شنبه, ۲۳ آذر , ۱۳۹۸

اصغرزاده: احمدی نژاد دانشگاه ها را «شخم» زد

منتشر شده در: .

Ebrahim-Asgharzadeh-sahamnewsیک فعال سیاسی اصلاح‌طلب معتقد است کشاندن سیاست به خیابان‌ها به نفع هیچ‌کس نیست.

به گزارش ایسنا، ابراهیم اصغرزاده در دیدار با اعضای انجمن اسلامی دانشجویان نواندیش دانشگاه فردوسی مشهد با بیان اینکه جنبش دانشجویی در زمان احمدی نژاد قیچی شد، اظهار کرد: زمانی که احمدی‌نژاد رئیس جمهور شد اعلام کرد که می‌خواهم انقلاب فرهنگی دوم را انجام دهم و منظورش از این انقلاب فرهنگی دوم این بود که دانشگاه‌ها را شخم بزند و انجمن‌ها را تعطیل کند.

وی ادامه داد: بدنبال آن شرایطی ایجاد شد و نهادهایی که قرار بود ظاهرا حامی فعالیت‌های سیاسی و دانشجویی باشند به عکس این موضوع عمل کردند و تبدیل شدند به شمشیری بالای سر دانشجویان، همه هم فکر کردند که دیگر تمام شد و دانشگاه مرده است، اما درانتخابات سال ۹۲ همان اتفاق‌هایی رخ داد که در سال‌های قبل از آن به خصوص در سال ۷۶ به وقوع پیوست.

اصغرزاده با بیان اینکه شاید نتوانیم بگوییم مشخصا عرض و طول جنبش دانشجویی کجاست، گفت: تا زمانی که انجمن و فعالیتی نیست، چطور اینها می‌توانند در انتخابات مداخله کنند، اما کسانی که باید بفهمند فهمیدند که در محیط دانشگاهی جریان رودخانه سیالی که ما اسمش را جنبش دانشجویی می گذاریم گاهی شیبش تند می شود و گاهی هم مانع برایش ایجاد می‌شود ولی حضور دارد و نمی‌توانیم بگوییم نیست.

این فعال سیاسی اصلاح طلب تاکید کرد: جنبش دانشجویی تاثیر خود را گذاشته و می‌گذارد، سال ۷۶ تحت تاثیر فعالیت دانشجویان و دانشگاه‌ها در زمانی که ما نه روزنامه داشتیم و نه حزبی، این دانشجویان دانشگاه‌ها بودند که توانستند در جامعه تاثیر بگذارند و فرایندی را از ۱۶، ۱۷ سال پیش تشکیل دهند که این فرایند دائما خودش را باز تولید کرده است حتی در سال ۸۸ و ۹۲ .

اصغرزاده با بیان این که حسن روحانی بیش از آن که محصول برنامه ریزی حکومتی باشد به نظر من سمبل مداخله نسل دانشگاهی و روشن فکر کشور در روند سیاسی کشور است، خاطرنشان کرد: بنابراین چیزی به اسم جنبش دانشجویی اساسا قابل حذف نیست، حتی اگر ظاهر تشکیلاتی نداشته باشد.

وی ادامه داد: واقعیت این است که به دلیل گسست‌هایی که در جنبش دانشجویی صورت گرفته این امکان وجود نداشته که نسل‌های قبل تجربیات خود را به نسل‌های بعدی بدهند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با اشاره به این که در محیط دانشگاه ارتباط افراد بسیار ارزشمند است، گفت: مطالبات صنفی دانشجویان باید بالاتر از مواردی مثل خوراک و مسائل مربوط به خوابگاه‌ها باشد، جنبش دانشجویی مطالباتش بیش از همه چیز به جای اینکه درگیر منافع شخصی باشد باید به آرمان‌های بلند مدت‌ اختصاص یابد.

اصغرزاده تصریح کرد: چیزی که در گذشته از جنبش دانشجویی تصور می‌شد این بود که در مبارزه عینک سیاه و سفید زده بود و حقیقت را در دنیای سیاست جستجو می‌کرد، یعنی مسائل را همواره قطب‌بندی می‌کرد که در یک سمت این قطب حق بود و در سمت دیگر باطل.

وی یادآور شد: این عینک، عینکی بود که ما با آن مبارزه می‌کردیم و من الان می‌بینم که ما چقدر رمانتیک بودیم، ما فکر می‌کردیم اگر به یک ایده و یا فکر معتقدیم و آن را دنبال می‌کنیم باید با همان ایده دنیا را اداره کرد، دانشگاه‌های ایران در طول سالهای قبل از انقلاب نیز اسیر این نوع نگاه بود.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان این که این نگاه همان نگاه دیو و دلبری و یا دوست و دشمن بود، عنوان کرد: جنبش دانشجویی قبل از انقلاب را نمی‌توان از این عینک جدا کرد، ما این حق را به خود می‌دادیم که در برابر کسی که دشمن می‌دانستیم موضع بگیریم و این موضع یا سیاه مطلق و یا سفید مطلق بود.

