شنبه, ۲۱ تیر , ۱۳۹۹

اصولگرایان هم‌دیگر را دور زدند/ سخنگوی جبهه پیروان خط امام و رهبری: حداد عادل باید پاسخ‌گو باشد

منتشر شده در: .

Kamaloddin-sajadi-sahamnewsسخنگوی جبهه پیروان خط امام و رهبری، ضمن تأیید ضمنی لیست منتشر شده از ائتلاف اصولگرایان برای کرسی‌های تهران در مجلس دهم، این فهرست را نوعی دور زدن طیف سنتی اصولگرایان از سوی تندروها تلقی کرد.

به گزارش «سحام»، به دنبال اعلام قبلی غلامعلی حدادعادل سخنگوی ائتلاف اصولگرایان مبنی بر این‌که «لیست تهران ائتلاف اصولگرایان» تا ۱۲ بهمن منتشر می‌شود، در روزهای اخیر، فهرستی با عنوان «لیست ائتلاف اصولگرایان در تهران» برای انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در فضای مجازی و برخی سایت‌ها منتشر شد. در این فهرست، تندورهای اصولگرا و جریان‌های همسو با جبهه پایداری، سهمی نزدیک به ۸۰ درصد دارند و طیف سنتی اصولگرایان از حزب مؤتلفه اسلامی و جامعه روحانیت مبارز، سهم حدود ۱۶ درصدی را به خود اختصاص داده‌اند. جبهه یکتا و مستقلین نیز کمتر از ۵ درصد در این فهرست، سهم گرفته‌اند.

کمال‌الدین سجادی، سخنگوی جبهه پیروان خط امام و رهبری درباره صحت و سقم این فهرست به خبرگزاری آنا گفت: من نمی‌دانم چه اسامی در این لیست منتشر شده است ولی فهرستی در شورای مرکزی ائتلاف اصولگرایان تدوین شده است که از جبهه پایداری، مؤتلفه، ایثارگران و جامعه روحانیت هستند.

وی اضافه کرد: البته این فهرست، به طور رسمی از سوی سخنگو یا شورای مرکزی ائتلاف اصولگرایان منتشر نشده است، اما در رسانه‌ها گمانه‌زنی‌های زیادی در این راستا شده است‌ که درصدی از این گمانه‌زنی‌ها در این لیست‌ها وجود دارد. مثلا بخشی از این نمایندگانی که در مجلس نهم حضور دارند، در لیست هستند.

سجادی با اشاره به این‌که «طبق آن‌چه در این لیست آمده است، جبهه پایداری سهم بیشتری نسبت به امثال موتلفه و جامعه روحانیت به خود اختصاص داده است»، اظهار داشت: فقط این موضوع را می‌توانم عنوان کنم، ما هم که از ثبت‌نامی‌های مجلس دهم هستیم در این لیست نیستیم. سادات همیشه مظلوم واقع می‌شوند.

وی در پاسخ به این سؤال که «سهم و جایگاه جبهه پیروان خط امام و رهبری در این لیست چگونه است؟»، گفت: جبهه جایی ندارد ولی از مؤتلفه و ایثارگران در این لیست هستند.

سخنگوی جبهه پیروان خط امام و رهبری با بیان این‌که «افرادی که این لیست را بسته‌اند باید بگویند بر چه مبنایی بسته‌اند»، گفت: باید آن‌هایی که فهرست را بستند پاسخ بدهند، به ویژه سخنگوی ائتلاف اصولگرایان که آقای حدادعادل است. ما در این زمینه نقشی نداریم، ولی به طور رسمی بعد از اینکه تأیید صلاحیت‌ها اعلام شد می‌توانیم نظر نهایی را اعلام کنیم.

وی در پاسخ به این سؤال که «آیا در این زمینه آقای باهنر رایزنی‌هایی را انجام داده است یا خیر؟»، تأکید کرد: ایشان تلاش‌های خودشان را کردند، ولی ایشان یک نفر بودند، گروه‌های دیگر علی‌الخصوص پایداری، ایثارگران، مؤتلفه و جامعه روحانیت مبارز تعداد زیادی بودند. از جبهه پیروان فقط آقای باهنر بودند که ایشان نه به اعتبار جبهه بلکه به اعتبار شخص حقیقی خودشان اقداماتی را انجام داده‌اند.

سجادی درباره سهم نزدیک به ۸۰ درصدی تندروها در این لیست و کنار زده شدن طیف سنتی اصولگرایان اظهار کرد: البته این فهرست باید به صورت نهایی منتشر شود، بعد اظهارنظر کنیم. چون الان به صورت نهایی منتشر نشده است نمی‌توانیم تأیید یا تکذیب کنیم و فعلا موضع خاصی در این مورد ندارم. ولی این موضوع را می‌توانم بگویم ما که ثبت نام کردیم در این لیست نیستیم.

