شنبه, ۱۰ خرداد , ۱۳۹۹

کرباسچی: دولت قبل سنگ تحریم به چاه انداختند حالا می گویند سنگ را کج در آوردی

منتشر شده در: .

karbaschi-sahamnews-gholamhosseinدبیر کل حزب کارگزاران ملاک اصلاح طلبان برای حمایت از افراد مختلف در انتخابات را، رأی آوری و حافظ منافع ملی بودن ذکر کرد.

به گزارش ایلنا در قم، دکتر غلامحسین کرباسچی، ظهر جمعه در جلسه ماهانه اصلاح طلبان استان قم که در محل مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم برگزار شد، با اشاره به گزارشی در خصوص فعالیت احزاب اصلاح طلب در استان قم، گفت: جدای از این که مثلا در استان قم چند گروه اصلاح طلب وجود دارد، باید دغدغه ما این باشد که هر چیزی را به دست اهل آن بسپاریم تا زندگی مردم به بهترین نحو ممکن اداره شود.

وی با بیان این که طبق آمار رسمی حدود ۱۱ میلیون نفر به عنوان حاشیه نشین در کشورمان وجود دارد، گفت: اصطلاح حاشیه نشین در این جا به این معنی است که فردی نه شغل مشخصی دارد و نه مسکن، و قطعا برخی از این افراد مجبور هستند برای گذران امور، یا شغل انگلی در جامعه داشته باشند و یا به فساد رو بیاورند، و ۹۰درصد مفاسد هم در بسیاری موارد از این جامعه سر می زند.

 • مردم فساد دولت سابق را فراموش نمی کنند

دبیرکل حزب کارگزاران، تصریح کرد: سؤال این است، در حالی که بزرگترین درآمد نفتی، نه فقط در طول تاریخ انقلاب اسلامی، بلکه در طول کل تاریخ ایران در دوره ۸ساله دولت سابق برای کشورمان حاصل شد، اما چرا این آمار فقر و فساد رشد کرده است؟ این شرایط محصول این بود که حکومت ۸سال در اختیار شما بود؛ مگر می شود این مسائل را فراموش کرد؟ مگر مردم فراموش می کنند و یادشان می رود؟

وی خاطرنشان کرد: امروز برای مثال آن آقا می گوید مگر به توافق رسیدن در مذاکرات هسته ای هنر است؟ باید پاسخ داد، این سنگی بود که شما در چاه انداختید، حالا اگر آدم عاقلی آمد و با کار شبانه روزی و کمک دیگران این مسئله را حل کرد، هنر نیست؟ نکند هنر از نظر شما این است که این قدر فساد، فقر، اعتیاد، طلاق و .. درست کنید؟ نکند هنر از نظر شما این است که شرایط را به سمتی پیش بردید که از هر چهار ازدواج یکی به طلاق منجر شود؟ این شرایط حاصل عملکرد ناصحیح شما بود؛ و مگر مردم فراموش می کنند؟

کرباسچی خطاب به اصلاح طلبان استان قم گفت: بحران های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و … کشورمان، خیلی فراتر از این است که خود را درگیر دعواهای سیاسی اصلاح طلب و اصولگرا و پایداری کنیم.

 • برای حل معضلات داخلی، مذاکره ملی کنیم

وی تأکید کرد: به نظر من برای حل معضلات کشور در مسائل مختلف اجتماعی، فرهنگی و …، باید مذاکره ملی کنیم؛ اصلا حتی با جبهه پایداری مذاکره ملی کنیم، که چه باید کرد تا معضل این ۱۱میلیون حاشیه نشین کشور حل شود؟ چه کنیم تا معضلاتی که در ۸سال دولت سابق ایجاد شد برطرف شود؟

دبیر کل حزب کارگزاران با طرح این سؤال که نیروهای داعش از کجا می آیند؟ گفت: بسیاری از آدم های فقیر و حاشیه نشین در اروپا جذب داعش می شوند؛ حداقل ما کاری نکنیم که در کشورمان شاهد این شرایط باشیم.

وی یادآور شد: آقای دکتر ظریف یک بار در خلال بحث های مربوط به داعش به وزرای خارجه غربی گفته بود، نسل اول مسلمانان که به غرب مهاجرت کردند، آمدند و اروپا را ساختند، اما شما چه کردید که نسل دوم، از شدت فقر و …، به چنین آدم هایی تبدیل شوند؟

 • یارانه دادن به مردم، شخصیت دادن به آن ها نیست

کرباسچی با بیان این که نباید در جامعه ما شرایط فقر و افزایش فقر وجود داشته باشد، گفت: این که ما شرایطی را از لحاظ اقتصادی برای مردم درست کنیم که در آخر هر ماه، دست شان دراز باشد که ۴۵هزار تومان یارانه را بگیرند، این شخصیت دادن به مردم نیست. این کار، توانمند کردن جامعه نیست.

