سه شنبه, ۱۴ مرداد , ۱۳۹۹

حرم امام در صداوسیما جایی ندارد

منتشر شده در: .

Marghad-Emam-sahamnewsیاسمین طالقانی- برخی امید داشتند با تغییر ریاست سازمان صداوسیما تحولاتی در بایدها و نبایدهای این سازمان صورت بگیرد و تصاویر و فیلم‌های یاران امام و انقلاب از این رسانه بیش از گذشته پخش شود. سرافراز هم که بر سر کار آمد از تغییرات زیاد خبر داد اما ظاهرا این تغییرات به تقویت مشی قبلی منجر شد و تغییر و تقویت شاید به اشتباه مطرح شده بود. این روزها نامه‌ها و اطلاعیه‌هایی در انتقاد به عملکرد صداوسیما به آدرس جام‌جم ارسال می‌شود و جالب اینکه میزان این انتقادات به اندازه‌ای است که هنوز ۲۰روز از انتقاد دفتر آیت‌ا… هاشمی به رویکرد این رسانه نگذشته است که سایت جماران منتسب به بیت امام هم با صدور اطلاعیه‌ای به انتقاد از رویکرد صداوسیما در سانسور سخنرانی‌های تاسوعا و عاشورا در حرم امام پرداخت.

چرا سانسور سخنان سه مقام ارشد کشور؟

در اطلاعیه‌ای که در سایت جماران منتشر شده، آمده است: «در دهه اول ماه محرم هر سال، هرچه به ایام تاسوعا و عاشورای حسینی نزدیک‌تر می‌شویم برنامه‌های صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران بیشتر رنگ و بوی عزاداری سرور و سالار شهیدان(ع) به خود می‌گیرد؛ تا جایی که می‌توان گفت در این دو روز بیش از ۹۰ درصد برنامه‌های شش شبکه اصلی سیما محتوای عزاداری دارند. در این میان بخشی از آنتن صدا و سیما به پخش برخی سخنرانی‌های مذهبی اختصاص دارد؛ سخنرانی‌هایی که در برخی هیات‌ها و مجالس تهران، قم و… ایراد می‌شود. یکی از اماکنی که شاهد برگزاری مراسم رسمی سخنرانی و عزاداری بود، حرم مطهر امام راحل بود؛ امامی که محرم و صفر را عامل زنده نگه داشتن اسلام می‌دانست و نهضتش در همین ایام اوج گرفته و با شتاب به سوی پیروزی رفت.

این حرم، امسال پس از چندین سال به مدت سه شب شاهد مراسم رسمی سخنرانی با حضور خیل مردم و با سخنرانی چند تن از روحانیون برجسته کشور بود که هر سه نفر از آنان مسئولان رسمی نظام جمهوری اسلامی ایران و یکی دیگر از آنان از اساتید محترم حوزه علمیه قم بوده است. اما آن‌چه بار دیگر رخ داد و کم‌کم به جای تعجب، باید به‌طور جدی ریشه‌های آن را بررسی کرد، بایکوت این مراسم رسمی در صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران است. گرچه این سیاست پیش از این درباره مراسم شب‌های احیای سال‌های اخیر نیز رخ داده بود، آنچه مورد سوال است این‌که در میان خیل عظیم برنامه‌ها و مراسم گوناگون که آنتن صداوسیما سخاوتمندانه در اختیار آنان قرار می‌گیرد و برخی‌شان هم انصافا دارای بار معنوی و علمی است، یک مراسم رسمی در چنین مکان مهمی با سخنرانانی که از مسئولان رسمی نظام هستند آیا جایی در رسانه ملی که از بودجه عمومی ارتزاق می‌کند و باید رسانه کل نظام و مردم باشد، ندارد؟ دلیل استمرار این سیاست چیست و چرا تاکنون مسئولان این سازمان در قبال رویه در پیش گرفته پاسخ‌گو نیستند.

