سه شنبه, ۴ تیر , ۱۳۹۸

گزارش اختصاصی «سحام» از چهاردهمین کنگره حزب مردم‌سالاری

منتشر شده در: .

Rasoul-Montajabnia-sahamnewsپنج‌شنبه گذشته، چهاردهمین کنگره حزب مردم‌سالاری با شعار «مجلس پاک، ضد فساد و در راس امور، لازمه اقتصاد کارآمد و ایران سرآمد» با حضور گسترده شخصیت‌های سیاسی و دبیران کل‌ احزاب اصلاح‌طلب، اصحاب رسانه، اعضای شورای مرکزی و منتخبان حزب مردم‌سالاری در سراسر کشور در مجتمع آدینه تهران برگزار شد.

به گزارش «سحام»، در افتتاحیه این نشست شخصیت‌هایی هم‌چون محمدرضا عارف رئیس شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان، رسول منتجب‌نیا قائم‌مقام دبیرکل حزب اعتماد ملی، سهیلا جلودارزاده نماینده اسبق مجلس شورای اسلامی، احمد حکیمی‌پور دبیرکل حزب اراده ملت، علیرضا محجوب دبیرکل خانه کارگر، اشرف بروجردی از فعالان سیاسی زن اصلاح‌طلب، علی مطهری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ‌و مصطفی کواکبیان دبیرکل حزب مردم‌سالاری به سخنرانی و ارائه دیدگاه‌های خود پیرامون انتخابات پیش روی مجلس شورای اسلامی‌ پرداختند. هم‌چنین از دیگر چهره‌های حاضر در این جمع می‌توان به عبدالواحد موسوی لاری وزیر کشور دولت اصلاحات، الهه کولایی نماینده تهران در مجلس ششم، مجید فراهانی دبیرکل 
حزب ندای ایرانیان، الیاس حضرتی عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی و غلامرضا انصاری عضو شورای شهر تهران نیز اشاره نمود. در ادامه مهمترین بخش‌ها از صحبت‌های سخنرانان در پی می‌آید.

محمدرضا عارف: اولویت جریان اصلاحات رعایت مصالح ملی است

محمدرضا عارف در این نشست گفت: جریان اصلاحات نشان داد که در سختی‌ها و مشکلات، مصالح ملی را در اولویت قرار می‌دهد که این را می‌توان از سکوت‌ها و حرف زدن و یا نزدن‌ها به خوبی مشاهده کرد، کما این‌که اگر می‌خواستید براساس منافع جناحی و بخشی رفتار کنید شاید باید در برخی از موارد رفتار دیگری از خود نشان می‌دادیم، حال این‌که اصل برای ما ترجیح منافع ملی بر منافع جناحی است.
Mohammadreza-Aref-sahamnews
رئیس شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان با تاکید بر لزوم حضور حداکثری اصلاح‌طلبان در انتخابات تصریح کرد: امیدواریم ۱۶ بهمن اخبار خوشحال کننده‌ای از حضور کاندیداهای ارزشمند اصلاح‌طلبان بشنویم و تلاش می‌کنیم تا ۱۸ بهمن لیست نهایی را ارائه کنیم.

عارف در خصوص آخرین نتایج معرفی نامزدهای نهایی اصلاح‌طلبان اظهار کرد: تقریبا تمام دوستان در شورای‌عالی و افراد موثر به طور جدی پیگیری می‌کنند تا کاندیداها برگردند. در این راه شورای‌عالی وظیفه خود می‌داند که در فضای صمیمی‌ و با تعامل و رایزنی کار را به پیش ببرد چون معتقدیم می‌توانیم در درون خانواده حاکمیت و بر‌اساس قانون مساله را حل کنیم.

وی تاکید کرد: باید همه حضور حداکثری داشته باشیم. هیچ بهانه‌ای از هیچ کسی پذیرفته نیست؛ این‌که کاندیداهای رد صلاحیت شده و یا انصرافی بگویند انگیزه‌ای ندارند قابل قبول نیست که این رویکرد در کمترین حالت، کم‌لطفی جدی به جبهه اصلاحات است، چون بنای‌ ما گفتمان و منافع ملی است.

