جمعه, ۲۴ مرداد , ۱۳۹۹

دعایی: کاکایم پاک است

منتشر شده در: .

Doaei-khatami-sahamnewsحجت الاسلام والمسلمین سیدمحمود دعایی نماینده ولی فقیه و مدیر مسوول روزنامه اطلاعات گفته است که رهبر جمهوری اسلامی درباره ویژگی‌های محمد خاتمی، رئیس جمهور سابق، مثل آقای دعایی فکر می‌کند، هرچند «نه به نرمی» او.

در یادداشتی که از آقای دعایی در خبرگزاری فارس منتشر شده، او گفته است که «مدتی پیش یکی از مقام‌های دفتر آیت‌الله خامنه‌ای به خاطر انتشار اخبار محمد خاتمی به روزنامه اطلاعات اعتراض کرد و آقای دعایی به همین خاطر نامه‌ای به رهبر انقلاب نوشت.»

به گزارش رادیو فردا، محمود دعایی می‌گوید در این نامه خصوصی درباره علاقه و «وفاداری» خودش به محمد خاتمی توضیح داده و از رهبر ایران برای ادامه «همراهی» با محمد خاتمی اجازه گرفته است.

آقای دعایی نوشته است که رهبر ایران در پاسخ این نامه گفته است: «من هم مثل تو فکر می‌کنم اما نه به نرمی دل تو».

مدیرمسئول روزنامه اطلاعات می‌گوید پس از آن و با تداوم انتشار اخبار مربوط به محمد خاتمی، دوباره همان مقام ارشد از دفتر رهبر ایران به او اعتراض کرده، اما با بازگو کردن پاسخ رهبری به نامه آقای دعایی، این مقام دفتر رهبری قانع شده است.

کمتر از یک هفته پیش گزارش شد که به خاطر انتشار عکس و خبری درباره محمد خاتمی در روزنامه اطلاعات، علیه محمود دعایی اعلام جرم شده است. با این حال آقای دعایی گفت که اخبار منتشر شده درباره احضار او به دادسرای روحانیت صحت ندارد و روزنامه اطلاعات همچنان اخبار مربوط به محمد خاتمی را منتشر خواهد کرد.

هرچند دفتر غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه ایران، پس از آن تاکید کرد که آقای دعایی به دنبال انتشار عکس و خبر محمد خاتمی به دادسرای ویژه روحانیت احضار شده و از او تعهدنامه‌ای گرفته شده است.

آقای دعایی چند روز پیش در یادداشتی از حسن روحانی خواست که با رئیس قوه قضاییه تماس بگیرد و به روند جاری درباره اخبار محمد خاتمی پایان بدهد.

آقای دعایی، در یادداشتی که روزشنبه در خبرگزاری فارس منتشر شده، در دفاع از محمد خاتمی نوشته است که او «بعد از انتخابات و جریان اعتراضات اولیه، تا زمانی که رهبری سخن فصل را نفرمودند همراهی کرد، از آن به بعد در هیچ اقدامی همراهی با معترضین به نتیجه انتخابات نکرد.»

او در دفاع از آقای خاتمی به سوابق او اشاره کرده و گفته است که در سال‌های نخست پس از انقلاب مجموعه یادداشت‌هایی در دفاع از مدل حکومتی مورد نظر امام خمینی و نظریه ولایت فقیه می‌نوشت.

آقای دعایی همچنین نوشته است که آقای خاتمی پس از اعتراضات سال ۱۳۸۸ نامه‌ای به آیت‌الله خامنه‌ای نوشته و تنها به او داده است. محمود دعایی می‌گوید نمی‌داند پاسخ رهبری به آقای خاتمی چه بوده، اما اضافه کرده: «می‌دانم تعبیر ظریفی داشتند که حکایت از ادب و صمیمیت و دلسوزی نویسنده آن نامه بود.»

مدیرمسئول روزنامه اطلاعات می‌گوید که پس از نامه‌نگاری خصوصی با رهبر ایران در مورد پوشش خبرهای مرتبط با محمد خاتمی، رئیس‌جمهور اسبق، مصمم شده اخبار مربوط به او «دور از هیاهو و جنجال» در روزنامه اطلاعات منعکس شود.

