شنبه, ۱۰ خرداد , ۱۳۹۹

علیخانی: رایزنی با شورای نگهبان امیدوار کننده نیست/ کروبی دوستدار انقلاب است

منتشر شده در: .

Ghodratollah-Alikhani-saham-newsمشاور رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌گوید: «خیلی نسبت به نتایج رایزنی‌ برخی اصلاح‌طلبان با شورای نگهبان امیدوار نیستم. اگر قرار است رایزنی صورت گیرد باید بزرگان اصلاحات بروند با سطحی بالاتر گفتگو کنند. اگر احساس می‌شود که ممکن است از جانب شورای نگهبان مساله‌ای پیش بیاید باید خدمت رهبری بروند و با ایشان صحبت کنند.»

به گزارش سحام، قدرت‌الله علیخانی در گفت‌وگویی که با خبرآنلاین انجام داده، معتقد است «مجلس یک‌دست پاسخ‌گو نیست، نه مجلس ششم تکرار می‌شود نه مجلس اصولگرایی شبیه مجلس فعلی.»

اهم اظهارات قدرت‌الله علیخانی در پی می‌آید:

– بنده به لحاظ مشی سیاسی در اردوگاه اصلاح‌طلبان تعریف می‌شوم اما با این حال همواره استقلال فکری خود را حفظ کرده‌ام. چرا که معتقدم افکار خوب و مثبت را در هر جریان باید دید و تایید کرد. به هر حال هر انسانی برای خود اصولی دارد. این نحوه عمل هم ناشی از خاستگاه سیاسی و هم ناشی از تجربه عملی حضور طولانی‌ام در سیاست چه قبل و چه پس از انقلاب بوده است. ضمن اینکه تجربه ثابت کرده در کشور ما تاکید بر یک جریان جواب نمی‌دهد و نتیجه‌ای نخواهد داشت. صحت تاکید بر این موضوع را طی سالهای اخیر در فضای سیاسی و به ویژه در مجلس دیده‌ایم. مجلس یک دست پاسخگو نیست.

– باید مجلسی داشته باشیم که عقلای جریانات مختلف در آن حضور داشته باشند. چرا که رسیدگی به وضعیت اقتصاد، اشتغال و مشکلات مردم، محور اصلی امور است و پیگیری این مسائل باید خارج از خط و خطوط حزبی و جناحی مورد توجه باشد. ضمن این که داشتن برنامه و انسجام برای تحقق آن مهم است اما تا زمانی که تحزب در کشور جا نیفتد، برای حل مشکلات مردم نباید خیلی درگیر تصمیم گیری‌های گروهی شد.

– آن‌چه در گذشته به وقوع پیوست به خوبی نشان داد فضای سیاسی یک‌دست و حاکم شدن یک جریان بر کشور پاسخ‌گو نیست. دو جریان اصیل در کشور حضور دارند و هر کدام برای خود خاستگاهی دارند که متاسفانه بیش از آن‌که با هم تعامل داشته باشند، ناشی از برخی حرکات و نیروهای دیگر، از هم رنجیده و دور شده‌اند. درس اتفاقات گذشته باعث می‌شود آدم امیدوار شود که عقلای دو جریان به خاطر مصالح ملی و کلان کشور با هم همکاری کنند چون اگر این اتفاق نیفتد روزی خواهد آمد که هر دو جریان بابت این عدم همکاری و تعامل، پشیمان خواهند شد.

– در انتخابات ریاست جمهوری تا حدی این اتفاق افتاد، اما تعداد انگشت شماری از اصولگرایان پشت سر آیت‌الله هاشمی و سپس آقای دکتر روحانی قرار گرفتند. چرا که جریان کلی اصولگرا کاندیداهای دیگری داشتند. در واقع آن‌چه در انتخابات ۹۲ اتفاق افتاد ضمن در نظر گرفتن جمع‌بندی درونی اصلاح‌طلبان، این بود که فضای سیاسی کشور جذب آیت الله هاشمی شده بود و سپس حمایت ایشان از آقای روحانی در کنار برنامه‌ها و شعارهایی که آقای رییس جمهور مطرح کردند، نتیجه انتخابات را رقم زد.