اصغرزاده با اشاره به این که این عینک سیاه و سفید تا حدود زیادی محیط علمی و فرهنگی ما را تحت تاثیر قرار داده بود، اظهار کرد: من معتقدم جنبش دانشجویی به مبارزان بیرون از دانشگاه خدمت می‌کرد، جنبش دانشجویی و محیط‌های دانشگاهی در پیشبرد پروژه‌ای در کشور که قبل از انقلاب ضد شاه و ضد مستبد بود و بعد از انقلاب ضد استبداد بود حرکت می‌کرد.

وی با اشاره به مساله بومی گرایی و بازگشت به خویشتن گفت: من با اینکه با بازگشت به خود مخالف نیستم، اما معتقدم تا وقتی که با عینک ایدئولوژی هر چیز بیگانه را بد بدانیم و همه چیز خود را خوب ببینیم خیلی چیزها پوشیده شود و خیلی از دستاوردهای بشری دیده نمی‌شود.

اصغرزاده تصریح کرد: اینکه نمی‌شود ما همه چیز را در این خلاصه کنیم که باید در برابر غرب موضع بگیریم،این عینک ایدئولوژی سال های سال محیط آکادمیک، فرهنگی و علمی ما را تحت تاثیر قرار داد، جنبش دانشجویی هم تحت تاثیر همین است و فداکاری‌های زیادی کرد چه در دوره ملی شدن صنعت نفت، چه در دوره‌ای که تمام احزاب تعطیل شده بودند و چه بعد از کودتا علیه مصدق این جنبش دانشجویی بود که به مبارزان بیرون از دانشگاه خدمت می‌کرد.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان اینکه من با نقد گذشته جنبش دانشجویی مشکلی ندارم، گفت: ولی اگر یک طرف قضیه را ببینیم صحیح نیست، جنبش دانشجویی از فردای انقلاب در مقابل پیش‌روی جریان راست افراطی موضع گرفت و دفاع کرد و این طور نبود که بگذارند انقلاب به راحتی به سرقت رود.

وی ادامه داد: اول انقلاب مقاومتی که جنبش دانشجویی در مقابل پیشرفت جریان راست سنتی و گاهی متحجر از خود نشان داد چه در محیط دانشگاه و چه بیرون از آن قابل تقدیر است.

اصغرزاده با تاکید بر اینکه جریان دانشجویی کمک کرد تا زمانی که همه نیاز داشتند، بدون تشکیلات حزبی و روزنامه‌ای به یک زایش فرهنگی و رنسانس در دوم خرداد سال ۷۶ برسیم، خاطرنشان کرد: علی‌رغم همه انتقاداتی که به دولت اصلاحات وارد است اما همه ما متفق‌القول هستیم که دولت اصلاحات پروژه موفق توسعه سیاسی در جامعه بود و از همان زمان بود که ما این عینک سیاه و سفید را کنار زدیم و به این نتیجه رسیدیم که گاهی می‌شود با دیگران گفت‌وگو و تعامل کرد و منافع ملی را بر خواست خودمان ترجیح دهیم.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان اینکه از سال ۹۲ به بعد هم اتفاقی که افتاد این بود که دانشجویان می‌خواهند عینکی که در دوره اصلاحات ایجاد شد را دوباره نگاه دارند، بیان کرد: در سال ۸۸ هم جنبش سبز بخش زیادی از بدنه‌اش را از دانشگاه گرفت و به خیابان‌ کشاند، کشاندن سیاست به خیابان‌ها نه به منفعت دانشگاه است و نه به مصلحت گروه‌های اصلاح‌طلب، قرار نیست ما دعواهای خودمان را به خیابان‌ها بکشانیم که متاسفانه این اتفاق افتاد و هزینه آن را دانشجویان دادند، اما الان وضعیت فرق دارد و عینکی که شما به چشمانتان زدید عینک واقع‌بینی و واقع‌گرایی است.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان اینکه محیط دانشگاه‌ها باید مسیر عقلانی، عملگرایی و آرمان‌گرایش را طی کند، تصریح کرد: در حال حاضر هم پیشنهاد می‌کنم تا اندیشه شما دانشجویان مبتنی بر صلح‌خواهی باشد، شما باید اهل گفت‌وگو و صحبت باشید.

اصغرزاده با تاکید بر این که خلاقیت و ابتکار جنبش‌های دانشجویی همیشه آنها را مهم و تاثیرگذار کرده است، گفت: شما باید شبکه‌های گفتمانی ایجاد کنید و از طریق آن با یکدیگر حتی با سایر تشکل‌ها گفت‌وگو کنید.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به برجام و سیاست خارجی دولت یازدهم گفت: یک نیروهایی در کشورمان هستند که نان بهم خوردن رابطه ایران با غرب را می‌خورند، شما دانشجویان باید از برجام و دستاوردهای هسته‌ای دولت یازدهم حمایت کنید باید هر کاری که کشور را به جنگ نزدیک می‌کند تقبیح و علیه آن مقاومت شود.