جمعه, ۲۴ مرداد , ۱۳۹۹

حسن روحانی پیش از انتخابات ۹۲: توقع داریم «رسانه میلی» جای خود را به «رسانه ملی» بدهد

منتشر شده در: .

Hasan-Rouhani-sahamnewsحسن روحانی در یک گفت‌وگوی مطبوعاتی، ضمن حمله به سازمان صداوسیما، آن را «رسانه میلی» خطاب کرد و گفت: «توقع داریم از این ساعت به بعد، رسانه میلی تبدیل به رسانه ملی شود.»

در یک فایل صوتی ۱۲ دقیقه‌ای حسن روحانی حملات تندی را متوجه سازمان صداوسیما و باشگاه خبرنگاران جوان کرده است.

این سخنان رئیس‌جمهور در ۱۱ خرداد ۹۲ در در گفتگوی مطبوعاتی انجام شده وی در محل ستاد انتخاباتی اش صورت گرفته، اما تفاوت دیدگاه حسن روحانی با دیدگاه‌های اخیر رهبر جمهوری اسلامی در مورد سازمان صداوسیما، نشان از عمیق‌ شدن اختلافات میان دو بخش «انتصابی» و «انتخابی» نظام دارد.

رئیس‌جمهور در بخشی از سخنان خود گفته است: «توقع داریم از این ساعت به بعد، ٬رسانه میلی٬ تبدیل به ٬رسانه ملی٬ شود. در سابق عده‌ای متخصص تقوا بودند و حرف‌ها را سنجش می‌کردند و نمره می‌دادند، عده‌ای متخصص تعهد بودند، تعهد را نمره می‌دادند. این اواخر عده‌ای متخصص ٬درجات فتنه٬ شده‌اند و عده‌ای هم متخصص ٬درجات بصیرت٬. حالا در کدام دانشگاه این‌ها درس خواندند و چطور این‌ها را یاد گرفته‌اند و چه کسانی به این‌ها القاء می‌کردند، کاری به این‌ها ندارم.»

آقای روحانی افزوده: «برچسب‌ها، تهمت‌های ناروا، برای این که عده‌ای را از صحنه دور کنیم، هر که را قد بلند دیدند برچسب آمد، قد بلندتر از یکی را بعد از دیگری از صحنه خواستند خارج کنند.»

رئیس‌جمهور در ادامه اظهار کرد: «چقدر قشنگ بود این روزهای آخر ما فهمیدیم این برچسب‌ها ٬دوزار٬ ارزش نداشت. چقدر خودشان را خسته کردند بیچاره‌ها، وقتی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی کاندیدا شد برای انتخابات، موجی که ایجاد شد نشان داد که این برچسب‌ها چقدر بی ارزش‌اند، خیلی‌ها احساس خستگی کردند، دیدند سال‌ها خودشان را خسته کرده‌اند، آب در هاون کوبیدند، به جایی نرسیدند، و این نقطه مهم بود، خب من هم ناچار شدم پاسخ بدهم و جواب بدهم، حالا چرا این‌قدر بهشان برخورده؟ چرا این‌قدر ناراحت شده‌اند؟»

حسن روحانی با ابراز گلایه از باشگاه خبرنگاران گفت: «باشگاه خبرنگاران جوان را وادار کردند، می‌گویند اشتباه شده، می‌گویند ٬هک٬ شده، عجب! ٬هک شد٬؟ پس چرا ٬داون٬ نشد؟ هک شد و ٬آپ٬ ماند؟ عجیب است واقعا، چه معجزاتی صداوسیما می‌کند، از این معجزات خبر نداشتیم.»

آقای روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بداخلاقی‌های رسانه‌ای صداوسیما گفت: «اتهام زدند، فحش دادند، بعد هم دو خط عذرخواهی کردند، گفتند اشکال فنی پیش آمده، از این اشتباهات اگر یک سایت دیگر می‌کرد ٬آنِ٬ بعد بسته می‌شد، اعتراض کردیم، شکایت کردیم، هیچ‌کس توجه نکرد. یک سایت دیگر، یک کاربری یک کامنتی گذاشته بود، یک هفته بستند، اما این چون برای خودشان است، شکایت کردیم به مراجع قضایی، به کمیته خبر که آن‌ها مسئولیت داشتند ببندند فوری، هیچ کار نکردند.»

در ادامه این کنفرانس مطبوعاتی، رئیس‌جمهور نسبت به اعتراض خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان عنوان کرد: «من با باشگاه خبرنگاران جوان مصاحبه نمی‌کنم و پاسخ هم نمی‌دهم، برای این‌که اتهام زده، برای این‌که نیامده واقعیت را بگوید، برای این‌که کاری را که انجام داده، جبران نکرده است.»

رئیس‌جمهور در ادامه سخنان خود، خطاب به خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان گفت: «اشاره من به شما خبرنگاران عزیز نیست، من شاهد زحمات شما هستم، آن آدمی که آن پشت تصمیم گرفته، آن فرد باید عذرخواهی کند و بفهمد.»

سخنان حسن روحانی در حالی عنوان شده که چندی پیش رهبر ایران، رسانه ملی را رسانه نظام و کشور و انقلاب دانست و اظهار کرد: صداوسیما قرارگاه مقدم و فعال مقابله با جنگ نرم است و مدیران و کارکنان رسانه ملی، سرداران و سربازان این جنگ نرم هستند.

رهبر ایران هم‌چنین با تشکر از زحمات مدیران و کارکنان این سازمان به ویژه آقای سرافراز رئیس سازمان صداوسیما، وی را فردی پرکار، سخت‌کوش، با همت، منظم، ساده زیست و بدور از تشریفات و تجملات، پاک‌دست، حساس در مورد بیت‌المال، شجاع، دارای جسارت در تصمیم‌گیری و خلاق و مبتکر و نوآور دانست و عنوان کرد: این ویژگی‌ها بسیار با ارزش و مورد تحسین است که باید استمرار داشته باشند و برای سازمان صداوسیما به عنوان یک سازمان فرا قوه‌ای لازم و ضروری است.

مشخص نیست که تقابل دیدگاه‌های رئیس‌جمهور و رهبری در موضوعات مختلف به کجا خواهد انجامید، اما چیزی که معلوم است صداوسیما پس از کودتای انتخاباتی سال ۸۸، اعتماد قشر عظیمی از جامعه را از دست داد و بر اساس گزارشات متعدد، این سازمان علی‌رغم مصرف بخش عظیمی از بودجه کشور، هنوز نتوانسته این اعتماد را بازسازی و احیاء کند.