– به هر حال مسایلی در مجلس ششم در جریان بود که باعث شده بود ذیل فراکسیون دوم خرداد گرایش‌ها و جمع‌های هم‌فکر مختلفی وجود داشته باشد مانند آقایان محتشمی‌پور، سیدهادی خامنه‌ای، مجید انصاری، کیان ارثی، سیدمحمد رضوی، ابوالفضل شکوری، بنده و افراد دیگری که در راس آن جناب آقای کروبی بودند که در روش دفاع از امام و انقلاب با هم همراه‌تر بودیم. البته با وجود هم‌فکری درخصوص برخی مسایل، بعضا برخی دوستان مثل من -که آن‌جا نیز گاها مستقل عمل می‌کردم- وارد موضع‌گیری نمی‌شدند.

– مجلس اصولگرایی از جنس مجلس فعلی دیگر شکل نخواهد گرفت. شما هم تنها به اصلاح‌طلبان ایراد نگیرید، تندروی‌ها و بی تدبیری‌های جناح مقابل را هم که امروز این وضع را برای کشور رقم زده، در نظر داشته باشید. نیاز به مجلسی داریم که همه جریان‌ها در آن حضور داشته باشند. با این‌حال بسته به فضای انتخابات، ممکن است مجلس آینده شبیه چنین مجلسی شود.

– من دنبال رایزنی نیستم، اما ظاهرا برخی دوستان به دنبال این موضوع هستند که خیلی نسبت به نتایج آن امیدوار نیستم. معتقدم اگر قرار است رایزنی صورت گیرد باید بزرگان اصلاحات بروند با سطحی بالاتر گفتگو کنند. همان‌طور که قبلا برخی سران جریان خدمت رهبری می‌رفتند الان هم اگر احساس می‌شود که ممکن است از جانب شورای نگهبان مساله‌ای پیش بیاید، باید خدمت رهبری بروند و با ایشان صحبت کنند.

– آنهایی که می‌دانند رد صلاحیت می‌شوند، نباید ثبت نام کنند. فکر نمی‌کنم اصلاح‌طلبان این رویکرد را در پیش بگیرند.

– برخی از جمله بنده معتقدیم همه جریانات سیاسی و سیاسیون کشور باید راضی شوند که مجلس آینده را عقلای قوم تشکیل دهند. اگر عقلا را کنار بگذاریم یعنی باید دوباره سرنوشت خودمان را به دست عده ای تندرو بدهیم که کشور را دچار بحران کنند. بنابراین باید کسانی حضور یابند که به فکر خدمت و اهل تعامل و تفاهم با یکدیگر باشند. فارغ از این مباحث معتقدم تندروهای کنونی در مجلس آینده حذف خواهند شد و شانسی نخواهند داشت.

– برای مزاح می‌گویم باهنر معیار ندارد، یک روز می‌گوید مجلس بدون اصلاح‌طلبان نمی‌شود، یک روز دیگر می‌گوید معتدلین اصلاح‌طلب را هم نباید راه داد! همفکران او هم امروز با پایداری‌ها، موتلفه و ایثارگران وارد رایزنی شده‌اند. گویی بیش از جریان کلی اصولگرا به فکر خودشان هستند.

– طیف پایداری و نزدیکان رییس جمهور سابق تلاش می‌کنند حضورشان را در فضای سیاسی حفظ کنند و البته مانعی برای هیچ فرد و گروهی نیست و نباید باشد. ممکن است از برخی شهرستان‌ها تعداد اندکی از آن‌ها (حدود ۱۰ نفر) به مجلس بیایند. شاید برخی از آنها هم که در حد وزیر بوده‌اند نه به واسطه انتساب به احمدی‌نژاد بلکه سابقه نمایندگی در حوزه انتخابیه یا مسوولیت‌های عالی در دولت قبل شانس موفقیت داشته باشند. حالا هم برخی از اعضای دولت سابق جلساتی را برگزار می‌کنند که آقای تقوی محور آن است و می‌گویند با توصیه آیت الله مهدوی این کار را می‌کنند اما مشخص نیست که اگر این نقل قول درست است چرا خود آیت الله مهدوی کنی نتوانستد این اصولگرایان را به وحدت برساند! جالب این است که در این جلسات بیشتر وزرای نزدیک به احمدی نژاد حضور دارند تا اصولگرایان اصیل.

– شاید بتوانند احمدی‌نژاد را به سیاست برگردانند. البته حساب آقای حسینیان از دیگران جداست. ایشان را خوب می‌شناسم. در مجلس هم اگر اظهارنظر می‌کند، خودش است نه تحت تاثیر دیگران. مثل برخی نیست که دستوری عمل می کنند.