رئیس بنیاد امید ایران با تاکید بر لزوم فعالیت منسجم و جدی در چارچوب قانون افزود: با وجود این‌که تبلیغات باید در موعد قانونی صورت گیرد، انتظار می‌رود اکنون بسترسازی برای آماده شدن فضا انجام شود؛ چراکه بر این باوریم باید همگان به خصوص جوانان در یک‌ماه باقی مانده به انتخابات، خود را برای رقابتی سالم‌ و اخلاق‌مدار در انتخابات آماده کنند.

وی ادامه داد: معتقدم رقابت باید در چارچوب قانون و مبنای اخلاق و گفتمان اصلاحات و رعایت ارزش‌ها انجام شود. البته از منافع، ارزش‌ها و معیارها نیز کوتاه نیامده و عدول نمی‌کنیم.

عارف همچنین با اشاره به این‌که «گزارش‌ استان‌ها حکایت از فعالیت خوب جوانان دارد» گفت: هدف ما تشکیل مجلسی است که در توفیقات دولت شریک باشد البته باید اهرم‌های قانونی و نظارتی برای پیشرفت عموم استفاده شود لذا تمامی‌ این موارد در قالب برنامه‌ راهبردی اصلاحات تهیه شده که در جلسه اخیر به تصویب رسید و تا هفته آینده ابلاغ می‌شود.
Mohammadreza-Aref-sahamnewsوی ادامه داد: انتظار می‌رود کاندیداهای جبهه اصلاحات با اطلاع از این سند در چارچوب آن به مردم وعده دهند. این سند ضمن اعتقاد بر همکاری با دولت، به رغم مشکلات معیشتی مردم تاکید دارد که بر‌اساس سند چشم‌انداز، اقتصاد مقاومتی، اصل ۴۴، حوزه علم و فناوری و محیط زیست تهیه شده است، بنابراین ما به هر تصمیمی‌ از سوی مردم تمکین می‌کنیم و آن را خیر و صلاح می‌دانیم. تمامی‌ تلاش را به کار می‌گیریم تا مجلسی مقتدر و در راس امور تشکیل شود و بتواند امور را پیش ببرد.

وی در بیان توصیه‌ای به جوانان نیز گفت: اهمیت حضور حداکثری و استفاده از تمامی‌ توان برای برگزاری انتخاباتی باشکوه را تمامی‌ بزرگان درک می‌کنند. از این رو مهم‌ترین توصیه‌ام به جوانان آن است که با استفاده از تمامی‌ امکانات و توانایی، حضوری حداکثری در انتخابات اسفندماه داشته باشند و نشان دهند جریان اصلاحات زنده و شاداب است. نه خودمان مایوس می‌شویم و نه اجازه می‌دهیم کسی مردم را ناامید کند. مردم باید به آینده‌ای روشن امیدوار باشند.

عارف ادامه داد: ما تمام تلاش خود را می‌کنیم تا به عهدی که با مردم بسته‌ایم وفادار بمانیم. با مردم عهد بستیم که ماموریت سال ۹۲ را در اسفند ۹۴ تکمیل کنیم. مهم‌ترین رمز موفقیت در انتخابات خرداد ۹۲ وحدت در جبهه اصلاحات بود که این موضوع را می‌توان در زمان ثبت‌نام کاندیداهای مجلس به وضوح دید که هیچ کسی قهر نکرد و کنار نکشید.

وی خاطرنشان کرد: جریان اصلاحات نشان داد که در سختی‌ها و مشکلات مصالح ملی را در اولویت قرار می‌دهد که این را می‌توان از سکوت‌ها و حرف زدن و یا نزدن‌ها به خوبی مشاهده کرد، کما این‌که اگر می‌خواستید بر‌اساس منافع جناحی و بخشی رفتار کنید شاید باید در برخی از موارد رفتار دیگری از خود نشان می‌دادیم، حال این‌که اصل برای ما ترجیح منافع ملی بر منافع جناحی است.

محمدرضا عارف حفظ انسجام و وحدت را به عنوان رمز موفقیت استمرار حیات جبهه اصلاحات برشمرد و گفت: بعد از انتخابات مجلس باید مقدمات کار را برای انتخابات خرداد ۹۶ آماده کنیم که پیروزی در آن نیز منوط به حفظ انسجام و وحدت است.

