پنج شنبه, ۲۳ مرداد , ۱۳۹۹

رسیدگی به پرونده آلوده بودن آب معدنی دماوند، مستلزم تشکیل پرونده قضایی است

منتشر شده در: .

Ab-sahamnewsبر اساس اظهارات یک وکیل دادگستری ادعای سازمان غذا و دارو مبنی بر آلوده بودن آب معدنی دماوند، مستلزم تشکیل پرونده قضائی در دادسرای ویژه جرائم بهداشتی و پزشکی و سازمان تعزیرات حکومتی است تا متخلفان احتمالی به کیفر خود برسند.
به گزارش آنا طی ماه‌های گذشته بحث پلمپ کارخانه آب معدنی دماوند سر و صدای زیادی به پا کرد. ماجرا از آنجایی شروع شد که رئیس سازمان غذا و دارو طی تذکری به کارخانه آب معدنی دماوند از آنها خواست تا خط تولید آب معدنی خود را اصلاح کنند. این تذکر از طرف رسول دیناروند چندین بار به مسئولین کارخانه آب معدنی دماوند ارسال شد اما آنها اصرار داشتند سازمان استاندارد این آب معدنی را تایید کرده و در تولید آب معدنی هیچ تخلفی را انجام نداده‌اند. سازمان غذا و دارو بعد از اینکه اصرارهای کارخانه آب معدنی دماوند مبنی بر عدم تخلف را مشاهده کرد طی حکمی بخش تولید آب معدنی دماوند را پلمپ و اعلام کرد آنها تنها اجازه دارند آب آشامیدنی تولید کنند، البته این موضوع از سوی مسئولین کارخانه آب معدنی دماوند به گونه دیگر مطرح شد آنها مدعی بودند تولید آب معدنی را برای انجام بررسی‌های مجدد بر روی خط تولید به مدت ۳۰ روز متوقف کرده‌اند.
سازمان غذا و دارو اعلام کرد اگر آب معدنی دماوند مشکل خط تولید خود را برطرف نکند مستندات آزمایشگاهی در خصوص آلوده بودن آب معدنی های این کارخانه را ارائه می‌کند. به دنبال هشدار سازمان غذا و دارو و عدم توجه مسئولین کارخانه آب معدنی دماوند چند روز پیش سازمان غذا و دارو مستنداتی را مبنی بر آلوده بودن آب معدنی دماوند به فضولات انسانی در رسانه‌ها منتشر کرد.

پیمان حاج محمود عطار حقوقدان و وکیل دادگستری در خصوص این اقدام سازمان غذا و دارو به خبرنگار آنا می گوید: فلسفه اصلی تشکیل سازمان غذا و دارو در وزارت بهداشت آموزش پزشکی، نظارت بر تولید مواد غذایی و دارویی و همچنین واردات و صادرات مواد خوراکی و دارویی است.
او ادامه می دهد: علاوه بر اینکه این سازمان مکلف به نظارت بر تولید و واردات و صادرات این مواد است، مکلف است بر چگونگی توزیع و پخش آن در بین شهروندان و مراکز توزیع نیز اهتمام ورزد؛ اما متاسفانه به کرات دیده‌ایم که سازمان غذا و دارو در انجام وظایف قانونی خود در این خصوص کوتاهی کرده است. نمونه آشکار آن عدم نظارت این سازمان بر شرکت‌های تولید لبنیات در به کاربردن روغن پالم در فرآورده‌های لبنی است.

این وکیل دادگستری توضیح می‌دهد: همچنین عدم نظارت این سازمان در برخی از وسایل پزشکی و دارویی منجر به مرگ برخی از افراد بر اثر استفاده نادرست از سرنگ غیر استاندارد وارداتی یا داروهای بیهوشی شده است و موارد مشابه نیز در این خصوص وجود دارد.

حاج محمود عطار با بیان اینکه با پیگیری مردم و رسانه‌های گروهی اخیرا فعالیت‌های سازمان غذا و دارو تا حدودی افزایش پیدا کرده است، تصریح می کند: در پی افزایش فعالیت سازمان غذا و دارو و با پیگیری‌های انجام شده از سوی این سازمان، اخیرا تجربه بسته شدن بسیاری از کارخانه های تولید آبلیمو و نیز آب معدنی دماوند مشاهده شده است. این که آب معدنی دماوند مدعی پاک بودن و ضابطه مند بودن تولید و پخش کارخانه خود است و در مقابل سازمان غذا و دارو مدعی آلوده بودن آب معدنی یاد شده است، مستلزم تشکیل پرونده قضائی در دادسرای ویژه جرائم بهداشتی و پزشکی و سازمان تعزیرات حکومتی است.

این حقوقدان بیان می‌کند: البته حضور لحظه به لحظه رسانه‌ها و نظارت نهادهای صنفی و مردم نهاد در این مسیر نیز بسیار موثر خواهد بود. باید این موضوع که به حیات و بهداشت عمومی شهروندان مربوط می‌شود خارج از نوبت رسیدگی توسط مراجع قضائی بررسی و متخلفان احتمالی به کیفر خود برسند.

او تاکید می‌کند: اگر هر یک از شهروندان راساً فاسد بودن و آلوده بودن آب معدنی دماوند را از طرق علمی و ضوابط فنی بتوانند اثبات کنند بر هر یک از آنها تکلیف قانونی و شرعی است که مستندات به دست آمده را پیوست یک شکواییه کرده و سوء جریان رخ داده که موجب سلب امنیت غذایی مردم شده است را به دادستان و به نمایندگی از مدعی العموم اعلام کنند.

حاج محمود عطار می‌گوید: من به همراه چند تن از همکاران خود دو سال پیش غیر بهداشتی بودن فرآورده‌های لبنیاتی که دارای روغن پالم بود را به دادسرای تهران اعلام کردیم و مستندات کافی در این خصوص به دست آمد ولی دادسرای تهران به رغم گذشت مدت طولانی اقدامی در خصوص برخورد با متخلفان انجام نداده است و با جابجایی بازپرس محترم پرونده در سال گذشته روند رسیدگی به این پرونده ملی دچار رکود شده است.

حال باید دید کشمکش بین سازمان غذا و دارو و کارخانه آب معدنی دماوند به کجا می رسد؛ آیا این کارخانه باز هم می‌تواند خط تولید آب معدنی خود را راه اندازی کند یا سازمان غذا و دارو همچنان پای مستندات خود مبنی بر آلوده بودن آب معدنی این کارخانه ایستاده است؟