محمود دعایی گفت که به دادسرای ویژه روحانیت نیز اعلام کرده که روزنامه اطلاعات همچنان اخبار محمد خاتمی، رئیس‌جمهور اسبق ایران، را منتشر خواهد کرد اما «به خواست» این دادسرا و «برای پرهیز از جنجال» عکس آقای خاتمی را منتشر نمی‌کند.

پیش از این سعدالله زارعی، نویسنده رسانه‌های اصولگرا، با انتشار مطلبی در خبرگزاری فارس به سر مقاله روزنامه اطلاعات در روز ۱۸ آذر مبنی بر دفاع از انتشار اخبار محمد خاتمی، انتقاد کرده بود.

در پاسخ به این انتقادها، محمود دعایی در نامه‌ای به آقای زارعی که روز شنبه ۲۱ آذر، در تعدادی از وب‌سایت‌ها منتشر شده، خبر داد که پیش از این یکی از اعضای دفتر رهبری از منظر آیت‌الله خامنه‌ای به انتشار اخبار محمد خاتمی در روزنامه اطلاعات اعتراض کرده است.

وی اعلام کرد که پس از این اعتراض، نامه‌ای خصوصی به رهبر ایران نوشته و ضمن بیان «انگیزه وفاداری‌اش» به آقای خاتمی، برای «ادامه این همراهی» از آیت‌الله خامنه‌ای اجازه خواسته است.

براساس این گزارش، رهبر ایران در پاسخ به این نامه نوشته است که «من هم مثل تو فکر می‌کنم اما نه به نرمی دلِ تو!»

به گفته دعایی، این عضو دفتر رهبر ایران نیز پس از دیدن پاسخ رهبری گفته است که «اگر بین خود و خدایت حجت داری، ادامه بده».

مدیرمسئول روزنامه اطلاعات اشاره‌ای به نام این عضو دفتر رهبری نکرده و جزئیات بیشتری نیز از نامه رهبری را بیان نکرده است.

در هفته گذشته، انتشار گفت‌وگوی سردبیر روزنامه السفیر لبنان با محمد خاتمی به همراه عکس او در روزنامه اطلاعات با وجود دستور قوه قضائیه مبنی بر ممنوع التصویر بودن آقای خاتمی خبرساز شده است.

در این زمینه دفتر سخنگوی قوه قضاییه تأیید کرده که آقایی دعایی به دادسرای ویژه روحانیت احضار و از او «تعهدنامه» گرفته شده است.

موضوع ممنوعیت انتشار تصویر و اخبار محمد خاتمی پیشتر در زمستان ۹۳ مطرح شده بود و در آن زمان، گزارش‌ها حاکی از آن بود که عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران، در جلسه‌ای با مدیران رسانه‌ها نسبت به درج تصویر و ذکر نام رئیس‌جمهور اسبق هشدار داده و مرتکبان را به توقیف و تعطیل رسانه تهدید کرده است.

در این زمینه آقای دعایی در نامه خود نوشته است که درآن جلسه به دادستان تهران اعلام کرده که «تمام مطالب» مربوط به محمد خاتمی را در روزنامه اطلاعات منتشر خواهد کرد.

مدیر مسئول روزنامه اطلاعات تأکید کرد که در پاسخ به دادسرای ویژه روحانیت نیز اعلام کرده که شورای عالی امنیت ملی دستوری درباره ممنوع‌التصویر شدن محمد خاتمی نداشته است.

به گفته دعایی، محمدعلی رامین، معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد در دولت محمود احمدی نژاد، با «هماهنگی»دبیرخانه شورایعالی امنیت ملی دستوری درباره ممنوع‌التصویری محمد خاتمی صادر کرده بود که «در تحولات بعدی آن دستورالعمل ملغی شد».

در مورد ممنوع‌التصویر شدن آقای خاتمی، غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه، ابتدا اعلام کرده بود که این کار با مصوبه شورای عالی امنیت ملی انجام شده اما پس از تکذیب این ادعا توسط مقامات دولت حسن روحانی، اعلام کرد که رئیس‌جمهور اسبق با دستور دادستانی ممنوع‌التصویر شده است.