وی با بیان این که برای حل معضلات جامعه در بخش های مختلف باید با تمام افراد دلسوز کشور، مشورت کرد، گفت: باید حتی با مخالفین خود بر سر یک میز بنشینیم و بگوییم به کجا می خواهیم برسیم؟ اگر روند ۸سال دولت گذشته ادامه پیدا می کرد به کجا می خواستیم برسیم؟ و این بحران ها باید حل شود یا نه؟ و چگونه؟

 • سنگ به چاه انداختند حالا می گویند کج در آوردید

دبیرکل حزب کارگزاران با بیان این که برای حل معضلات کشور، جنجال سیاسی معنی ندارد، گفت: برای مثال باید گفت اصلا ما همه جبهه پایداری هستیم، اما بعد آن چه؟ اصلا همراه شما؛ خب راه شما برای حل بحران های کشور و بحران هایی که شما درست کردید، چیست؟ حالا در مقابل دولت ایستاده اید و می گویید چرا این چنین برای رفع مشکلات اقدام می کنید؟ چرا نمی گویید در آن ۸سال دولت قبل، سنگی در چاه انداخته شد و این همه تحریم و فقر برای کشور به بار آوردید؟ حالا که عقلایی آمدند و سنگ را از چاه در می آورند می گویند چرا سنگ را کج در می آورید؟ ما باید این مسئله را حل می کردیم. از طرفی وضعیت رکود اقتصادی و تورم که به دلیل سیاست های غلط دولت قبل ایجاد شد، به این سادگی حل شدنی نیست.

 • اعتماد مردم در دولت سابق خدشه دار شد

وی با بیان این که اعتماد مردم به حکومت مسئله بسیار مهمی است که باید برای آن تلاش کرد اما در دوره ۸سال دولت گذشته به آن بی توجهی شد، گفت: اگر آماری از مردم گرفتیم و دیدیم که مردم به خدا و پیامبر(ص) اعتقاد دارند اما به مسئولین اعتقاد ندارند، به این دلیل است که درسطح سیاسی کشور، عده ای لجن پراکنی کردند.

 • فرزندخواندگان بی ریشه، بزرگان را تخریب می کنند

کرباسچی افزود: در آن ۸سال دولت قبل اعتماد مردم خدشه دار شد و وقتی اعتماد مردم خراب شد، این فرزندخوانده های سیاسی انقلاب که خودشان که ریشه ای ندارند، فقط به تخریب بزرگان اقدام می کنند تا خودی نشان دهند.

وی خاطرنشان کرد برای مثال زمانی که امام خمینی(ره) برای بار اول از زندان شاه آزاد شده بود، آقای هاشمی رفسنجانی سال ۱۳۴۴ در مسجد امام حسن عسکری(ع) قم، سخنرانی داشت که در آن سخنرانی این قدر مردم حضور داشتند که جای سوزن انداختن هم نبود؛ مردم قم این سابقه را از آقای هاشمی رفسنجانی دیده اند، حالا یک عده ای آمدند و می گویند آقای هاشمی رفسنجانی از راه خود برگشته است؛ سؤال این است که مگر برگشتنی است؟ مگر شوخی است که انسان یک عمر مبارزه کند؟

دبیر کل حزب کارگزاران گفت: اگر بنا شد در انقلابی و در کشوری، فرزند خوانده های سیاسی که هیچ چیز جز منافع شخصی برای شان مطرح نیست، صدای شان از همه بلندتر شود، بلاهای مختلفی بر سر آن انقلاب و کشور از جمله فقر و … می آید.

وی گفت: ای کاش در آن ۸سالی که معضلات کشور زیاد و زیاد تر شد، شرایط کشور را درست می کردند، که در این صورت باید با آن ها همراهی می شد، اما واقعا این طور نبود و دیدیم وضعی پیش آوردند که فقر و فساد به راحتی در آن دیده می شد.

