پنج شنبه, ۱ اسفند , ۱۳۹۸

دعایی در نامه‌ای به رئیس‌جمهور: «قانونی» وجود ندارد که کار غیرقانونی کرده باشم

منتشر شده در: .

Doaei-khatami-sahamnews«سیدمحمود دعایی»، مدیرمسوول روزنامه‌ اطلاعات طی نامه‌ای به حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران، از اعلام جرم دادسرای فرهنگ و رسانه به دلیل انتشار مصاحبه سید محمد خاتمی رئیس جمهور اسبق با روزنامه السفیر خبر داد و نوشت که «برخی سایت‌ها و رسانه‌های همسو از این اقدام به عنوان یک عمل غیرقانونی (!) یاد کردند و با ذوق‌زدگی خواستار رسیدگی شدند، در حالی که هیچ قانون و مصوبه‌ای در هیچ نهاد قانون‌گذاری در این‌باره تصویب نشده است و شورای‌عالی امنیت ملی نیز صراحتاً اعلام کرده در این خصوص مصوبه‌ای نداشته است.»

به گزارش «آمدنیوز» پیش‌تر نیز علی مطهری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی به طور مکرر بر غیرقانونی بودن دستور شفاهی دادستان تهران مبنی بر «ممنوع‌التصویری سیدمحمد خاتمی» اعتراض کرده بود که در چندین مورد، اعتراض وی به جدل با مقامات قضایی کشور درباره این موضوع تبدیل شد.

دادستانی تهران و قوه قضائیه تاکنون نتوانسته‌اند برای این اقدام غیرقانونی خود مصوبه‌ای به نشریات ارائه دهند و در مقابل سعی دارند با استفاده از حربه «زور و بازداشت و توقیف»، این سخن خلاف قانون اساسی خود را به کرسی بنشانند.

آقای دعایی در نامه خود به رئیس جمهور از وی خواسته است «با توجه به اختیارات مصرح وی موضوع اصل ۱۱۳ قانون اساسی، نسبت به انعکاس مراتب به رییس قوه قضاییه برای متوقف نمودن این روند غیرقانونی اقدام مقتضی را معمول نماید.»

متن نامه سیدمحمود دعایی مدیر مسئول روزنامه اطلاعات و نماینده ولی فقیه که «صریح‌ترین» واکنش نسبت به این عمل غیرقانونی از زمان ابلاغ تا کنون است و در ستون سخن روز چهارشنبه این روزنامه، با تیتر «درد دلی با رئیس جمهوری درد آشنا و سخنی با برادران «ذوق زده» یا «نگران»!» منتشر شده، به شرح زیر است:

جناب آقای دکتر حسن روحانی
رئیس جمهوری محبوب و مردمی ایران
با سلام و تحیات

در پی انتشار مصاحبه سردبیر روزنامه السفیر لبنان با رئیس جمهوری اسبق ایران در روزنامه اطلاعات، سرپرست دادسرای فرهنگ و رسانه علیه اینجانب اعلام جرم کرد و خواستار رسیدگی به موضوع از طریق دادسرای ویژه روحانیت شد.

در همین حین برخی سایت‌ها و رسانه‌های همسو نیز از این اقدام به عنوان یک عمل غیرقانونی (!) یاد کردند و با ذوق‌زدگی خواستار رسیدگی شدند در حالی که هیچ قانون و مصوبه‌ای در هیچ نهاد قانونگذاری در این باره تصویب نشده است و شورای عالی امنیت ملی نیز صراحتاً اعلام کرده در این خصوص مصوبه‌ای نداشته است.

چندی پیش، دادستان محترم تهران در جلسه‌ای که با حضور برخی مدیران مسئول جراید از جمله اینجانب برگزار کرد، خواستار عدم انتشار مطالب و تصاویر حضرت حجت‌الاسلام والمسلمین خاتمی شد که در همان‌جا به ایشان عرض کردم با توجه به این که این اقدام شما مبتنی بر سلیقه است و نه قانون و مصوبه‌ای در این خصوص وجود ندارد، روزنامه اطلاعات این امر را نخواهد پذیرفت و ما به روند منطقی خود در انتشار اخبار شخصیت نجیب، محبوب و فرهیخته انقلاب و یار دیرین امام و رهبری حضرت حجت‌الاسلام والمسلمین جناب آقای خاتمی توأم با حفظ متانت‌ و دوری از جنجال، ادامه خواهیم داد و این کار را خدمت به نظام و انقلاب و مردم می‌دانیم.
khatami-sahamnewsرئیس جمهوری محترم

برخورداری اتباع یک سرزمین از حقوق اولیه‌ی انسانی به‌عنوان حقوق فطری و طبیعی قدمتی به درازای تاریخ انسان و انسانیت داشته و دارد. حقوقی چون حق حیات که در بروز و ظهور خود حرمت جان و مال و مسکن و شغل آن‌ها را از تعرض در بر می‌گیرد، همچنین ممنوعیت تفتیش عقاید و تعرض و مواخذه‌ی افراد ملت به صرف داشتن عقیده‌ای چنان‌که مطبوعات و نشریات در بیان مطالب آزاد بوده و جز در چارچوب قانون نمی‌توان آن‌ها را محدود و ممنوع از این حق نمود. از سوی دیگر دادخواهی حق مسلم هر فرد محسوب شده و نظام قضایی بر مبنای اصل اصیل قاعده قبح عقاب بلابیان (که از نتایج آن قاعده جهانی قانونی بودن جرایم و مجازات‌هاست) بدون وضع قبلی اوامر و مناهی فردی اجتماعی به صورت قانون از سوی قوه مقننه که صلاحیت ذاتی و انحصاری آن را دارد نمی‌توان سرخود به جرم انگاری و به تبع آن اعمال مجازات افراد از سوی مقامات حکومتی اقدام کرد که این خود با یکی دیگر از اصول عقلی بدیهی که همانا اصل برائت است در تنافی می‌باشد. (اصول ۲۰ ـ ۲۲ ـ ۲۳ ـ ۲۴ ـ ۳۴ ـ ۳۶ ـ ۳۷ ـ ۵۸ ـ ۷۱ ـ ۷۲ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران)

