چهارشنبه, ۳۰ مرداد , ۱۳۹۸

بدهی ۲ میلیون یورویی «یاسین رامین» به سازمان هلال‌احمر

منتشر شده در: .

yasin-ramin-sahamnewsبیست و ششم خردادماه ۱۳۹۴ بود که «سحام» در گزارشی با عنوان «دلال ‘سداسمالی’ که جنتلمن شد؛ وقتی ‘مبدع نظریه انکار هولوکاست’ کاسب تحریم شد» به شرح تخلفات «محمدعلی رامین» و «یاسین رامین» در دوران تحریم جمهوری اسلامی توسط غرب پرداخت،

در آن گزارش اشاره شده بود که یاسین رامین «آقازاده خاص» محمدعلی رامین، به واسطه رابطه نزدیک خود و پدرش با یکی از مهره‌های اقتصادی جریان انحرافی و محمود احمدی‌نژاد، که مدتی بر مسند ریاست سازمان مرتبط با تامین داروی کشور (هلال احمر) نشسته بود و با استفاده از خلاءهای ناشی از کاغذ پاره خواندن تحریم‌ها- که باعث تحریم ورود و پخش داروهای حیاتی و خاص مردم بیمار و رنج‌دیده شده است – اقدام به دلالی دارو کرد و با توجه به احتیاج مبرم بیماران صعب‌العلاج، چند ده برابر قیمت واقعی هر دارو را از مردم نیازمند طلب کرد. این درحالی است که همان داروها با هزینه بیت‌المال (ارز مصوب دولتی) و با قیمت واقعی به دست این فرد می‌رسیده است. برادر همسر محمدعلی رامین، رئیس «شرکت دارویی رشد» در آلمان بوده است. این شرکت تحت نظر به جمعیت هلال احمر ایران است و به وسیله ارتباطات خاص با «ابوالحسن فقیه» رئیس وقت جمعیت هلال احمر ایران، اقدام به واردات انبوه شیر خشک‌های فاسد کرد، از رهاورد این واردات انبوه و بدون ضابطه، چشم کودکان بی‌گناه مردم از مصرف این شیر خشک‌ها نابینا شد و «آقازاده خاص» فقط در یک قلم، به سود هنگفت ۵۰ -۶۰ میلیارد تومانی دست پیدا کرد.

انتشار این گزارش در زمان خود واکنش عده‌ای از افراد ناآگاه را موجب گردید و آنان به طرق خواستار ارائه مدارک کافی برای این گزارش شدند، مهناز افشار نیز در توفان توییتری، آرزو کرد که حجت‌الاسلام مهدی کروبی از حصر ظالمانه به در آید تا وی بتواند شکایت «سحام» را نزد ایشان مطرح کند.

حالا شش ماه پس از انتشار این گزارش، رئیس جمعیت هلال‌ احمر ایران از بدهی دو میلیون یورویی یاسین رامین فرزند محمدعلی رامین (از مقامات عالی‌رتبه و جنجالی دولت احمدی‌نژاد) به عنوان رئیس شرکت «رشد» به هلال احمر خبر داده است.

سید امیر محسن ضیایی در مورد آخرین وضعیت پرونده شرکت رشد و تخلفات میلیاردی آقازاده محمدعلی رامین گفته که شرکت رشد از نظر جمعیت هلال احمر فعالیتی ندارد و خیلی وقت است که فعالیتش متوقف شده است.

وی ادامه داد: موضوع شرکت رشد دارای ۲ بخش است که برای بخش اول آن اقدام قضایی صورت گرفته اما برای بخش دیگر فعلاً اقدامی صورت نگرفته است چرا که از نظر قوانین آلمان این شرکت متعلق به هلال احمر نیست، بلکه به نام یاسین رامین ثبت شده است.

رئیس جمعیت هلال‌احمر ادامه داد: شاید این فرد به تعهدات خود عمل کند و ما نیز موضوع را دیگر پیگیری نکنیم چرا که اکنون به پای میز مذاکره با رئیس سازمان تدارکات پزشکی نشسته و صحبت‌های خوبی نیز میان آن‌ها انجام شده است.

