چهارشنبه, ۳۰ مرداد , ۱۳۹۸

انتخابات هفتم اسفند در استان اصفهان چگونه گذشت؟

منتشر شده در: .

entekhabat-sahamnewsسحام- یک‌سال پیش از شروع انتخابات، همایش‌ها و جلسات پی در پی در اصفهان آغاز شده بود، همه‌ی گروه‌ها اعم از اصلاح‌طلب و اصول‌گرا هرچه به اسفند نزدیک‌تر می‌شدیم فعالیت‌های خود را به‌طور جدی‌تری ادامه می‌دادند. اصولگرایان اما از آن جهت که دغدغه‌هایی مانند رد صلاحیت نامزدها و مسائل مالی نداشتند، همواره از رقیب جلوتر حرکت می‌کردند و در جلسات خود از نامزدهایی که می‌دانستند از طرف شورای نگهبان تایید خواهند شد، دعوت نموده و فرصت رویارویی و صحبت با مردم را در اختیارشان قرار می‌دادند. اما اصلاح‌طلبان اکثر فعالیت‌های خود را متوقف کرده، و منتظر خبر تایید یا رد شدن نامزدهای خود بودند.

پس از اعلام نتایج بررسی صلاحیت‌ها، بر اساس آن‌چه پیش بینی می‌شد تمامی گزینه‌های مطرح اصلاحات به دلایل مختلف اعم از «عدم التزام به اسلام یا جمهوری اسلامی» رد صلاحیت شدند.

پس از آن شورای هماهنگی اصلاحات در نشست‌هایی که با حضور نمایندگان احزاب تشکیل شد، اقدام به تنظیم لیست کرد و پنج نفر از گزینه‌های مورد تایید و البته گمنام خود را به مردم معرفی نمود. در این میان اختلافاتی هم به وجود آمد و حزب اعتدال و توسعه‌ی استان اصفهان اعلام کرد چنان‌چه نماینده‌ی مورد تایید این حزب دولتی در لیست اصلاح‌طلبان نباشد، آن‌ها اقدام به انتشار لیست جداگانه خواهند کرد، که در نهایت با پادرمیانی بزرگان و حضور سران احزاب در اصفهان، آقای کورش محمدی به نفع لیست اصلاحات کنار رفت و علیرضا آجدانی به از طرف اعتدال و توسعه به لیست افزوده شد و ائتلاف بین اصلاحات و اعتدال صورت گرفت و لیست زیر به مردم معرفی گردید:

– علیرضا آجدانی
– حیدر علی عابدی
– مسعود حمیدی
– ناهید تاج الدین
– مینو خالقی

این افراد به عنوان لیست ائتلاف فراگیر اصلاح‌طلبان و حامیان دولت در معرض انتخاب مردم قرار گرفتند. از سوی دیگر اما اصول‌گرایان که با اعتماد به نفس بالا پا به این عرصه گذاشته بودند، نیز لیست زیر را به مردم معرفی کردند:

– احمد سالک
– حمیدرضا فولادگر
– مجتبی خیام نکویی
– کمال حیدری
– مجید نادرالاصلی
و در لیست‌شان هم خبری از حضور زنان نبود.

در این میان نام یک زن و شوهر هم در میان نامزدهای اصفهان به چشم می‌خورد که سال‌های زیاد به عنوان نمایندگان ثابت اصفهان در مجلس حضور داشتند و به طور مستقل در انتخابات شرکت می‌کردند و حتی دفتر کار آن‌ها به طور جداگانه از دیگر نمایندگان در سمت دیگر شهر جا خوش کرده بود، حسن کامران و نیره اخوان؛ زوجی که سال‌ها بود با ارتباط عجیب خود با مردم، رای آن‌ها را در سبد خود می‌ریختند. بسیاری از مردم این زوج را به عنوان زوج «پوپولیست» تلقی کردند، از آن جهت که این زن و شوهر در اقداماتی عجیب به طور سرزده در مجالس جشن و عزای مردم شرکت می‌کردند و در دوران انتخابات ضیافت شام و نهار آنان برپا بود.