مقامات حاکمیت در چارچوب قوانین (و مقررات تا جایی که ناقض قوانین نباشند ـ با ساز و کار اصول ۸۵ و ۱۳۸ قانون اساسی ـ‌) مکلف به احیای حقوق عامه که فلسفه اولی و رویکرد اساسی از وضع قانون می‌باشد، هستند و ضمانت اجرای این مهم در ماده ۵۷۰ قانون مجازات اسلامی پیش بینی شده هر یک از مقامات و مامورین وابسته به نهادها و دستگاه‌های حکومتی که برخلاف قانون اساسی آزادی شخصی افراد ملت را سلب کند یا آنان‌ را از حقوق مقرر در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران محروم نماید، علاوه بر انفصال از خدمات و محرومیت یک تا پنج سال از مشاغل حکومتی به حبس از دو ماه تا سه سال محکوم خواهد شد.

از سوی دیگر اصل بر عدم اختیار صاحب منصبان حکومتی در مقام شک و تردید و اجمال قوانین در مقام عمل به این عنوان ـ صاحب منصب حکومت ـ می‌باشد و آن‌ها صرفاً در راستای نص شفاف قانون مختار به انجام وظایف مقرر هستند.
khatami-Doaei-sahamnewsقانون تشکیل دادگاه‌های عمومی و انقلاب مصوب ۱۵/۴/۱۳۷۳ که توام با اصلاحاتی هم بوده وظایف و اختیارات دادستان را در ماده ۳ آن احصا و برشمرده که عبارتند از: ریاست اداری بر سازمان دادسرا ـ ریاست بر ضابطان قضایی ـ تعقیب جرایمی که جنبه حق الهی و نیز عمومی دارند ـ تقسیم کار بین قضات دادسرا حسب تبحر، تخصص و اهمیت و نوع جرایم ـ اظهارنظر نسبت به قرارهای بازداشت بازپرس ـ حضور در دادگاه و دفاع از کیفرخواست صادره از دادسرا ـ اجرای احکام کیفری ـ برخی امور داخل در حوزه حسبه چون حفظ و نگهداری اموال صغار و ایتام بدون سرپرست. با این مقدمه به‌وضوح می‌توان دریافت که اقدام دادستان عمومی و انقلاب تهران آقای عباس جعفری دولت‌آبادی در تحدید آزادی رسانه‌های جمعی اعم از صداوسیما و مطبوعات در ممنوعیت ذکر نام و انعکاس تصویر جناب حجت‌الاسلام والمسلمین آقای خاتمی رئیس جمهور اسبق ایران ناقض اصول ناظر به حقوق اساسی ایشان به‌ عنوان شهروندی از آحاد ملت که در اصول یاد شده قانون اساسی مقرر شده می‌باشد و هم تعدی مقام آمر ـ دادستان ـ از اصول مسلم قانونی چون اصل قانونی بودن مجازات‌ها و قانون احترام به آزادی‌های مشروع و حفظ حقوق شهروندی مصوب سال ۱۳۸۳ به شمار می‌رود.

با توجه به اختیارات مصرح رییس جمهوری اسلامی ایران موضوع اصل ۱۱۳ قانون اساسی شایسته است نسبت به انعکاس مراتب به رییس قوه قضاییه برای متوقف نمودن این روند غیرقانونی اقدام مقتضی معمول فرمایند.

سیدمحمود دعایی
مدیر مسئول روزنامه اطلاعات

دعایی: مشی روزنامه اطلاعات در مورد انتشار اخبار آقای خاتمی همان مشی قبلی است

با وجود انتشار خبر اعلام جرم سرپرست دادسرای فرهنگ و رسانه علیه محمود دعایی، امروز نیز روزنامه اطلاعات در مطلبی مفصل به پوشش بازدید محمد خاتمی از موسسه فرهنگی تحقیقاتی امام موسی صدر پرداخت.

همچنین دعایی مدیر مسؤول روزنامه اطلاعات گفت: امروز بر خلاف برخی اظهارنظرها به دادگاه ویژه روحانیت نرفتم و دعوتی نیز از بنده نشده است.

حجت الاسلام والمسلمین سید محمود دعایی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به خبرهای منتشر شده مبنی بر حضور وی در دادگاه ویژه روحانیت تصریح کرد: من امروز در دادگاه ویژه حضور پیدا نکردم و هیچ دعوتی از بنده نشد و کتبا هم احضار نشدم.

وی افزود:‌ من نیز شنیده‌ام که دادگاه ویژه رسانه، به دادگاه روحانیت نامه‌ای داده است اما بنده هیچ چیزی دریافت نکردم. البته من با دوستان دادگاه ویژه روحانیت مانوس هستم و آشنایی دارم.

دعایی با تاکید بر این‌که «مشی روزنامه اطلاعات در مورد انتشار اخبار آقای خاتمی همان مشی قبلی است»، گفت: «ما اخبار معمول ایشان را در روزنامه اطلاعات منتشر می‌کنیم و کماکان مثل گذشته عمل خواهیم کرد.»