رئیس شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان با تاکید بر لزوم حرکت در چارچوب شعار امید، آرامش و رونق اقتصادی گفت: رفع مشکلات اقتصادی را اولویت اول‌مان می‌دانیم البته آگاهیم دولت در چه شرایط اقتصادی کشور را در دست گرفت از سوی دیگر با همین شرایط می‌خواهد بودجه ۹۵ را ببندند. طبیعتا اگر مجلسی مقتدر به کار آید می‌تواند به بهترین شکل در جهت رفع مشکلات معیشتی مردم حرکت کند.

رئیس شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان در حاشیه این مراسم در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سوالی با محوریت «اصلاح‌طلبان تحت هر شرایطی حضور حداکثری در انتخابات خواهند داشت» در مورد موضوع عدم احراز صلاحیت سیدحسن خمینی برای شرکت در انتخابات خبرگان گفت: ظاهرا این عدم احراز صلاحیت به دلیل شرکت نکردن در آزمون بوده است که امیدواریم ایشان زودتر به صحنه‌ انتخابات برگردند.

عارف در پاسخ به نحوه اعلام کاندیداهای اصلاح‌طلب و حامیان دولت اظهار کرد: مجمع اصلاح‌طلبان و حامیان دولت در هر حوزه انتخابیه بر اساس معیارهای آن حوزه کاندیداهای‌شان را اعلام می‌کنند. اگر اختلافی پیش آید شورای هر استان برای حل اختلاف ورود پیدا می‌کند. اگر شورای استان نتوانست اختلاف را حل کند آن‌گاه شورای‌عالی سیاست‌گذاری حکم نهایی را می‌دهد.

وی در مورد رایزنی‌های صورت گرفته برای تایید صلاحیت کاندیداهای اصلاح‌طلب گفت: رایزنی‌هایی انجام شده عزیزان تاثیرگذار نیز جلسات خوبی برگزار کردند که انشاءالله به نتایج خوبی برسیم؛ ما تحت هر شرایطی حضور حداکثری خواهیم داشت و لیست می‌دهیم.

رسول منتجب‌نیا: ایرانیان صاحب نظام هستند

در ادامه این همایش حجت‌الاسلام رسول منتجب‌نیا قائم‌ مقام حزب اعتماد ملی اظهار داشت: امام‌خمینی فرمودند «حفظ نظام از اوجب واجبات است و مقصود از نظام، نظام جمهوری اسلامی‌ایران است»، یعنی همین نظامی‌ که به برکت خون شهدا و تلاش‌های امام راحل برقرار شده و ما امسال سی و هفتمین سالگرد آن را جشن می‌گیریم.
Rasoul-Montajabnia-sahamnewsوی با طرح سوال «مقصود از نظام چیست؟» گفت: نظام مجموعه‌ای از ساختار و ارکان است که به حکم یک ظرف یعنی قانون اساسی مشخص می‌شود. نظام جمهوری اسلامی‌ ایران مرکب از سه قوه مجریه، قضائیه و مقننه است که در راس همه آن‌ها ولایت امر حضور دارد.

قائم‌ مقام حزب اعتماد ملی گفت: نظام متعلق به هیچ گروه، جناح، شخصیت و حتی مسئولان نیست و ادامه داد: این ساختار در قانون اساسی مشخص است و جایگاه، وظایف و اختیارات هر کدام توسط قانون اساسی مشخص می‌شود.

منتجب‌نیا گفت: در این ظرف ارکان نظام قرار می‌گیرد و در ارکان نظام باید پیاده شود. اهداف بلندمدت، کوتاه‌مدت، نقش مردم در نظام، جایگاه دین و مذهب، عقل و خرد و تخصص در نظام از اموری است که در ظرف قانون اساسی شکل می‌گیرد؛ عامل دیگر، مسئولان نظام هستند. آنها نظام را مدیریت می‌کنند و از رهبری گرفته تا شخص دوم یعنی رئیس‌جمهور و پایین‌ترین رده به یک معنا جزو نظام محسوب می‌شوند و به معنای دیگر متولی و مجری اهداف و آرمان‌های نظام خواهند بود.

