جمعه, ۷ اردیبهشت , ۱۳۹۷

عبدالفتاح سلطانی پس از ۴ سال و ۴ ماه به مرخصی آمد

منتشر شده در: .
Abdolfattah-Soltani-sahamnews
آقای سلطانی پس از مرخصی

عبدالفتاح سلطانی، وکیل محبوس در بند ۳۵۰ زندان اوین برای اولین بار به مرخصی آمد.

به گزارش کلمه، عبدالفتاح سلطانی، وکیل و زندانی سیاسی که از سال ۹۰ در زندان اوین به سر می‌برد، برای اولین بار به مرخصی آمد.

عبدالفتاح سلطانی از وکلای حقوق بشر ایران عصر روز شنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۰ بازداشت شد و به دلیل گرفتن جایزه حقوق بشر نورنبرگ آلمان، مصاحبه با رسانه‌ها درباره پرونده موکلانش و مشارکت در تاسیس کانون مدافعان حقوق بشر به ۱۸ سال زندان و ۲۰ سال محرومیت از وکالت محکوم شد که در دادگاه تجدید نظر این حکم به ۱۳سال حبس کاهش یافت.

با اعمال قانون تجمیع جرائم و اعمال ماده ۱۳۴ حکم سیزده سال حبس تعزیری عبدالفتاح سلطانی به ده سال کاهش یافت. همچنین محرومیت وی از وکالت نیز به دو سال کاهش یافته است.

حکم سیزده سال حبس تعزیری این وکیل در بند و عضو موسس کانون مدافعان حقوق بشر در حالی کاهش یافته که وی طبق ماده ۵۸ و اینکه بیش از یک سوم حکم خود را گذرانده، هم اکنون بصورت غیرقانونی در زندان نگهداری می شود.

به گزارش «سحام»، پیش‌تر معصومه دهقان، همسر آقای سلطانی در مصاحبه با روز گفته است که درخواست اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی را کرده‌اند، قانونی که دو سال پیش تصویب و برای اجرا به قوه قضائیه ابلاغ شده اما اجرا نمی‌شود: «ما درخواست اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی را کردیم، قانون جدید که از دو سال پیش ابلاغ شده اما متاسفانه اجرا نمی شود. رفتیم اجرای احکام برای پی‌گیری که گفتند فرستاده‌ایم دادگاه تجدیدنظر که آنجا اعمال کند. رفتیم دادگاه تجدیدنظر که منشی دادگاه گفت اصلا پرونده این‌جا نیست و باید از اجرای احکام بپرسید و چرا آمده‌اید اینجا؟ عملا به نتیجه‌ای نرسیده‌ایم تاکنون می‌گویند که باید دادگاه بدوی اعمال کند. اما قانون می‌گوید آخرین دادگاه باید اعمال کند. اگر این قانون اجرا شود باید آقای سلطانی را آزاد کنند چون حکم ایشان ۱۴ سال است و با اعمال ماده ۱۳۴ و اجرای قانون حکم ایشان می‌شود ۱۰ سال. با توجه به این‌که ۴ سال است در زندان هستند مشمول ازادی مشروط شده و باید آزاد شوند.»