 • برای حل معضلات کشور، دعواهای سیاسی را کنار بگذاریم

کرباسچی با بیان این که برای حل معضلات کشور، دعواهای سیاسی را باید کنار گذاشت، گفت: باید شرایطی ایجاد کرد که جوانان تحصیلکرده کشور، بیش از پیش علاقه مند شده و شاهد فرار مغزها نباشیم؛ فرار مغزها به خاطر پرورش گلخانه ای جوانان در زمینه های اعتقادی است که به دلیل بی ریشه بودن، دوام چندانی ندارد.

 • حذف افراد با سابقه انقلاب صحیح نیست

دبیر کل حزب کارگزاران در ادامه در پاسخ به سؤال یکی از حاضران در جلسه در خصوص بحث فرزند خواندگان سیاسی و این که اگر بنا باشد فقط افراد تأثیرگذار در انقلاب در حاکمیت باشند، دیکتاتوری است، گفت: طبیعی است که باید افرادی که تأثیر گذار در انقلاب بودند و شرایط کشور در دوران شاه را به شرایط امروز منتقل کردند، باید رفته رفته جای خود را به نسل دوم انقلاب بدهند، اما این که یک عده ای بیایند که در دوران انقلاب هم وجود داشتند اما کاری برای انقلاب نکردند و معلوم هم نیست نسل دوم باشند، بخواهند روی کار آمده و دیگران را هم حذف کنند، صحیح نیست.

وی با بیان این که باید به سابقه افرادی که امضایشان پای اکثر بیانیه های انقلابی بود، توجه کرده و حرمت آن ها را حفظ کنیم، گفت: روی سخن ما با کسانی است که در تحلیل های خود زیاده روی می کنند؛ سخن ما این است که باید مراقب باشیم آن بلاهای تاریخی که فرزندخواندگان صدر اسلام، مرتکب شدند و برای مثال حادثه کربلا را ایجاد کردند، سرمان نیاید.

کرباسچی در پاسخ به سؤال دیگری در خصوص احتمال رد صلاحیت اصلاح طلبان در انتخابات پیش رو، گفت: امروز این قدر بحران های مختلف در کشور داریم که باید به حضور افراد دلسوز مردم و البته آگاه به مسائل و کاردان رضایت دهیم.

وی افزود: اگر می خواهید کسی را برای تصمیم گیری مجلس و مدیریت های مختلف، بیاورید، توجه کنید که دلسوز مسائل مملکت باشند و از طرفی مسائل مملکت را بفهمند.

 • حزب اللهی واقعی به مردم خیانت نمی کند

دبیر کل حزب کارگزاران در پاسخ به سؤالی مبنی بر این که نظر شما راجع به اظهارات یکی از مخالفان دولت مبنی بر این که نباید غیر حزب اللهی ها به مجلس بعد راه یابند چیست؟ گفت: بزرگترین نشانه حزب اللهی بودن این است که اگر کسی در سمتی قرار می گیرد، توانایی انجام آن کار و فهم مسائل را داشته باشد؛ شما می گویید ۸سال دولت قبل دست حزب اللهی بوده؟ ما این اعتقاد را نداریم؛ چون حزب اللهی همانطور که از نام آن مشخص است، کسی است که در حزب خداست و خدا را قبول دارد و شخصی با این ویژگی ها، کاری نمی کند مردم در گرفتاری و فساد و تحریم و فقر بیافتند.

وی افزود: از طرفی شاید کسانی که ادعای حزب اللهی بودن هم ندارند، خیلی اعتقادات محکم تری داشته باشند؛ به نظر ما حزب اللهی واقعی آن ها هستند که در اوج گرفتاری ها پایدار ماندند.

 • رأی آوری و حفظ منافع ملی دو ملاک اصلاح طلبان در انتخابات

کرباسچی در پاسخ به این سؤال که دامنه لیستی که قرار است مورد حمایت اصلاح طلبان قرار گیرد، تا کجا خواهد بود؟ گفت: در این زمینه باید بدون غرض، فکر کرد؛ باید ملاک مان این باشد که کسانی در لیست مورد حمایت ما قرار گیرند که اولا مردم آن ها را قبول کنند و رأی داشته باشند و هم این که حافظ منافع ملی باشند؛ برای مثال آن روزی که بحث آقای روحانی برای انتخابات ریاست جمهوری مطرح شد، بحث این نبود که ایشان عضو کدام حزب و گروه است، بلکه فقط بحث این بود که ایشان می تواند نیروهای توانمند و دلسوز انقلاب را دور هم جمع کند و واقعا هم موفقیت های کم نظیر و بعضا بی نظیری در این دولت حاصل شده است؛ این معیار باید در انتخابات مجلس هم توسط ما لحاظ شود.