قائم‌مقام حزب اعتماد ملی تاکید کرد: وقتی می‌گوییم نظام جمهوری اسلامی‌ ایران یعنی حفظ قانون اساسی و نقش مردم به این معنا که تاثیرگذاری آرای مردم، مذهب و دین در حکومت اهمیت دارد و نظام متعلق به همه ملت‌ است.

منتجب‌نیا افزود: گرچه در ابتدا عده اندکی به تاسیس نظام جمهوری اسلامی‌ ایران رای ندادند، اما حتی آن درصد اندک نیز مالک نظام هستند و نظام متعلق به هیچ گروه، جناح، شخصیت و حتی مسئولان نیست، بلکه مسئولان مجری این نظام هستند.
Rasoul-Montajabnia-sahamnewsوی تصریح کرد: همه افراد دارای هر دین، مذهب، قومیت در نظام این کشور جای دارند و نظام متعلق به همه آن‌هاست و هیچ‌کس حق ندارد فرد یا گروهی را از نظام خارج کرده و یا آن را از قطار نظام پیاده کند.

قائم‌مقام حزب اعتماد ملی تاکید کرد: همه ایرانیان صاحب نظام هستند و به تعبیر امام ایرانیان ولی نعمت مسئولان هستند. دو رکن اصلی نظام که در شعار ملت ما نیز بوده، جمهوریت و اسلامیت است. باید به این دو مفهوم دقت کرد و ضامن جمهوریت نظام حضور گسترده و مشارکت حداکثری مردم در صحنه تعیین سرنوشت کشور است.

منتجب‌نیا تصریح کرد: زمانی جمهوریت نظام ابقا و تقویت می‌شود که اکثریت قاطع مردم پای صندوق رای حضور داشته باشند، انطباق قوانین و برنامه‌ها با اسلام نیز ضامن اسلامیت نظام است و این موضوع با تشخیص شورای نگهبان محقق می‌شود و اگر خدایی ناخواسته بر رکن جمهوریت نظام خدشه وارد شود نظام رفته رفته از درون ضعیف می‌شود و پشتوانه مردمی‌خود را از دست می‌دهد. در این صورت در سطح بین‌الملل و در جهان نظام مشروعیت و اعتبار خود را از دست خواهد داد.

سهیلا جلودارزاده: با آگاهی مردم نمی‌توان لیست‌های ساختگی را به آنان تحمیل کرد

در ادامه چهاردهمین سالگرد همایش حزب مردم‌سالاری سهیلا جلودارزاده نماینده پیشین مجلس با اشاره به امیدواری تمام احزابی که در دولت گذشته متحمل سختی‌های فراوان شدند و با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم کردند، اظهار امیدواری کرد که این احزاب بتوانند بازسازی شوند تا بشود یکی از الزامات نظام جمهوری را ایجاد کرد.
soheila-Jelodarzadeh-sahamnewsوی ادامه داد: اکنون انتخابات‌ها به مجالس ختم و عروسی و نشست نیاز ندارد بلکه به مسیر حق افتاده و آگاهی سیاسی مردم به حدی رسیده که نمی‌توان لیست‌ها و مجلس‌های ساختگی به آنها تحمیل کرد.

جلودارزاده تصریح کرد‌: ما در جامعه زنان کارتن خواب و جانبازان معتاد و فقرا بسیار داریم که قرار بود دهک‌های فقیر به دهک‌های ثروتمند نزدیک شوند و شاهد هستیم امروز فقر گریبان‌گیر بیش از ۹۸ درصد افراد شده لذا باید در جهت بهبود شرایط گام برداریم.

احمد حکیمی‌پور: نباید در زمان انتخابات نقش و اهمیت احزاب را کمرنگ بدانیم

احمد حکیمی‌پور در ادامه این همایش با اشاره به تعریف اهداف و تلاش برای به دست آوردن آن اهداف گفت: اهداف بزرگ با تلاش محدود به دست نخواهد آمد استراتژی تلاش نامحدود است تا با رسیدن به انگیزه تلاش بیشتر شود.
kavakebian-Aref-hakimipour-sahamnewsدبیرکل حزب اراده ملت ادامه داد: در جریان اصلاحات تاکید ما بر این بوده که تشکیلات محور و سازمان محور پیش برویم چون جریان اصلاحات یک جریان پیش رو و آینده‌نگر است و حتما باید سیاست‌ورزی را در خود نهادینه کند، بنابراین ‌شورای هماهنگی اصلاحات با در نظر داشتن شرایط موجود پذیرفت در قالب وسیع‌تر بحث انتخابات را پیش ببریم اما به این معنی نیست که تا ابد این سامان ادامه پیدا کند.

