یکشنبه, ۳ تیر , ۱۳۹۷

برخی منابع خبری: آیت‌الله «محمدرضا نکونام» از زندان آزاد شده است

منتشر شده در: .

Mohammadreza-Nekounam-saham-newsبر اساس برخی گزارش‌ها، آیت‌الله محمدرضا نکونام از مراجع تقلید نو اندیش دینی از زندان ساحلی قم آزاد شده است.

به گزارش «سحام»، آیت‌الله محمدرضا نکونام از مراجع تقلید نواندیش دینی که برای نخستین‌بار در ۱۱ دی‌ماه ۱۳۹۳ بازداشت و پس از آزادی، مجددا در فروردین ماه ۱۳۹۴ بازداشت گردیده بود، روز گذشته از زندان ساحلی قم آزاد شده است.

هنوز مشخص نیست که آزادی آیت‌الله نکونام از این زندان به صورت موقت است یا وی به طور دائم از این زندان آزاد گردیده است.

برخی منابع می‌گویند بازداشت و فشارهای امنیتی به آیت‌الله نکونام برای همراه کردن وی با حاکمیت و جلوگیری از تاثیرگذاری وی در پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری صورت گرفته است.

آیت‌الله نکونام در هفتادمین روز بازداشت خود در زندان انفرادی شهر قم، دچار سکته مغزی شد و بدون درمان موثر و تنها چند روز پس از بستری شدن از بیمارستان به زندان بازگردانده شد.

وی مدت‌های طولانی به دلیل استنکاف از «پوشیدن لباس زندان»، از اعزام به مرخصی و ملاقات و تماس با خانواده محروم بوده است.

آیت‌الله نکونام که در دوران ستم‌شاهی نیز سابقه بازداشت توسط ساواک را دارد، محضر چهره‌های سرشناس فقه و حکمت شیعی و بزرگانی همچون علامه شعرانی، مرحوم الهی قمشه‌ای، سید احمد خوانساری، علامه طباطبایی و علامه رفیعی قزوینی را درک کرده و از شاگردان میرزا هاشمی آملی (پدر لاریجانی‌ها)، شیخ محمدباقر کمره‌ای، مرتضی حائری، آیت‌الله گلپایگانی و آیت‌الله اراکی بوده است.

این استاد حوزه علمیه قم که از منتقدان جریان تحجر در حوزه به شمار می‌رود، مدتی قبل از بازداشت، به شدت از کسانی که به خاطر آشنا نبودن با ابرازهای جدید می‌گویند اینترنت و فیس بوک حرام است، انتقاد کرده بود.

بسیاری معتقدند که وی به دلیل انتقادات صریح از آیت‌الله مکارم شیرازی بازداشت شده، اما مکارم شیرازی در کلاس‌های درس خود عنوان کرده «روح وی از بازداشت نکونام خبر ندارد.»

شاگردان آیت‌الله نکونام مدت زیادی است که تحت فشارهای فزاینده امنیتی قرار دارند.

هفته گذشته «معاونت آمار و بررسی» حوزه علمیه قم، با احضار شاگردان آیت‌الله نکونام، نام بردن از وی را ممنوع و ترویج عقاید این مرجع تقلید دینی را مستوجب مجازات دانسته بود.

تاکنون شاگردان بسیاری از آیت‌الله نکونام به دادگاه ویژه روحانیت احضار و توسط ماموران امنیتی بازداشت گردیده‌اند. «محمد مهدی نکونام» فرزند این مرجع تقلید نو اندیش دینی، «صادق خادمی» از شاگردان نزدیک به وی، «رضا زارعی» از شاگردان او و … از جمله بازداشت شدگان توسط نیروهای امنیتی هستند.

شاگردان و مقلدان آیت‌الله نکونام تاکنون چندین تجمع را در قم و تهران در اعتراض به بازداشت مرجع تقلید و استاد خود برگزار کرده‌اند.

یکی از شاگردان آیت‌الله نکونام در گفت‌وگویی با وب‌سایت کلمه از دلیل اصلی بازداشت این مرجع تقلید دینی پرده برداشته است: «واقعیت این است که یک سیستم آخوندی مافیایی در حوزه علمیه شکل گرفته و ما به این رسیده‌ایم که مافیای حوزه علمیه که متاسفانه در ارکان نظام هم ریشه زده، جلوی آیت‌الله نکونام ایستاده‌اند. یعنی مشکل اصلی آیت‌الله نکونام این است که مستقیم با این مافیا درگیر شده است. حاج آقا تمام مشکلات جامعه، نظام و انقلاب را از کم کاری حوزه‌های علمیه می‌بینند. این سیستم آخوندی هم دید که مرجعیت ایشان دارد تایید می‌شود و آیت‌الله نکونام دارد به عنوان یک مرجع تقلید وارسته، عادل، باسواد و مستقل در حوزه علمیه مطرح می‌شود، این برخوردها را با ایشان شروع کرد تا ایشان را زمین بزنند.»

وی از دشمنی مداوم آیت‌الله مکارم شیرازی با آیت‌الله نکونام پرده برداشته و می‌گوید: آیت‌الله نکونام حدود نود عنوان کتاب (مجموع دست نوشته‌های‌شان در طول چهل سال اخیر) را چاپ کردند، بلافاصله یعنی در خردادماه سال ۸۷ آقای مکارم شیرازی علیه ایشان موضع گرفت و کتاب‌های ایشان را مستمسک قرار داد و شروع به کوبیدن حاج آقا کرد. تا جایی که در همان خرداد سال ۸۷ در اجلاسیه سراسری علما با حضور سران سه قوه، آقای مکارم به شدت از ایشان انتقاد می‌کند. بعد از آن جلوی نشر کتاب‌های فقهی ایشان را گرفتند. مجددا سال ۹۰ آقای مکارم برای ایشان دردسر درست کرد که با پادرمیانی رهبری حل شد.»

این استاد اقتصاد اسلامی حوزه علمیه قم در اردیبهشت ۹۳ در درس خارج فقه خود، با انتقاد از اجرای طرح توزیع یارانه نقدی درکشور گفته بود: «توزیع یارانه نقدی دربین مردم نشانه برنامه نداشتن دولت در حوزه اقتصاد بود. این‌کار مثل آن است که پدرخانواده به جای برنامه‌ریزی برای زندگی فرزندانش پول‌ها را روی سر آن‌ها بریزد یا چون پدر و مادری است که شاغل‌اند و به فرزندان پول می‌دهند که نهار بروید ساندویچ بخورید.»

وی اظهار کرده بود: «دو طرح اشتباه در چند سال گذشته اجرا شد و هزینه‌های زیادی را به کشور تحمیل کرد؛ یکی طرح مسکن مهر و یکی هم توزیع یارانه‌ی نقدی بود. الان هم خوب است سریع این دو طرح جمع و چالش‌های آن اصلاح شود.»

با این حال در آذرماه ۱۳۹۴ اعلام شد که «حکم دو ساله‌ی آیت‌الله نکونام، به دلیل شکایت از آیت‌الله مکارم شیرازی، دادستان ویژه قم، دادیار دادسرای ویژه روحانیت و مسئول حراست دادگاه ویژه روحانیت از ۲ سال به ۵ سال حبس افزایش یافته است.

هنوز مشخص نیست که این آزادی به صورت مشروط است یا وی از مرخصی نوروزی استفاده کرده است.