مردم اصفهان اما با حضور در پای صندوق‌های رای تکلیف خود را با نمایندگان‌شان در مجلس روشن کردند، پیش بینی بسیاری این بود که باز هم حسن کامران و نیره اخوان به عنوان نمایندگان ثابت حضور خواهند داشت و رقابت فقط برای ۳ کرسی باقی‌مانده است. اما نتیجه چیز دیگری بود؛ در زمان شمارش آراء نام ناهید تاج‌الدین کاندیدای اصلاح‌طلبان و حمیدرضا فولادگر کاندیدای نسبتا معتدل لیست اصولگرایان در صدر اسامی به چشم می‌خورد و سه نفر بعدی همگی از لیست اصلاح‌طلبان بودند؛ مینو خالقی، حیدر عابدی و علیرضا آجدانی در طول شمارش آرا در میان پنج نفر اول بودند، و در نهایت با حضور فرماندار اصفهان جلوی دوربین پنج نفر برگزیده به شرح زیر اعلام شد:

– حمیدرضا فولادگر(معتدل از لیست اصولگرایان)
– ناهید تاج‌الدین (اصلاح‌طلب، لیست امید)
– مینو خالقی (اصلاح‌طلب، لیست امید)
– حیدرعلی عابدی (اصلاح‌طلب، لیست امید)
– احمد سالک (تندروی نزدیک به پایداری، لیست اصولگرایان)

پس از اعلام نتایج فوق، اعتراضاتی به حضور احمد سالک در لیست منتخبین صورت گرفت، چرا که در آخرین شمارش اعلام شده نام علیرضا آجدانی از لیست امید در جایگاه پنجم قرار داشت اما پس از اعلام نتایج در کمال تعجب احمد سالک جای او را گرفته بود‌. اما نتیجه‌ی اعلام شده در نهایت پیروزی قاطع اصلاح‌طلبان بود.

انتخابات مجلس خبرگان رهبری در اصفهان

در اصفهان سال‌ها بود که نامزدهای خبرگان رهبری در این شهر بدون هیچ دغدغه و رقابتی به این مجلس راه پیدا کرده بودند، در این دوره اما پس از ثبت نام نامزدها، آن‌ها با چالشی جدید و خطرناک روبرو شدند.

آیت‌الله مقدس امام‌جمعه‌ی سابق اصفهان و از یاران نزدیک آیت‌الله منتظری و آیت‌الله طاهری، که در دوره‌های اول انتخابات مجلس با کناره‌گیری خود به عنوان یک امام‌جمعه‌ی مردمی به نفع عبدالله نوری رای خود را در سبد او ریخته بود، این‌بار با ثبت نام خود و معرفی چند نفر دیگر در انتخابات مجلس خبرگان رهبری، نه تنها شوق دوستدارانش، بلکه وحشت و واکنش رقیب را رقم زد.

حضور آیت‌الله اصلاح‌طلب اصفهان می‌توانست به لیست اصلاح‌طلبان و خبرگان مردم وزن مناسب را ارائه کند و باعث اقبال نشان دادن مردم به آن لیست در انتخابات خبرگان شود. اما دیری نپایید که رد صلاحیت آیت‌الله محمدعلی مقدس و تمام افرادی که به وی نزدیک بودند، باز هم انتخابات خبرگان رهبری در اصفهان را از حالت رقابتی خارج و موقعیت لیست «خبرگان مردم» را تضعیف کرد و همان افراد سابق را راهی مجلس خبرگان رهبری نمود. اصلاح‌طلبان و حامیان دولت از آن جهت که نمی‌خواستند افراد تندرویی مانند عبدالمحمود عبداللهی و ابوالحسن مهدوی – که اظهارنظرهای او بسیار به افرادی نظیر علم‌الهدی و احمد خاتمی شباهت دارد – وارد مجلس خبرگان شوند، از یوسف طباطبایی‌نژاد (امام‌جمعه فعلی اصفهان)، مرتضی مقتدایی، عبدالرسول قاسمی و حسن شریعتی نیاسر اعلام حمایت کردند، که البته حمایت‌شان از طباطبایی‌نژاد نیز با واکنش‌هایی از هر دو طرف و مردم مواجه گردید.

در نهایت پس از شمارش آراء اسامی راه یافتگان به مجلس خبرگان رهبری از حوزه انتخابیه استان اصفهان به شرح زیر توسط فرماندار اصفهان اعلام شد:

– یوسف طباطبایی (لیست خبرگان مردم و جامعه مدرسین)
– مرتضی مقتدایی (لیست خبرگان مردم و جامعه مدرسین)
– ابوالحسن مهدوی (نزدیک به جبهه پایداری، لیست جامعه مدرسین)
– عبدالمحمود عبداللهی (جامعه مدرسین)
– عبدالنبی نمازی (جامعه مدرسین)