حکیمی‌پور با بیان این‌که تشکل‌های اصلاح‌طلب تاکید دارند سایر اصلاح‌طلبان در قالب تشکل‌های شناسنامه‌دار فعالیت کنند، افزود: کسانی که عمر خود را در کارورزی و سیاست‌ورزی گذرانده‌اند، باید کار را در دست گیرند.

وی در پایان تاکید کرد: نباید در زمان انتخابات نقش و اهمیت احزاب را کمرنگ بدانیم.

علیرضا محجوب: کنگره‌های سالیانه حزب مردم‌سالاری علی‌رغم سختی‌ها هیچ‌گاه تعطیل نشده است

علیرضا محجوب دبیر کل خانه کارگر در ادامه این همایش با اشاره به مشخصه‌های مثبت حزب و تشکیل کنگره‌ها گفت: از افتخارات حزب مردم‌سالاری این است که با وجود سختی‌های بسیار در این راه هر ساله توانسته کنگره برگزار کند.
Mahjoob-Moosavilari-sahamnewsوی ادامه داد: از موجبات اقتدار کشور و سیاست و دست‌یابی سریع به قدرت و فرار از باند‌بازی و قدرت‌طلبی، رشد احزاب است؛ رشد احزابی که بتوانند در شیشه خود را شفاف نشان دهند.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد که حزب مردم‌سالاری علی‌رغم تمام ناملایمات در انتخابات به صورت شایسته از کاندیدا‌های شایسته خود و دیگر کاندیدا‌های شایسته دفاع کرده و در این راه کواکبیان را تنها نگذارد.

اشرف بروجردی: تصمیم واحد اصلاح‌طلبان برای تنها نگذاشتن صندوق‌های رای

در ادامه این مراسم یک عضو مجمع زنان اصلاح‌طلب گفت: می‌خواهیم صندوق‌های رای را تنها نگذاریم و با حضور در پای صندوق‌ها سهم و دین خود را ادا کنیم.

اشرف بروجردی اظهار کرد: علی‌رغم رد صلاحیت‌ها تصمیم یکسان و واحدی اتخاذ کرده‌ایم تا با حضور در پای صندوق‌های رای سهم و دین خود را ادا کرده و به جهانیان اثبات کنیم که ملت ایران همواره در مقاطعی که احساس خطر می‌کند وظیفه و تکلیف برای حضور را می‌بیند و منسجم‌، موثر و یکپارچه گام بر می‌دارد.
Ashraf-Boroujerdi-sahamnewsوی با ابراز امیدواری از این‌که «از خلال کار جمعی و برخورداری از خرد و اندیشه‌ جمعی، امور با تصمیم قاطع پیش برود» گفت: طبیعتا با این روند می‌توان به نقاط قوتی برای بهبود شرایط اجتماعی مردم رسید و آن‌ها از این فرایند بتوانند سهم خود را نسبت به ائتلاف ادا کنند.

وی خطاب به مسئولان حزب مردم‌سالاری نیز گفت:‌ امیدواریم این ظرفیت و توانایی در اختیار همه قرار گیرد تا با مشارکت و همراهی آن‌ها بتواند وضعیت را به گونه‌ای شکل داد که در نهایت شاهد حضور نمایندگان شایسته و آشنا به درد مردم در مجلس باشیم. نمایندگانی که تمام هم و غم‌شان رفع مشکلات جامعه و بهبود وضعیت کشور باشد.

این عضو مجمع زنان اصلاح‌طلب با تاکید بر این‌که «وجود احزاب و تشکل‌ها می‌تواند نقطه عطفی در جامعه باشد» به شکل‌گیری حزب جمهوری اسلامی‌ بعد از انقلاب اشاره و اظهار کرد: بنده در آن زمان مسئول شاخه خواهران حزب بودم. این حزب تا قبل از فاجعه ۷ تیر امور را به خوبی پیش می‌برد اما بعد از آن و به دلیل به شهادت رسیدن عده‌ای از افراد حزب، نهایتا تشکیلات نتوانست دوام اولیه را حفظ کند. اکنون و در برهه کنونی به حزبی نیاز داریم که علاوه بر کادرسازی بتواند از قابلیت‌های علمی‌ و توانایی اجرایی و برخورداری از خرد جمعی استفاده کند.

