جمعه, ۲۴ مرداد , ۱۳۹۹

سخنگوی شورای نگهبان: برخی از داوطلبان خبرگان بدون حضور در آزمون تایید صلاحیت شده‌اند

منتشر شده در: .

Nejatollah-Ebrahimian-saham-newsعضو حقوقدان و سخنگوی شورای نگهبان گفت: داوطلبانی هستند که در آزمون شرکت نکرده‌اند ولی در لیست افراد احراز صلاحیت شده قرار دارند.

به گزارش «سحام»، نجات‌الله ابراهیمیان در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان،‌ با اشاره به اتمام زمان اعتراض داوطلبان ردصلاحیت شده مجلس خبرگان اظهار داشت: با اتمام زمان اعتراض داوطلبان نمایندگی مجلس خبرگان، فقهای شورای نگهبان به اعتراضات رسیدگی خواهند کرد.

ابراهیمیان با بیان این‌که برخی از داوطلبان مجلس خبرگان بدون حضور در آزمون کتبی تایید صلاحیت شده‌اند، اظهار داشت: داوطلبانی هستند که در آزمون شرکت نکرده‌اند ولی در لیست افراد احراز صلاحیت شده قرار دارند.

ابراهیمیان همچنین در تشریح روند بررسی داوطلبان نمایندگی مجلس اظهار داشت: ‌ما به صورت شبانه‌روزی مشغول بررسی پرونده داوطلبان هستیم و تلاش داریم تا پایان فرصت قانونی روند رسیدگی به پرونده‌ها پایان یابد.

وی در واکنش به اظهارات برخی افراد و جریانات که مطرح کردند با رایزنی‌های انجام شده، داوطلبان جریان متبوع‌شان تأیید صلاحیت خواهند شد، اظهار داشت: عده‌ای از اشخاص نه به خاطر رایزنی بلکه به خاطر اینکه پرونده آنها اقتضاء می‌کند صلاحیت آنها تأیید شود، با نقض تصمیم هیئت نظارت به چرخه انتخابات باز می‌گردند.

عضو حقوقدان شورای نگهبان افزود: این مسئله هیچ ارتباطی به مذاکره و مفاهمه افراد و جریانات با شورای نگهبان ندارد چرا که صلاحیت هر داوطلبی که دلیلی برای رد صلاحیتش وجود نداشته باشد، تایید می‌شود لذا این گروه بند‌ی‌ها در شورای نگهبان مطرح نیست.

ابراهیمیان در ادامه با اشاره به نظارت دقیق شورای نگهبان در روند بررسی صلاحیت‌ها اظهار داشت: داوطلبی که صلاحیت نمایندگی مردم را نداشته باشد چه با رایزنی و چه بدون رایزنی صلاحیتش رد می‌شود، در مقابل اگر فردی صلاحیت داشته باشد حتی اگر اشتباهی در تصمیم هیئت نظارت پیش آمده باشد به انتخابات بازخواهد گشت.

سخنگوی شورای نگهبان افزود: احتمال اینکه صلاحیت عده‌ای از داوطلبان رد صلاحیت شده تایید شود، زیاد است همان‌گونه که تاکنون و پس از بررسی‌های مجدد مشخص شده که بعضاً اشتباهاتی به وجود آمده است و لذا این دسته از افراد صلاحیت‌شان تأیید شد.

عضو حقوقدان شورای نگهبان در پایان با بیان اینکه هم پرونده افراد رد صلاحیت شده و هم پرونده افرادی که رای عدم احراز صلاحیت‌شان صادر شده، بررسی خواهد شد اظهار داشت: هر دو گروه پس از اعلام اعتراض، صلاحیت‌شان بررسی و به صورت دقیق به اعتراض‌شان رسیدگی خواهد شد.

گفتنی است پیش از این سیامک ره‌پیک سخنگوی هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات شورای نگهبان اظهار داشت: صلاحیت علمی گروهی از داوطلبان، بدون آزمون و پیش از آن برای فقهای شورای نگهبان محرز بوده است، اما در مجموع، یک روش متداول و اصلی به صورت آزمون برای احراز شرط علمی داوطلبان تعیین شده و اعلام شد که کسانی که صلاحیت آنها به طرق دیگری احراز نشده بود می توانند از این طریق وارد شوند.

۶۰۰۰ ردصلاحیت‌شده اعتراض کرده‌اند

سخنگوی شورای نگهبان در برنامه «متن و حاشیه»، اظهار داشت: حدود ۶ هزار نفر از نام‌نویسان دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی به تصمیمات هیأت نظارت اعتراض کرده‌اند و پرونده‌شان در حال بررسی است.

نجات‌الله ابراهیمیان افزود: ما بر روی پرونده معترضان متمرکز شده‌ایم و رسیدگی به این پرونده‌ها هم‌چنان ادامه دارد و رسیدگی به این پرونده‌ها واقعاً طاقت‌فرساست.

ابراهیمیان با طرح این پرسش که معنی التزام عملی به اسلام و ولایت فقیه چیست، گفت: معنی التزام عملی، عمل کردن به آموزه‌های اسلامی است.

عضو حقوقدان شورای نگهبان در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: ما هنگامی که می‌‌گوییم ملتزم به اسلام باشید در حقیقت ما توقع نداریم داوطلبان‌ معصوم باشند. در واقع التزام عملی یک مفهوم حقوقی و اداری شده که در این سال‌ها بر اثر یک رویه به درجه‌ای از احکام شرعی و قواعد مربوط به اساس نظام جمهوری اسلامی ایران مربوط می‌شود که عرفا ما بگوییم کسی که شان نمایندگی مجلس شورای اسلامی را دارد باید به این میزان از التزام شناخته شود. ممکن است در زندگی معمولی التزام معنای دیگری داشته باشد.