وی در پاسخ به این دیدگاه که «با توجه به لیست مزبور، نوعی طیف سنتی کنار زده شده و مجموعه‌هایی مانند جبهه پیروان خط امام و رهبری از سوی تندروها دور زده شده‌اند»، تصریح کرد: به هرحال اسامی ما در این لیست نیست، حالا هرطور که می‌توانید برداشت کنید.

سایت خبری «الف» وابسته به احمد توکلی نماینده اصولگرای مجلس به نقل از «خبرآنلاین»، ذیل عنوان «لیست احتمالی ائتلاف اصولگرایان برای تهران» نوشت: پیش‌تر غلامعلی حداد عادل، سخنگوی ائتلاف اصولگرایان گفته بود که ۱۲ بهمن لیست نهایی اصولگرایان در حوزه تهران مشخص می‌شود اما روز گذشته محمدرضا باهنر خبر داد که آخرین جلسه ائتلاف هم با نتیجه نهایی همراه نبوده و تنها ۲۷ کاندیدا حضورشان در لیست ۳۰ نفره قطعی شده است که اسامی ۲۵ تن از آنها در زیر آمده و وعده روز ۱۶ بهمن برای انتشار لیست نهایی داده شده است.

تماس‌های خبرآنلاین با اعضای این ائتلاف حاکی از آن است که ائتلاف اصولگرایان اسامی زیر را در لیست خود می‌گنجاند:

۱- سیدمحمدحسن ابوترابی‌فرد
۲- غلامعلی حدادعادل
۳- غلامرضا مصباحی مقدم
۴- احمد توکلی
۵- محمدنبی حبیبی
۶- علیرضا زاکانی
۷- الیاس نادران
۸- مهرداد بذرپاش
۹- اسماعیل کوثری
۱۰- حسین مظفر
۱۱- مسعود میرکاظمی
۱۲- اسدالله بادامچیان
۱۳- زهره طبیب‌زاده
۱۴- لاله افتخاری
۱۵- فاطمه آلیا
۱۶- مرضیه وحید دستجردی
۱۷- فاطمه رهبر
۱۸- مجتبی رحماندوست
۱۹- محمد سلیمانی
۲۰- سوسن صفارودی (همسر محمدعلی رامین)
۲۱- حسین نجابت
۲۲- حمید رسایی
۲۳- مهدی کوچک زاده
۲۴- محمد حسینی
۲۵- یحیی آل اسحاق

لیست ۳۰ نفره تهران منهای افراد قالیباف و رضایی بسته شد/ سهم ۴۶ درصدی تشکیلات منتسب به مصباح یزدی

ترکیب لیست ائتلاف اصولگرایان تهران بین سه ضلع تقسیم شده و موتلفه در این مذاکرات در قبال دریافت سه سهم، مابقی زمین را به پایداری و جمعیت ایثارگران و رهپویان واگذار کرده است.

به گزارش «سحام»، کانال تلگرامی روزنامه ایران خبر داده، به رغم آن‌که غلامعلی حداد عادل رئیس ائتلاف اصولگرایان امروز تاکید کرد که لیست نهایی اصولگرایان سه روز دیگر منتشر می‌شود اما منابع نزدیک به این جناح اسامی داوطلبانی که تاکنون در جلسات این ائتلاف به عنوان سهمیه حوزه تهران اصولگرایان تعیین شده‌اند را علنی کردند.

صفحه تلگرام وابسته به حزب تازه تاسیس پیشرفت و عدالت (وابسته به قالیباف) ضمن انتشار این لیست ناراحتی شدید خود را از این ترکیب ابراز کرد.

در حالی که محسن رضایی و محمد باقر قالیباف با ارسال نماینده خود به جلسات ائتلاف (روح الامینی و مهدی ذاکری) ائتلاف تحت رهبری حداد عادل را یاری کردند اما حتی یک‌نفر نیز از لیست تهران به آنها تعلق نگرفته است فقط در لیست ذخیره‌ها (بعد از عدد ۳۰) نام حسین مظفر از افراد نزدیک به قالیباف آمده است.

جالب است که دو تشکیلات معتبر روحانی یعنی جامعه روحانیت و جامعه مدرسین فقط ۶ درصد سهم دارند در حالی که تشکیلات منتسب به مصباح یزدی ۴۶ درصد این لیست را در اختیار دارد.

این نوع توزیع سهم کاندیداتوری، امروز با واکنش رسانه‌ها و ارگان‌های اصولگرا مواجه شد تا جایی که برخی از سایت‌های نزدیک به جامعه روحانیت نسبت به حضور تندروها در لیست ائتلاف هشدار دادند.