– کل جریان اصلاح‌طلبی برای آقای موسوی خوئینی‌ها یک احترام خاصی قائل هستند. آقای خوئینی‌ها را خیلی‌ها نمی‌شناسند، برخی هم به ایشان جفا کردند و می‌کنند. ایشان یک انسان متعهد و متعبد است. این دورنمایی که برخی مخالفان درباره ایشان درست کردند جفا بود. آقای عبدالله نوریِ نیز از عقلای جریان و مورد احترام همگان است.

– از ظرفیت همه این چهره‌ها باید استفاده کرد. به هرحال عارف با گذشت و فداکاری در انتخابات ۹۲ نقش مهمی در پیروزی آقای روحانی ایفا کرد و نمی‌توان انکار کرد.

– اصلاح طلبان اگر اختلافی با هم داشته باشند بر سر روش‌هاست. شما اینها را نشناخته‌اید. روز آخر تصمیم نهایی که اعلام شود همه متحد و به خط می‌شوند. به هر حال تجربیات گذشته به این همراهی و وحدت امروز کمک کرده است. به این مصاحبه‌هایی که گاهی مخالف یکدیگر است، توجه نکنید. وقتی بزرگان تصمیم را بعد از مشورت‌ها و صلاح مصلحت ها بگیرند، همه دنبال آن می‌روند.

– تا آنجا که بنده اطلاع دارم، آقای ناطق نوری نمی‌آیند. ایشان یک چهره سیاسی ریشه‌دار است. خودشان به موقع تصمیم می‌گیرند و به موقع هم عمل می‌کنند. معتقدم ایشان در هیچ انتخاباتی شرکت نخواهند کرد مگر اینکه اتفاقاتی بیفتد. در حال حاضر هم معتقدم جریان آقای لاریجانی به تفکرات آقای ناطق‌نوری نزدیک است. آقای ناطق‌نوری هم برای لاریجانی خیلی احترام قائل است. همانطور که در سال ۸۴ لاریجانی کاندیدای مورد حمایت ناطق نوری در انتخابات ریاست جمهوری بود. همان اعتماد دیروز را امروز هم به آقای لاریجانی دارند. امروز هم خیلی‌ها آقای لاریجانی را تخریب می‌کنند، اما این تخریب‌ها او را محبوب‌تر کرده است. اتفاقی که برای آقای هاشمی هم افتاد و هرچه هجمه علیه ایشان کردند باعث محبوبیت بیشترشان شد. یک عده اصولگرا که در اقلیت اند، امروز هم به آقای دکتر لاریجانی اهانت می کنند؛ در حالی که اکثریت مراجع ایشان را قبول دارند. بنده معتقدم آقای لاریجانی هیچ جا، خلاف نظر رهبری کاری را انجام نمی دهند.

– درباره انتخابات مجلس همان‌طور که اخیرا آقای لاریجانی هم اشاره کردند، آقای ناطق نوری فعالیت‌هایی دارند. یک نکته‌ای را هم بگویم و آن اینکه در مجمع تشخیص مصلحت نظام از قدیم رسم بوده که بخشی از اعضا که با هم حشر و نشر بیشتری دارند و پس از جلسه رسمی مجمع دور هم جمع می‌شوند. آقای ناطق نوری به این جمع می گوید: «انجمن اسلامی مجمع». در آستانه انتخابات گذشته در همین جمع پیشنهاد نامزدی به آقای ناطق نوری شده بود و ایشان نپذیرفته بود. به آقای روحانی پیشنهاد کردند و ایشان هم اظهار داشتند که اگر این جمع حمایت کند، آمادگی دارند که نامزد شوند. و در شرایط فعلی هم آقای ناطق نوری بیشتر مایلند که کمک جریان اصولگرا باشند تا اینکه خودشان وارد گود شوند.

– اتفاقی که در سال ۹۲ پیروزی را رقم زد، باید در سال ۹۴ نیز دنبال و تکرار شود. اگر کسی خارج از این چارچوب فکر یا عمل کند، نتیجه ای حاصل می شود که چندان برای دولت و اصلاح طلبان مطلوب نخواهد بود.