 • لاریجانی لیاقت پست فعلی خود را دارد

وی در ادامه و در پاسخ به سؤالی در خصوص قرار گرفتن آقای علی لاریجانی در لیست مورد حمایت اصلاح طلبان و اعتدالیون، گفت: از نظر من آقای لاریجانی شخصیتی است که در جایی که بحث منافع ملی باشد، به بحث حزب و گروه توجه نمی کند و برای مثال در بحث برجام و توافق هسته ای انصافا منافع ملی را مورد توجه قرار داد؛ و از این رو عده ای اعتقاد دارند که ایشان صلاحیت پست فعلی خود را دارد.

دبیر کل حزب کارگزاران با تأکید بر این که نباید در راه کسانی که بخواهند منافع مردم را در نظر نگرفته و افراطی گری را دنبال کنند، فاصله بگیریم، گفت: آقای لاریجانی سال ها تجربه دارند و از این رو شرعا و وجدانا، نمی توانیم با ایشان مخالفت کنیم؛ بخصوص که در موقعیتی هستیم که اگر چهره های مثبت حذف شوند، معلوم نیست آدم های بهتری جایگزین شوند؛ باید دنبال الاحسن فالاحسن باشیم.

 • اقتدار کشور مرهون وحدت ملی است

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر این که توصیه کلی شما برای انتخابات پیش رو چیست؟ گفت: ابتدا باید توجه کرد که منطقه خاورمیانه آبستن حوادث غیرقابل پیش بینی است؛ از این رو باید با درک ملی در سطح عمومی، چالش های سیاسی بین همدیگر را که در هر انتخاباتی به وجود می آید، به حداقل برسانیم.

کرباسچی گفت: حتی اگر با کسی صد در صد مخالف هستیم هم بنشینیم و صحبت کنیم برای تحقق بیشتر منافع ملی، حتی ۵درصد از اختلافات صد در صدی خود را کم کنیم و تا حد امکان مسائل را با وحدت ملی پیش ببریم؛ چرا که اقتدار کشور مرهون این است که وحدت ملی ایجاد شود و وحدت ملی نیز در گرو تفاهم ملی است. مثلا در همین قم باید بررسی کنیم وضع معیشت مردم در چه صورتی بهتر شده و فقر و رکود و بیکاری چگونه قابل حل است.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر این که آیا دولت روحانی ۸ساله خواهد شد؟ گفت: اگر دولتی در چهار سال بتواند به حداقل های اهدافش برسد، آن وقت او نباید او مدعی دولت بعدی باشد، بلکه خود مردم باید به دنبال آن دولت بروند و از او بخواهند که بماند.

 • امنیت کشور را با دستان خود خدشه دار نکنیم

دبیر کل حزب کارگزاران در پاسخ به سؤالی در خصوص سیاست کلی اصلاح طلبان در حوزه های انتخابیه شهرستانها گفت: هر نقطه ای شرایط خاص خودش را دارد، اما ما حتی باید با نمایندگان مخالف گفت وگو کنیم؛ مثلا راجع به سیاست خارجی بحث کنیم؛ بگوییم رفع بیکاری جز با سرمایه گذاری امکان پذیر است؟ آیا توان اقتصادی داخلی مان این قدر هست که تمام مشکلات اقتصادی و بیکاری را برطرف کنیم؟ قطعا اگر امنیت نباشد سرمایه ای از خارج کشور به داخل جذب می شود؟ از این رو برای فراهم کردن بستر خدمت به مردم، باید تلاش کنیم.

وی با بیان این که سرمایه گذاری های متعدد داخلی و خارجی برای رفع بیکاری و ایجاد اشتغال در کشور نیاز داریم، گفت: قبل ها، هر توریستی که از خارج کشور با روسری و یا بد حجاب می آمد، فحش می دادند و او را زده می کردند؛ حالا هم جدیدا، این که هر که از خارج از کشور بیاید و بگوییم او جاسوس است و …، آبرویی برای کشور نمی گذارد. و قطعا در این صورت سرمایه گذار خاصی جذب کشور نخواهد شد.