وی گفت: احزاب باید در کنار یکدیگر کار را پیش برده و از منیت‌ها دوری کنند. در این شرایط شاهد طلیعه‌ای برای رسیدن به دموکراسی هستیم. ما هنوز در آغاز راهیم و تمرین می‌کنیم، البته آمال ما رسیدن به جامعه فاضله‌ای است که آن جامعه تجلی دیدگاه و آرمان‌های اسلامی‌و دینی‌مان است.

علی مطهری: مردم باید به صورت فعال در انتخابات شرکت کنند
motahari-kavakebian-sahamnews
همچنین علی مطهری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی‌ در این همایش اظهار داشت: من بر ضرورت مشارکت بالای مردم در انتخابات آینده تاکید دارم و معتقدم مردم باید به صورت فعال در انتخابات شرکت کنند. ما تجربه مجلس نهم را داریم که در آن اصلاح‌طلبان تقریبا انتخابات را عملا تحریم کرده بودند و غیر از چند حزب مانند حزب مردم‌سالاری اکثر اصلاح‌طلبان انتخابات مجلس نهم را تحریم کردند که نتیجه آن مجلس نهم شد؛ مجلسی که با مجلس ایده‌آل فاصله زیادی دارد.
Motahari-kavakebian-Mahjoob-sahamnewsنماینده مردم تهران درمجلس افزود: با مقایسه مجلس هشتم با نهم متوجه می‌شویم که مجلس هشتم قوی‌تر و بهتر بود و نمایندگان خوش‌فکر بیشتری داشت؛ یعنی ۵۰ تا ۶۰ نفر خوش‌فکر در مجلس هشتم حضور داشتند که می‌توانستیم در مورد مسائل اساسی صحبت کنیم، اما تعداد این افراد خوش‌فکر در مجلس نهم از ۱۰ نفر تجاوز نمی‌کند.

وی گفت: اگر اصلاح‌طلبان مجلس نهم را تحریم نمی‌کردند مجلس بهتری داشتیم و امروز هم حتی اگر ردصلاحیت‌ها و عدم احراز صلاحیت‌ها باقی بماند، ما افرادی را داریم که اگر مردم همت کنند مجلس بهتری تشکیل می‌شود.
Ali-Motahari-sahamnewsاین نماینده مجلس خاطرنشان کرد: من چه در بررسی شورای نگهبان ردصلاحیتم تایید شود یا نشود همه را تشویق می‌کنم که در انتخابات آینده مشارکت جدی داشته باشند. انتخابات خبرگان و مجلس دارای اهمیت است و انتخابات ریاست‌جمهوری ۹۶ بستگی به این انتخابات دارد.

در پایان این همایش دبیرکل حزب مردم‌سالاری گفت: برای تحول در عرصه‌ سیاست خارجی و روابط بین‌الملل و معیشت باید در مجلس خانه تکانی شود.

مصطفی کواکبیان: مشارکت حداکثری مردم ضامن پیروزی اصلاح‌طلبان و خانه‌تکانی در مجلس

وی با تشکر از همه سخنرانان و خیرمقدم به همه حضار و شکرگزاری از این‌که کنگره چهاردهم با نام و یاد چهارده معصوم اهل‌البیت (ع) مزین شد و با تاکید بر این‌که «ردصلاحیت‌ها نباید مانع از حضور در انتخابات شود» افزود: ما سخن رهبری را دنبال می‌کنیم که فرمودند حتی مخالفان نظام در انتخابات شرکت کنند تا مشارکت حداکثری باشد. از این رو حتی اگر نتوانیم رده‌های اول‌مان را در لیست قراردهیم تا رده‌های چهارم و یا پنجم را در لیست قرار می‌دهیم و ساکت نمی‌نشینیم.
Mostafa-kavakebian-sahamnewsوی تاکید کرد:‌ اگر می‌خواستیم خاموش بمانیم در طول این چند سال ساکت می‌ماندیم. امیدواریم تا ۱۶ بهمن وضعیت بهتر شود و دوستان نیز قول‌هایی دادند. باز هم اگر وضعیت به همین منوال باشد لیست ۲۹۰ نفره‌ای را برای سراسر کشور ارائه خواهیم داد.

