شنبه, ۲۳ آذر , ۱۳۹۸

«پوشیدن لباس زندان» شرط اعزام به بیمارستان؛ وضعیت جسمانی آیت‌الله نکونام رو به وخامت گذاشت

منتشر شده در: .

Mohamadreza-Nekounam-saham-newsوضعیت جسمانی آیت‌الله محمدرضا نکونام از اساتید برجسته حوزه علمیه قم که به دلیل مخالفت با نظریات آیت‌الله مکارم شیرازی توسط نیروهای امنیتی بازداشت و از فروردین‌ماه سال‌جاری در زندان اوین به سر می‌برد، رو به وخامت گذاشته است.

به گزارش خبرنگار «سحام»، وضعیت جسمانی آیت‌الله محمدرضا نکونام که در زمره مراجع تقلید نواندیش دینی محسوب می‌شود، و از ۳۱ فروردین ماه سال‌جاری در بند ویژه روحانیت زندان اوین به سر می‌برد، رو به وخامت گذاشته و ماموران این زندان از اعزام این استاد برجسته حوزه علمیه قم به بیمارستان به دلیل عدم استفاده وی از «لباس مخصوص زندانیان» خودداری می‌کنند.

پیش‌تر پایگاه اطلاع رسانی «سحام»، اسناد سکته مغزی این مرجع تقلید در زندان را منتشر کرده بود.

آیت‌الله محمدرضا نکونام که در هفتادمین روز بازداشت خود در زندان دچار عارضه سکته مغزی شده بود، پس از شش روز بستری شدن در بیمارستان و علی‌رغم اصرار پزشکان مبنی بر ناکافی بودن معالجات، با اصرار ماموران امنیتی به زندان بازگردانده شد.

هم‌چنین ماموران امنیتی مستقر در زندان اوین شرط اولیه ملاقات خانواده این مرجع نواندیش دینی را «پوشیدن لباس زندان» توسط وی عنوان کرده‌اند که آیت‌الله نکونام تا این زمان از تن دادن به خواسته ماموران خودداری کرده است.

شاگردان آیت الله نکونام در ماه‌های گذشته بارها با ارسال نامه به مراجع تقلید و روسای حوزه علمیه قم خواهان پیگیری وضعیت ناگوار این مدرس برجسته حوزه علمیه قم شدند.

به گفته این طلاب و فضلای حوزه، در پی تحصن شاگردان آیت الله نکونام مقابل دفتر رهبری، قول‌های مساعدی از سوی مسئولان این دفتر به آن‌ها داده شد. اما پس از مدت زمانی مشخص شده که این وعده‌ها فقط برای متفرق کردن متحصنین از مقابل بیت رهبری بوده و مسئولان دادسرای ویژه روحانیت و دفتر رهبری هرگونه مساعدت در این زمینه را به کلی انکار کرده‌اند و روند رسیدگی به پرونده و وضعیت آیت الله نکونام نیز تفاوتی با قبل نکرده است.

دادگاه ویژه روحانیت آیت الله محمدرضا نکونام را در مرحله بدوی به دو سال حبس تعزیری محکوم کرده است.

وی بیش از ۱۵۰ کتاب در زمینه فقه و اصول، فلسفه و حکمت، عرفان و معرفت دینی، تفسیر و قرآن پژوهی، و نیز شعر و ادبیات و موسیقی و مسائل اجتماعی و سیاسی منتشر کرده یا در دست تدوین و انتشار دارد.

این استاد حوزه علمیه قم که از منتقدان جریان تحجر در حوزه به شمار می‌رود، چندی قبل به شدت از کسانی که به خاطر آشنا نبودن با ابرازهای جدید اینترنت و فیس بوک را حرام می‌دانند، انتقاد کرده و گفته بود: «من به طلبه‌هایم گفتم بر شما واجب است که فرش زیرپایتان را بفروشید و بروید لپ تاپ یا تبلت بخرید. گفتم اگر نتوانید برای یک میلیارد حرف بزنید مفت نمی ارزید. مسلمان کسی است که متمدن باشد متدین باشد، نه این‌که خرفت باشد.»

او تنها چند روز پس از انتشار سخنان منتسب به آیت الله مکارم شیرازی علیه اینترنت پرسرعت، از پایین بودن سرعت اینترنت در کشور انتقاد کرد و گفت: «ما با این‌که این همه حلق اینترنت را فشار داده‌ایم و سرعت اینترنت‌مان در حد گاری است، بچه‌های مدرسه نرفته‌ی ما همه با اینترنت و کامپیوتر کار می‌کنند. من می‌گویم ما به جای حلزون شدن، سوار این قطار جهانی شویم. اینترنت یک قدرت است. خر مفت است، بپرید روی آن و بروید. بلد نیستید سوار شوید، بروید دنبال کارتان. اما این آقا (مکارم شیرازی) نمی‌تواند از این سیستم، از این اینترنت، از این فیسبوک استفاده کند؛ می‌گوید همه‌اش حرام است.»