سوال آنگاه جدی‌تر می‌شود که حتی معاونت خبر صدا و سیما و خبرگزاری صدا وسیما هم این مجلس رسمی را نادیده گرفته و در حالی که بعضا برای پوشش خبری برخی مراسم و محافل کوچک تیم خبری اعزام می‌کنند، بی‌اعتنا از کنار سخنان سه مقام ارشد کشور (معاون رئیس‌جمهور، نایب‌رئیس اول مجلس و وزیر اطلاعات) عبور می‌کنند. سوالات در این زمینه زیاد است؛ اما تاکنون پاسخی جز سکوت و تداوم رویه پیشین دریافت نشده است. مسئولان صدا وسیما باید پاسخ دهند که یاد امام این احیاءکننده دین در زمانه ما و منادی اسلام ناب محمدی، صرفا در زیرنویس کردن فرازهایی کوتاه از سخنان ایشان هنگام پخش سریال یا دقایقی از مجلس روضه در محضر ایشان (که آن نیز امسال اگر بوده بسیار اندک بوده!) خلاصه می‌شود؟ به راستی چه دیدگاه و سیاستی باعث می‌شود مجلس رسمی عزاداری حرم مطهر بنیانگذار نظام جمهوری اسلامی ایران که درصفحه اول روزنامه‌های کثیرالانتشار برنامه‌های آن اطلاع‌رسانی شده بود، در جدول برنامه‌های رسانه ملی جایی نداشته باشد و در میان صدها برنامه مداحی و سخنرانی سهمی به آن داده نشود؟ آیا مشکل سخنرانانی هستند که کارگزار و مقام رسمی این نظام هستند؟ یا اینکه با توجه به تکرار این اتفاق درسایر موارد، سیاست‌ها و دیدگاه‌هایی در میان است که هر محفل و مکان منسوب به امام در چارچوب آنها نمی‌گنجند و «باید» نادیده گرفته شوند؟»
نادیده گرفتن استوانه انقلاب در رسانه ملی

چهاردهم مهرماه نیز روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام به نحوه انعکاس اخبار آیت‌ا… هاشمی‌رفسنجانی در تلویزیون اعتراض کرد. در این انتقاد آمده بود: «رسانه ملی در ادامه سیاست خویش برای تحریف فیلم‌های تاریخی و سانسور واقعیت‌ها که سابقه هم در سال‌های اخیر دارد، اخیرا پا را فراتر گذاشته و تیغ سانسور را متوجه برنامه‌های بیت مقام معظم رهبری نیز کرده است. بر اساس مستندات موجود و تصاویری که می‌توانید در سایت‌های دفتر مقام معظم رهبری و همچنین سایت روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام ببینید، آیت‌ا… هاشمی‌رفسنجانی در مراسمی که به مناسبت گرامیداشت حجاج جان‌باخته، در حسینیه امام‌خمینی و با حضور حضرت آیت‌ا… خامنه‌ای برگزار شده بود، شرکت کرد اما با سانسور رسانه ملی مواجه شد.

امیدواریم مسئولان مربوطه، به وجدان خویش، به مردم ایران و به تاریخ انقلاب اسلامی پاسخ دهند. به هر حال انتقاداتی بر مدیریت سازمان صداوسیما وارد است؛ از حجم زیاد و خارج از متعارف تبلیغات و آگهی‌های بازرگانی تا صرف هزینه‌های کلان و گزاف برای تولید برنامه‌های کم‌بازده، از افزایش بی‌مورد شبکه‌های تلویزیونی و رادیویی و تحمیل بودجه بر سازمان گرفته تا آنتن فروشی برای تامین بودجه این شبکه‌ها. اما شاه‌بیت عملکرد نامتوازن مدیران سازمان که انتقادات اساسی بر آن وارد شده است موضع‌گیری سیاسی و جهت‌گیری خاص برنامه‌های این سازمان است. رویکردی که عملا ادامه آن این رسانه را به رسانه جناحی خاص بدل می‌کند.»

منبع: آرمان