کرباسچی افزود: خوشبختانه امنیت خوبی در کشورمان داریم در حالی که اطراف کشور ما آتش جنگ شعله ور است؛ دست آقایانی که مسئول امنیت کشور هستند درد نکند و نباید فراموش کرد که این امنیت مرهون خون شهدا و عنایات اهل بیت(ع) است. اما سؤال این است، حالا که امنیت داریم، این امنیت را خودمان با دستان خودمان باید بهم بزنیم؟

 • برخی برنامه های مذهبی صداوسیما اعتقاد سست کن است

وی در پاسخ به سؤالی در خصوص توصیه به جوانان نیز گفت: در ارتباط با بحث جوانان، چه نیروهای فعال و اصلاح طلب و چه غیر از آن، به دو موضوع عمده نیاز دارند؛ یکی این که سطح مطالعات خود را بالا ببرند و بخصوص در زمینه مسائل فکری خود را ارتقاء دهند.

دبیر کل حزب کارگزاران، با بیان این که متأسفانه امروز در برخی موارد دچار سطحی نگری در مسائل اعتقادی در میان جوانان و مردم شده ایم، در حالی که با استفاده از افراد دانشمند موجود در حوزه علمیه می توان این مشکل را حل کرد، تصریح کرد: گاهی برنامه های مذهبی تلویزیون را که می بینم، تأسف می خورم از این که حرف های اعتقاد سست کن در آن ها بیان می شود. حال که شرایط این چنین است باید جوانان مطالعات خود را بالا برده و همچنین امید به آینده داشته باشند، چرا که سرمایه یک کشور خود جوانان و امید در دل جوانان است.

 • دعای عرفه امام حسین(ع) درس زندگی است

کرباسچی در ادامه سخنان خود با اشاره به ایام محرم و صفر، اظهار داشت: اگر به قضیه عاشورا نگاه کنیم معمول این است که یک شخصیت بزرگی همچون امام حسین(ع) از دست رفته و برای بزرگداشت ایشان دور هم جمع می شویم، اما مفید تر و بهتر این است که، بیش از آن که بگوییم شهید را دوست داریم، ببینیم این شهید چه گفته و راه و مسلک او چیست.

وی افزود: متأسفانه ما در خصوص ائمه(ع) و بخصوص امام حسین(ع)، فقط چند جمله را مدام و بدون این که به زوایای دیگر توجه کنیم، بیان می کنیم، در حالی که در کنار قرآن، اگر سه متن دیگر را بخواهیم به عنوان راهنمای زندگی انسان ها مورد توجه قرار دهیم، قطعا یکی از قوی ترین و محکم ترین آن ها، سخنان امام حسین(ع) و برای مثال دعای عرفه است.

دبیر کل حزب کارگزاران، گفت: زیارت عاشورا که زیاد هم خوانده می شود، درست است که زیارتی است که توجه ما را به امام حسین(ع) جلب می کند و این ابراز ارادت و علاقه به امام(ع) و لعن به دشمنان ایشان است. اما در کنار این دعا آیا برای مثال به زوایای دیگر زندگی امام حسین و سخنان دیگر ایشان از جمله دعای عرفه که حرف دل امام حسین(ع) است توجه کرده ایم؟

وی با بیان این که دعای عرفه، دعای شناخت و معرفت است، و در این دعا می توان فهمید که امام حسین(ع) برای چه کشته شده است، گفت: چرا در اکثر جلسات امروزی که تحت عنوان عزاداری برگزار می شود، فقط به زیارت عاشورا اهمیت داده می شود؟ البته خوب است. اما خوب تر این است که در کنار آن، حداقل یک صفحه دعای عرفه نیز خوانده شود؛ امروز بسیاری از مردم یا همه زیارت عاشورا یا حداقل چند جمله ای از آن را حفظ هستند، اما آیا جملاتی از دعای عرفه نیز در حافظه این مردم هست؟ متأسفانه حتی برخی از معممین حوزه نیز این گونه اند.

کرباسچی با بیان این که روز اول زندانی شدن من در جمهوری اسلامی، روز عرفه بود و واقعا می توان حقایقی در خصوص علت حادثه کربلا را در دعای عرفه درک کرد، گفت: در اواخر زمان حکومت معاویه، بی مهری ها با امام حسین(ع) شروع شده بود به گونه ای که امام(ع) به زاویه و گوشه جامعه و سیاست، رانده شده بودند؛ باید گفت که مقدمات حادثه کربلا، از همان سال های پایانی حکومت معاویه شروع شد، چرا که تبلیغات سیاسی و اجتماعی حکومت اثر خود را می گذاشت.

