.

تکلیف احمدی نژاد چه می شود؟

در این میان اما، محمود احمدی نژاد که به مراتب بیش از جلیلی اقبال عمومی دارد و برای اولین بار توانست، نام مصباح را به «رهبر معنوی» دولت افزایش دهد، فعالیت انتخاباتی خود را آغاز کرده و حتی وعده های انتخاباتی خود را نیز آغاز کرده است.

احمدی نژاد سابقاً ارتباط بسیار نزدیکی با مصباح داشت، آنقدری که مصباح پاسخ منتقدان احمدی نژاد را می داد و حتی «مخالفت با دستور رئیس جمهور وقت (احمدی نژاد) را مخالفت با دستورات الهی می دانست» ؛ این محبوبیت اما در ایام دولت دهم کم کم تبدیل به ناراحتی شد، چرا که مصباح و جریان پایداری معتقد بود احمدی نژاد چندان به ارمان های انقلاب وفادار نیست.

اینک اما بار دیگر نام احمدی نژاد به میان آمده است و تلاش ها برای آشتی سیاسی آیت الله و رئیس جمهور سابق آغاز شده است.

تلاش برای اعلام حمایت مصباح از احمدی نژاد

براساس شنیده‌هایی، حتی بعد از این دیدار نزدیکان احمدی‌نژاد توصیه کردند که باید برای ورود دوباره نظر مساعد برخی از علما از جمله مصباح را جلب کند. چراکه شکاف میان احمدی‌نژاد و مصباح برسر جریان انحرافی آنقدر پررنگ هست که در صورت جمع نشدن، طیف اصلی بدنه رای اصولگرایان (خصوصا جوانان) در طرف مقابل احمدی‌نژاد قرار خواهند کرد.

نزدیکان احمدی‌نژاد امیدوارند تا صادق محصولی به عنوان فردی که هم به اصولگرایان نزدیک است و هم عضو پایداری است و از طرفی دل در گروه احمدی‌نژاد دارد، بتواند این شکاف را ترمیم کند، اما مصباح با رفتن به دفتر سعید جلیلی نشان داد اهل بازگشتن از حرفهای خود نیست. او نمی‌تواند دست از گفته‌هایی که علیه تیم احمدی‌نژاد داشت باز گردد. برای همین از حالا گزینه خودش را انتخاب کرده است.