چهارشنبه, ۲۵ تیر , ۱۳۹۹

بیان واقعیت توسط علم الهدی و «دخیل بستن» به جنبش سبز برای رای آوری: «موسوی و کروبی جاسوس نبودند»

منتشر شده در: .

Mesbahe-yazdi&Alamolhoda-saham-newsاحمد علم‌الهدی، نامزد پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری در پنجمین سالگرد حصر رهبران معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری خرداد ۸۸ گفته که آن‌ها «جاسوس آمریکا و انگلیس» نبوده و به نظام «اعتقاد» داشتند.

آقای علم‌الهدی این مطالب را روز یک‌شنبه ۲۵ بهمن‌ماه در جمع تشکل‌های فرهنگی مشهد بیان کرده و گزارش سخنرانی وی در سایت رسمی‌اش منتشر شده‌ است.

به گزارش وب‌سایت رادیو فردا، وی در این جلسه دربارهٔ «ضرورت‌های» اتحاد حامیان نظام در انتخابات هفتم اسفند سخن گفته و انتخابات را به «دروازه‌ای» تشبیه کرده که در حال حاضر «باز شده و دشمن» قصد ورود از این دروازه را دارد.

علم‌الهدی افزوده این دوره از انتخابات جای «دست به یقه» شدن و «تثبیت قدرت» نیست، چراکه «قدرت‌یابی برخی افراد زمینه فتنه ۸۸ را به وجود آورد.»

امام جمعه مشهد به صراحت گفته که «هیچ‌یک از فتنه‌گران جاسوس آمریکا و انگلیس نبودند، قراردادی هم برای به خیابان ریختن مردم، سردادن شعار جمهوری ایرانی و آتش زدن عزاخانه سیدالشهدا نداشتند.»

علم‌الهدی معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ را کسانی معرفی کره که «به نظام معتقد بودند، اما برخی از آنان به دنده قدرت‌یابی افتادند و باعث شد انتخابات ۸۸ دروازه ورود دشمن شود.»

این اظهارات هم‌زمان با روز ۲۵ بهمن ماه، پنجمین سالگرد حصر خانگی میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد بیان شده‌ است.

آنها پنج سال است که بدون محاکمه، حصر خانگی شده و به گفته دو چهره نزدیک به موسوی و کروبی، تاکنون در وضعیت حصرشان «تغییر جدی و محسوسی ایجاد نشده» است.

رفع حصر موسوی، رهنورد و کروبی از جمله وعده‌های انتخاباتی حسن روحانی پیش از برگزیده شدن به ریاست جمهوری بود، اما وی در تحقق این شعار خود تاکنون موفق نبوده‌است.

در آستانه دو انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان بار دیگر بحث حصر این افراد و رخدادهای سال ۱۳۸۸ در ادبیات برخی نامزدها و فعالان سیاسی پررنگ‌تر از گذشته شده‌است.

علم‌الهدی از جمله روحانیون محافظه‌کاری است که در این پنج سال سخنرانی‌ها و موضع‌گیری‌های تندی علیه رهبران معترضان به انتخابات سال ۸۸ داشته و حتی از احتمال اعدام آن‌ها نیز سخن به میان آورده بود.

وی در تازه‌ترین سخنان خود رویدادهای سال ۸۸ را «فتنه» دانسته، اما رهبران آن را افرادی «معتقد» به نظام معرفی کرده‌ است.

این نامزد انتخابات مجلس خبرگان رهبری در عین حال هشدار داد که «الان دیگر بحث سرکوب‌گری و ساقط کردن نظام با کودتا مطرح نیست، امروز بحث خرد کردن نظام از داخل و کشیدن ستون خیمه این نظام است.»

وی در بخش دیگری از سخنان خود از تأیید صلاحیت برخی نامزدهای رد صلاحیت شده از سوی شورای نگهبان نیز انتقاد کرده و گفته «زیر سؤال بردن احراز یا عدم احراز شورای نگهبان کار دشمن است.»

علم‌الهدی همچنین هشدار داده که «مجلس جای برنامه‌ریزی است و برخی آمده‌اند مجلس را از نظام تصاحب کنند و پایگاهی برای دشمن بسازند.»

به گفته وی «اولویت امروز این است که افرادی ولایی و سینه‌چاک نظام وارد مجلس شوند تا بتوانند در مقابل هر جریانی که می‌خواهد در تقابل با رهبری بربیاید، بایستد.»