وی با بیان این که امام حسین(ع) در دعای عرفه به عنوان فرزندخواندگان اشاره می کند که این بحث جای تأمل دارد، گفت: متأسفانه عده ای فقط برداشت ظاهری از این سخن امام(ع) می کنند و فرزندخواندگی را به معنای ظاهری آن عنوان می کنند، در حالی که منظور امام حسین(ع) فرزندخواندگان سیاسی اسلام است؛ خود عنوان فرزندخوانده یعنی این که ریشه و اصالت شما کجاست؟ یعنی امام حسین(ع) در این قالب می فرماید که دلسوزان اسلام کنار گذاشته شده و فرزندخواندگان آن روی کار آمده اند؛ باید گفت شما حداکثر این است که فرزند خوانده هستید و به خاطر رأفت اسلامی شما را پذیرفتند، اما نه این که همه چیز دست شما باشد؛ قطعا اگر فرزندخواندگی باب شد و فرزندخوانده ها جای اصالت را گرفتند، آن وقت حادثه کربلا پیش می آید.

این تحصیلکرده حوزوی گفت: وقتی فرزندخواندگی به جای اصل و اصالت قرار گیرد، امام حسین(ع) که همواره روی دوش پیامبر(ص) بود، حالا متهم می شود به خارجی، فتنه گر و …؛ این ها تهمت هایی بود که فرزندخواندگان سیاسی به امام(ع) زدند؛ حالا امام حسین(ع) در این شرایط دعای عرفه را مطرح می کند.

کرباسچی، خاطرنشان کرد: در دعوای سیاسی آن زمان، متأسفانه به دلیل تبلیغات شدید حکومت معاویه، آدم های احمق هم می گویند، من در دعوای سیاسی علی و معاویه وارد نمی شوم و من نماز خود را می خوانم؛ در این شرایط امام حسین(ع) باید گوشه ای از زلال معرفت را در جامعه، ساری و جاری کند.

وی با بیان این که زیارت عاشورا یک مناسک خوب برای نزدیکی به امام حسین(ع) هست، اما باید دید ایشان در موارد دیگر چه گفته است، یادآور شد: حالا نمی خواهیم به این موضوع پرداخته شود که چه افرادی و با نیت اختلاف در بین شیعه و سنی، در تقویت لعن و سلام در زیارت عاشورا چقدر نقش داشته اند یا نداشته اند، اما واقعا از دعای عرفه و امثال آن غافل هستیم.

دبیرکل حزب کارگزاران گفت: در حکومت دیکتاتوری معاویه که همه آدم ها خریده شدند، امام حسین(ع) به صحرای عرفات می آید، می ایستند و می گوید، هیچ چیز غیر از خدا نمی تواند بر چیز دیگری غلبه کند؛ همه چیز دست خداست؛ تو ای انسان! می ترسی معاویه آب و نان تو را قطع کند؟

وی افزود: امام حسین(ع) می بیند که در حکومت فاسد و دیکتاتوری مثل معاویه، هیچ کسی قبول ندارد که همه چیز دست خداست؛ اما امام(ع) می فرماید پیامبر(ص) تمام زحمت ها را کشید و بت ها را شکست و گفت که نگران نباشید، خدا تواناترین است.

کرباسچی بابیان این که دعای عرفه در بحث های علمی و ایدئولوژیک وارد شده و حتی می توان گفت که از بزرگترین دلایل خداشناسی است، اظهار داشت: امام حسین(ع) حدود ۱۴۰۰سال پیش، راجع به قلب، بینی و ساختار گوش و مغز انسان، حرف هایی زده که در متون دیگر کمتر می بینیم؛ خود دعای عرفه یک معجزه است و به نظر من بزرگترین معجزه امام حسین(ع) است؛ ایشان یک آناتومی را در دعای عرفه تشریح کرده و انگار جسد انسانی را گذاشته و انسان را بررسی می کند؛ امام حسین(ع) در این دعا می گوید یعنی خدا خیلی پیچیده تر از آن است که شما انسان ها فکر می کنید.

وی با بیان این که اصلا خود دعای عرفه برای این که انسان به شیعه ایمان بیاورد کافی است، گفت: هر بعد این دعا مسئله ای را می گوید؛ روحیه تقوا را در انسان تقویت می کند و این ها نکاتی بود که در جامعه آن روز فراموش شده بود و گریه امام حسین(ع) نیز برای این بود که زحمات پیامبر(ص) در حال از بین رفتن است؛ و چرا باید به امام حسین(ع) بگویند خارجی، فتنه گر و بر انگیخته بر حکومت؟

دبیر کل حزب کارگزاران گفت: این دعا فقط در حد یادآوری نیست، بلکه بیشتر از ابراز ارادت به امام حسین(ع) در زندگی امروز خود ما انسان ها اثر دارد.