یکشنبه, ۱۵ تیر , ۱۳۹۹

حسین زمان خطاب به علی جنتی: سخنگوی شما دروغ می‌گوید؛ من «ممنوع الکارم»

منتشر شده در: .

Hossein-zaman-saham-newsحسین زمان خواننده صاحب نام کشورمان که به مدت ۱۲ سال است از طرف مراجع امنیتی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی «ممنوع‌الکار» شده، طی نامه‌ای به علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، اظهارات سخن‌گوی وزارت ارشاد را «دروغ» دانست.

حسین نوش آبادی سخن‌گوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، روز چهارم آبان‌ماه سال‌جاری در نشستی مطبوعاتی اظهار کرده بود: براساس ضوابطی که از سال ۸۵ ابلاغ شده هرگونه همکاری با شبکه‌های تلویزیونی و رادیویی و ماهواره‌ای خارج از کشور ممنوع است. هنرمندان ما نیز به این موضوع آگاه هستند و می‌دانند اجازه همکاری به‌ویژه با شبکه‌های معاند و ضدانقلاب را ندارند. کسی نمی‌تواند بگوید: من از این قوانین اطلاع ندارم.

وی ادامه داد: فهرستی هم که در برخی سایت‌ها مبنی بر ممنوع‌کار شدن تعدادی منتشر شد، از طرف ما تکذیب شده است. به‌هیچ‌وجه این فهرست متعلق به دفتر موسیقی نیست. ما الآن خواننده ممنوع‌کار در کشور که فعالیت کند، نداریم. اگر افرادی باشند که شائبه همکاری باشد برخورد مطابق قانون می‌شود. اگر افرادی ناخودآگاه همکاری کرده باشند، تصویر یا صوت فرستاده باشند و محرز شود که قصد همکاری نبوده می‌توانند مطابق قوانین جبران و رفتار خود را اصلاح کنند و هرگونه همکاری جرم محسوب می‌شود و به شخص ابلاغ می‌شود. ما اصراری بر علنی کردن عنوان رسمی افراد نداریم مگر اینکه فرد تجرّی کرده و رفتار خود را گسترش دهد.

به گزارش «سحام»، متن پاسخ حسین زمان خواننده صاحب نام کشورمان خطاب به علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که در صفحه مجازی وی منتشر شده، به شرح زیر است:

آقای جنتی

وزیر محترم ارشاد

سخنگوی آن وزارتخانه در نشست خبری دوشنبه چهارم آبان‌ماه ۹۴ اظهار کرده‌اند: «اصولاً خواننده ممنوع‌الکار داخل کشور نداریم.» قطعا نامبرده به عنوان سخنگو نظرات شما را بیان می‌نماید و لذا لازم است برای بار چندم متذکر شوم بنده از خوانندگانی هستم که سال‌هاست مجوز اجرای صحنه‌ای و تولید اثر هنری ندارم و در دو دولت گذشته و نیز در دو سالی که از عمر دولت تدبیر و امید و وزارت حضرتعالی می‌گذرد چندین نوبت به وزارت ارشاد مراجعه کرده‌ام و پاسخ درخواست اجرای فعالیت به من این بوده که به دلیل نامه‌هایی که از بالا به وزارتخانه ابلاغ شده شما اجازه کار ندارید و تا اطلاع ثانوی ممنوع الکار هستید. هم معاون هنری شما، آقای مرادخانی و هم مدیرکل سابق دفتر موسیقی معاونت هنری، آقای ارجمند به طور شفاهی این مورد را به من اعلام نموده‌اند و البته هنوز مخفی کاری می‌کنند و رسما نمی‌گویند این بالا و نامه‌های صادره از آن بالا متعلق به کجاست. بنابر این ادعای سخن‌گوی شما حداقل در مورد من کذب محض است.

آقای نوش آبادی فرموده‌اند: «بر اساس ضوابط و قوانینی که ابلاغ شده هرگونه همکاری با شبکه‌های تلویزیونی و رادیویی خارج از کشور ممنوع است و هنرمندانی که با آگاهی کامل با شبکه‌های خارجی به ویژه شبکه‌های معاند نظام جمهوری اسلامی ایران فعالیت‌هایی داشته باشند به طور حتم با آن‌ها برخورد قانونی خواهد شد.»

شروع ممنوع الکاری من به حدود دوازده سال پیش بر می‌گردد که هنوز امکان استفاده از شبکه‌های ماهواره‌ای نبود و اصولا کانال‌های فعال امروزی وجود نداشت و از طرفی در تمام این مدت برخلاف گفته سخن‌گوی شما هیچ تذکری ارائه نشده و بنابر این ممانعت از فعالیت‌های من هیچ ربطی به پخش آثارم از شبکه‌های ماهواره‌ای ندارد و قطعا یک تسویه حساب سیاسی است.

بهتر است وزارت ارشاد به جای دروغ و سفسطه و زدن حرف‌های چند پهلو با شجاعت و به پاس احترام به مردم اعلام نماید در این زمینه و برخی زمینه‌های دیگر از خود اختیاری ندارد و از جای دیگر دستور می‌گیرد؛ به این ترتیب مردم بیشتر باورتان خواهند کرد.

دولت گذشته با دروغ پردازی و مردم فریبی جز ننگ و فضاحت حاصلی نداشت خوب است از گذشته درس بگیرید. البته این‌که هرگونه همکاری با شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی خارج از کشور چرا ممنوع است و با استناد به کدام قانون هنرمندان را از حضور در عرصه‌های جهانی منع می‌کنید خود موضوع دیگری است که باید جواب‌گو باشید. قرار نیست همه صداها از بلندگوهای دولتی داخلی به گوش مردم برسد و کسی حق ندارد این محدودیت را برای هنرمندان اعمال نماید.