ضیایی در مورد علت اختلاف هلال‌احمر با «یاسین رامین» گفت: در واقع جمعیت هلال احمر تعدادی تجهیزات پزشکی از یک شرکت خارجی به مبلغ ۲ میلیون یورو خریداری کرده بود که این مبلغ را به شرکت رشد داد تا به عنوان واسطه به شرکت فروشنده تحویل دهد اما متأسفانه این اتفاق رخ نداد.

وی با بیان این‌که ما اکنون بدهکار آن شرکت خارجی هستیم، گفت: این بدهی هنوز تسویه نشده و در تبادلات مالی وجود دارد و از آن‌جایی که ما فعالیت‌های زیادی به صورت مشترک با این شرکت انجام می‌دهیم هنوز این شرکت شکایتی از ما نکرده است، اما ما باید این مبلغ را به آن‌ها پرداخت کنیم.

رئیس جمعیت هلال‌احمر در مورد قوانین آلمان و انتقال شرکت به «یاسین رامین» گفت: طبق قوانین آلمان، هر شرکتی که در این کشور فعالیت می‌کند باید تحت نظارت و مسئولیت یکی از اتباع آلمانی باشد و همین علت زمانی که شرکت رشد در آلمان راه‌اندازی شد، «یاسین رامین» که دارای تابعیت آلمان بود مسئولیت شرکت را عهده‌دار شد.

وی تأکید کرد: شرکت از نظر قوانین آلمان متعلق به ما نیست و من نیز طی نامه‌ای به سازمان تدارکات پزشکی اعلام کردم که به صورت رسمی این شرکت هیچ ربطی به جمعیت هلال‌احمر ندارد و مسئولیت اقدامات آن با ما نیست گرچه اکنون این شرکت هیچ‌گونه فعالیتی ندارد.

تا این لحظه یاسین رامین که اکنون در کشور آلمان به سر می‌برد، واکنشی نسبت سخنان رئیس جمعیت هلال احمر از خود نشان نداده است.

آقای رامین بیش از یک‌سال است که در فعالیت‌های ورزشی و حضور در باشگاه‌های فوتبال از خود تمایل نشان داده است.

رئیس جمعیت هلال‌احمر در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرده است ما ۲ میلیون یورو به شرکت رشد دادیم تا پول تجهیزات پزشکی را پرداخت کند اما با وجود این‌که تجهیزات خریداری شده به داخل کشور آمده اما پولی به فروشنده نرسیده است، در این زمان ما هنوز نمی‌توانیم بگوییم که از «یاسین رامین» طلبکار هستیم چرا که هنوز در دادگاه این موضوع را اثبات نکرده‌ایم و فعلاً عنوان اختلاف حساب به آن داده‌ایم.

به گفته ضیایی، شرکت رشد در زمان تصدی‌گری خاتمی در هلال‌احمر به این آقازاده منتقل شده و از زمان ۲ سال آخر ریاست «ابوالحسن فقیه» بر هلال‌احمر، فعالیت آن متوقف شده است.

ادعای ضیایی مبنی بر توقف فعالیت شرکت رشد در زمان ریاست ابوالحسن فقیه در حالی بیان شده که عمده مبادلات تجاری – دارویی کشور در زمان تحریم‌ها و ورود داروهای خاص بیماران سرطانی در این دوره و توسط شرکت رشد انجام شده است.

ضیایی خاطرنشان کرده: یکی از اولین دستورهایی که من دادم مربوط به رسیدگی سریع به پرونده شرکت رشد بود و امیدواریم اکنون که این فرد به پای میز مذاکره نشسته است با او به توافق برسیم در غیر این صورت مجبور هستیم نسبت به تمام ابعاد قضیه اقدام قضایی را انجام دهیم.

وی در پایان تاکید کرد: شرکت رشد هیچ‌گاه به صورت رسمی تحت مالکیت هلال‌احمر نبوده است.