پنج شنبه, ۱ اسفند , ۱۳۹۸

داریوش قنبری: «ممنوع‌ الخبری» و «ممنوع‌ التصویری» در قانون نداریم، امیدواریم این مسائل در «برجام ۲» حل شود

منتشر شده در: .

Darioush-ghanbari-saham-newsیک نماینده ادوار مجلس گفت: اراده‌هایی که خارج از قانون اساسی عمل می‌کنند باید محدود شوند. همه باید امیدوار باشیم مجلس آینده به همراه دولت و قوه قضائیه از حقوق شهروندی دفاع کنند.

به گزارش «سحام»، داریوش قنبری در گفت‌وگو با ایلنا، با اشاره به عملکرد مجلس نهم گفت: مجلس نهم ویژگی‌هایی داشت که مجلس دهم باید از آن پرهیز کند. در مجلس نهم، تقابل جدی با دولت یازدهم وجود داشت که در واقع تقابل واقعی با ملت ایران بود. چرا که دولت نماینده ملت و برآمده از رای مردم است.

این فعال سیاسی با اشاره به ممنوع‌التصویری سیدمحمد خاتمی گفت: امیدواریم در برجام ۲ این محدودیت‌های بی‌جهت نیز برداشته شود. ما در هیچ کجای قانون عنوانی به نام «ممنوع‌التصویری» و «ممنوع‌الخبری» نداریم و این برخلاف آزادی‌های مصرح در اصول قانون اساسی است و زیبنده جمهوری اسلامی نیست با کسی که ۸ سال رئیس‌جمهور این کشور بوده و در جامعه جایگاه رفیعی دارد به این شکل برخورد شود.

او افزود: آقای خاتمی علاوه بر رئیس‌جمهور هشت ساله این کشور، شهروند ایران است و باید حقوق و آزادی‌های شهروندی او مورد توجه قرار گیرد. محدودیت‌های فراقانونی باید برداشته باشد.

قنبری گفت: همه باید امیدوار باشیم مجلس آینده به همراه دولت و قوه قضائیه از حقوق شهروندی دفاع کنند چراکه آزادی‌های اساسی محدود به یک قوه نیست. اراده‌هایی که خارج از قانون اساسی عمل می‌کنند باید محدود شوند.

نماینده ادوار مجلس با تاکید بر این‌که دولت باید آزادی‌های مصرح در قانون اساسی را مورد توجه قرار دهد، گفت: اگر قانون اساسی تمام و کمال مورد توجه قرار گیرد کشور به سمت ترقی می‌رود و ما می‌توانیم به یک الگو تبدیل شویم.

قنبری اظهار امیدواری «در برجام ۲ به آزادی‌ها و حقوق شهروندان بیشتر توجه شود و حقوق عده‌ای بی‌جهت مورد بی‌توجهی قرار نگیرد. قانون اساسی میثاق ملی ماست و باید به آن توجه شود.»