کواکبیان با بیان «ما برای اصلاح نابسامانی‌ها و بهبود وضعیت اقتصادی و کارآمدی کشور تلاش می‌کنیم» گفت: با وجودی که در پسا برجام باید وضعیت معیشتی بهبود یابد اما معتقدیم که شرایط فعلی ثمره‌ای است که از گذشته برای ما گذاشته‌اند. از این رو شاید به زودی پسابرجام جواب‌گوی بهبود شرایط نباشد، اما قطعا مجلس دهم می‌تواند ریل‌گذار خوبی برای بهبود شرایط باشد. چون همین مجلس قرار است در زمان برنامه ششم نظارت‌های کافی را اعمال کند.
Mostafa-kavakebian-sahamnewsدبیرکل حزب مردم‌سالاری اظهار کرد:‌ اگر می‌خواهیم در سال ۱۴۰۴ کشور اول منطقه و کشور دهم جهان و سرآمد دنیا باشیم باید پای صندوق‌ها بیاییم. ما دنبال مجلسی بدون آلودگی هستیم. مجلس با آلودگی نمی‌تواند مقابل فساد بایستد. باید اکثریت مجلس طوری باشد که به فرموده‌ امام عصاره‌ فضایل ملت باشد. مردم اگر نمی‌خواهند برخی پدیده‌ها تکرار شود پای صندوق‌های رای حاضر شوند.

وی با اشاره به رد صلاحیت‌ها گفت: ما می‌گوییم نظارت را می‌پذیریم و در همه عالم هم مرسوم است اما در نظارت باید با مدارک و اسنادها مرجع قانونی و حتی تحقیقات محلی اصل را به احراز عدم صلاحیت قرار دهیم و مانع ورود افراد ناصالح باشیم اما دوستان می‌گویند مبنای ما صرفا احراز صلاحیت است و تا زمانی که برای ما ثابت نشود داوطلبان را نمی‌توانیم تایید کنیم و استناد آقایان نیز قانون است و استناد درستی است تا زمانی که اکثریت نمایندگان نخواهند قانون فعلی اصلاح شود وضعیت مطلوبی نخواهیم داشت. البته این را هم بگویم که چرا باید همه اعتراضات متوجه همین ۱۲ نفر اعضای محترم شورای نگهبان شود البته ممکن است اعضای هیات‌های نظارت هم سلیقه‌ای عمل کنند اما باید قانون اصلاح شود و قانون انتخابات هم زمانی اصلاح می‌شود که اکثریت مجلس آن را مصوب کنند.
Mostafa-kavakebian-sahamnewsوی با اشاره به ساقط شدن حد اعدام از محاربی که قبل از دستگیری خودش را معرفی کند گفت؛ مگر ما می‌توانیم صد در صد توبه او را احراز کنیم؟ در دل این فرد محارب که نیستیم ولی همین مقدار که او قبل از دستگیری خودش را معرفی کرد و قاضی ندامت و پشیمانی او را استماع نمود می‌تواند حد اعدام را از او ساقط کند و الا ما نمی‌توانیم صد در صد پشیمانی قلبی او را احراز کنیم. البته این یک موضوع حقوقی است که بحث مفصلی را می‌طلبد.
به هر حال ما هم به قانون احترام می‌گذاریم و هم به شورای محترم نگهبان اما موج عظیم دلسردی و دلخوری نخبگان جامعه را باید گوشزد کنیم. وی افزود: در حزب مردم‌سالاری ۱۱ نفر از اعضای شورای مرکزی، ۱۰ نفر از دبیران شعب استانی و ۲۵ نفر از کادرها و اعضای این حزب یا رد صلاحیت شده‌اند یا عدم احراز برای آنان مطرح شده است البته حدود ۱۲ نفر هم تایید صلاحیت شده‌اند منظورم اعضای اختصاصی این حزب است به عبارت دیگر وضعیت موجود موجب سرخوردگی تحزب هم می‌شود چون احزاب برای کسب قدرت فعالیت می‌کنند.