– آقای هاشمی، ملی فکر می‌کنند و محدود به یک جناح خاص نیستند. اما بدون شک در هیچ انتخاباتی بی تاثیر نیستند و بی تفاوت هم نمی‌مانند. آقای هاشمی همواره مورد هجمه تخریب‌گران بوده‌اند، در چند سال اخیر شدت این حملات زیاد شده است. برخی از تفاوت هاشمی انقلابی با هاشمی امروز می‌گویند و برخی از اختلافش با مقام رهبری. اما آیت الله معمولا در برابر این تحلیل‌ها و نقدها سکوت می‌کنند. همه می دانند که آقای هاشمی یکی از نزدیک‌ترین افراد به حضرت امام بودند. آقای هاشمی خودش یک سند انقلاب است. امروز میدان، باز است و متاسفانه افرادی هستند که به ایشان توهین می‌کنند ولی خارج از خط و خطوط سیاسی اگر منصف باشند می‌دانند که آقای هاشمی فردی بود که مورد تایید و علاقه امام و همراه رهبری بوده و هستند. اتفاقا آقای هاشمی هرگز عوض نشده است. هاشمی امروز همان هاشمی زمان امام است. او آیت الله خامنه‌ای را مثل همان روزی که بحث رهبری شان مطرح شده بود، قبول دارد و بارها هم گفته‌اند بهتر از ایشان را برای رهبری بعد از امام سراغ ندارند. برخی‌ها شیطنت می‌کنند که بگویند رابطه اقای هاشمی با رهبری خوب نیست. اتفاقا رابطه آقای هاشمی با رهبری انقلاب خوب است، ملاقات‌های‌شان خیلی صمیمی است و در اظهارات اخیر آقای هاشمی هم دیدید که چقدر از رهبری تجلیل کردند و خصوصیاتی از ایشان را نیز بیان کردند. معتقدم ما نباید به این مسائل ورود کنیم. منتهی برخی‌ها برای مطرح کردن خودشان به هر موضوعی ورود می کنند.

– بدترین هجمه‌ها و الفاظ تند را در مجلس نهم بکار بردند. از جمله بارها به اسم، به آقای هاشمی فحاشی کردند، این رفتارها در مجالس قبلی سابقه نداشت. من به ماندگاری این افراد در مجلس آینده خوش‌بین نیستم.

– سابقه نمایندگی بنده نشان می دهد که در پیگیری امور یا اعلام مواضع صرفا در موضوعات سیاسی متوقف نبوده ام و هر آنچه را که در راستای منافع ملت و کشور می دیدم طرح کرده و در پیگیری مشکلات مردم چه در بعد ملی یا استانی کم نگذاشته‌ام.

مهمترین دستور کار مجلس آینده باید نزدیک کردن جریانات به یکدیگر و حاکم کردن آرامش بر قوه مقننه برای عمل صحیح به وظایفی چون قانون‌گذاری و نظارت و اتخاذ تصمیمات مهم و ملی در شرایط حساس کنونی با هماهنگی و وحدت نظر همه جریان ها باشد. در مرحله بعد مشکلات مردم را می توان بهتر رسیدگی و حل کرد. همین الان که مسوولیتی ندارم، مراجعات بسیار مردمی دارم که خواسته‌های زیاد و البته به حقی را طرح می‌کنند. برخی مشکلات و مسایل هستند که هم در سطح ملی و هم در سطح استانی مردم را آزار می دهند. بهبود وضعیت معیشت مردم و مساله اشتغال یکی از مقولاتی است که باید در مجلس بعد به شکل پررنگ در دستور کار مجلس از حیث کمک به دولت یا قانون‌گذاری صحیح باشد. این امر خود نیازمند رونق اقتصادی است. چرخ صنعت باید به حرکت در آید. قزوین هم خود یک قطب صنعتی است که امروز خاموش شده و یا مراکز تولیدی با حداقل ظرفیت مشغول به کارند. درخصوص حل مشکلات آب تلاش های زیادی داشتم که با خشکسالی اخیر دوباره وضعیت نامطلوب شده و باید چاره‌ای اندیشید. یا برخی زیر ساخت‌ها مانند جاده یا خطوط ریلی به ویژه میان تهران-کرج و کرج-هشتگرد- قزوین. از بعد از انقلاب در هر سمتی که بودم مشغول خدمات رسانی به مردم بودم و هر روزی که بتوانم مشکلات مردم را حل کنم برایم مثل عید است.

– فکر می‌کنم قوی‌ترین رییس مجلس آیت‌الله هاشمی بوده است. دوره آقای ناطق نوری را در مجلس حضور نداشتم اما از مدیریت ایشان تعریف شنیده‌ام. ضمن آن که مدیریت آقای لاریجانی را قبول داشتم. دوره ششم هم در خدمت آقای کروبی بودیم که باصفا و دوست داشتنی بودند. آقای کروبی در آن برهه حساس خدمت زیادی به نظام کردند. ایشان دوستدار نظام و انقلابند و امیدوارم هرچه زودتر مشکلات موجود حل شود.