چهارشنبه, ۹ بهمن , ۱۳۹۸

۱۳۶ تن از دانش آموختگان دانشگاه صنعتی شریف: با نمایندگان هتاک برخورد کنید

منتشر شده در: .

biranvand-saham-newsجمعی از دانش آموختگان دانشگاه صنعتی شریف در نامه‌ای به رئیس مجلس شورای اسلامی، از توهین بی ادبانه نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی به محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران ابراز برائت و شرم‌ساری کردند.

دانش‌آموختگان نخبه دانشگاه صنعتی شریف در بخشی از نامه خود به علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی آورده‌اند: «بر ماست تا براى حمايت همه جانبه از رويكرد خروج از انزواى دولت آقاى روحانى و تلاش‌هاى طاقت فرسا و نتيجه بخش مذاكره كنندگان‌مان در توفيق اين رويكرد، مراتب قدردانى خود از آنان را اعلان داشته و بر حفظ حرمت و منع ناسپاسى از زحمات‌شان پاى بفشريم. تنها از اين راه است كه پشتوانه و انگيزه لازم در مسئولين ذي‌ربط براى رسانيدن اين رويكرد به سر منزل مقصود تقويت مى‌گردد.»

بهرام بیرانوند نماینده جانباز مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی در نطق مورخ ۸ مهرماه جلسه علنی مجلس شورای شورای اسلامی با بیان این پرسش که «ظريف با اجازه چه کسي با اوباما دست داده است؟»، گفته بود: «دقيقا زماني که هزاران حاجي در منا آغوش مرگ افتادند آقاي ظريف هم در آغوش اوباما و وزير خارجه آمريکا افتاد! آقاي ظريف غلط زيادي کرده اگر به عنوان وزير خارجه چنين کاري کرده و دلش خواسته با رئيس جمهور آمريکا دست بدهد!»

سخنان این نماینده مردم بروجرد با واکنش نماینده مجلس و تذکر رئیس این جلسه مواجه شد، به طوری‌که محمدحسن ابوترابي فرد که رياست جلسه را برعهده داشت، با قطع ميکروفن وی، خواستار رعايت شآن وزير امور خارجه کشور شد. ابوترابی با بيان اين‌که در تذکرات بايد رعايت ادب شود، ادامه داد: «شان وزير خارجه و يک مقام مسئول بايد رعايت بشود.»

به گزارش «سحام»، متن نامه جمعی از دانش آموختگان دانشگاه صنعتی شریف که جهت انتشار در اختیار این پایگاه اطلاع‌رسانی قرار گرفته، به شرح زیر است:

جناب آقاى دكتر لاريجانى
رئيس مجلس شوراى اسلامى
با سلام

همان‌طور كه مطلع‌اند رويكرد متفاوت دولت جناب آقاى روحانى در سياست خارجى، كه بر رفع پندارهاى ناصواب قدرت‌هاى جهانى و جبران آثار «سياست‌ورزى خودسرانه دولت پيشين» استوار بوده است، كشور ما را از لبه پرتگاه انزوا و خطر هجمه نظامى به سوى ساحل امن همزيستى مسالمت آميز با جامعه بين‌المللى رهنمون گرديده است.

اين رويكرد با اتكال به تأييدات الهى و اتكاء به ظرفيت‌هاى ملى ايران عزيز شكل گرفته، در اعتقاد مفاهمهْ باورِ بدنه كارشناسى دستگاه ديپلماسى كشور تبلور يافته، و با بهره از قابليت‌هاى استثنائى تيم مذاكره كننده ما، و، مهارت‌هاى تحسين برانگيز رئيس ميدان ديده و كار كشته آن هيولاى تحريم‌ها را در آستانه بازگشت به شيشه قرار داده است.

ايرانِ در انزوا و محروم از همكارى‌هاى حياتى با اقتصادهاى كارساز جهانى، و ممنوع از دسترسى به منابع مالى خودىِ محبوس نزد شركاى تجارى خويش، امروز به جاذبه بالقوه‌اى براى ورود دانش و سرمايه خارجى بدل گرديده است. اين دو عنصر باران‌هائى هستند كه رطوبت لازم را براى «احياء بيابان‌هاى خشك و ترك خورده صنعت كشور» فراهم مى آورند. آثار آن‌ها رفاه و رونق از دست رفته ناشى از آن سياست‌ورزى را به اقتصاد كشور باز مى‌گرداند.

دست‌آوردهاى فوق، كه خصوصا ظرف دوازده سال اخير مطلوب مردم و قوه عاقله حكومت ما بوده است جز به برقرارى ارتباطات مستقيم با بازي‌گردان اصلى تحريم‌ها، با رعايت همه الزامات و تشريفات متعارف آن‌ها، حاصل نمى‌شده است، و خسارات هنگفت هدم كارشناسى گذشته جز با حصول اين دستاوردها ممكن نمى‌گرديد. از اين رو حفظ و حراست از آن‌ها و پاس‌داشت زحمات و خدمات به دست آورندگان‌شان وظيفه اخلاقىِ همه آحاد ملت و قانونىِ نمايندگان آن‌هاست.

فرصت به وجود آمده براى حضور شركت‌هاى خارجى در اقتصاد كشور البته خالى از تهديد نخواهد بود و ساده انگاري‌است اگر زواياى اطلاعاتى و امنيتى منافع خارجى در اين ميان كم‌رنگ شوند. بدين جهت نگرانى‌هاى موجه، صادقانه و ناخودخواهانه گروهى از هم‌ميهنان بايد محترمانه ابراز و مجدّانه مورد توجه قرار گيرند.

اين نگرانى‌ها البته در پيچ و تاب اجراى سياست خارجى دستگاه ديپلماسى ما به جِدّ پاسخ گفته شده‌اند. آن‌جا باور بر اين است كه مذاكره كنندگان ما، متكى به قدرت‌هاى اعتقادى و مادى سرزمين خود، با هر طرف مقابل، با هر سطح از توان و پيچيدگى اقتصادى و سياسى، براى حفظ منافع ملى خود به چالش مى‌نشينند و سهم متناسب با قدرت ملى خويش را استيفا مى‌كنند. برجام نيز چارچوب حقوقى لازم براى اين امر را، بر اساس قوانين مورد احترام جامعه بين‌الملل، فراهم آورده است.

ما قادريم تا با سوء استفاده احتمالى بيگانگان از فرصت به دست آمده مقابله كنيم و نبايد با غلو در اين احتمال موجبات تحديد آن فرصت و تجرى سوء استفاده كنندگان احتمالى را فراهم آوريم.

فريب خوردن مذاكره كنندگان ما خيال خام طرف مقابل و پذيرش آن ساده لوحى، اگر نه غرض ورزىِ ناظر بيرونى، است. طرف ما به ترس خود از آقاى ظريف آشكارا اذعان مى‌كند يعنى خيال خام در سر نمى‌پروراند. دوستان ما در داخل نبايد ساده لوح باشند، غرض ورزى البته انشالله محلى از اعراب ندارد.

بر ماست تا براى حمايت همه جانبه از رويكرد خروج از انزواى دولت آقاى روحانى و تلاش‌هاى طاقت فرسا و نتيجه بخش مذاكره كنندگان‌مان در توفيق اين رويكرد، مراتب قدردانى خود از آنان را اعلان داشته و بر حفظ حرمت و منع ناسپاسى از زحمات‌شان پاى بفشريم. تنها از اين راه است كه پشتوانه و انگيزه لازم در مسئولين ذي‌ربط براى رسانيدن اين رويكرد به سر منزل مقصود تقويت مى‌گردد.

ما امضاء كنندگان زير، جمعى از دانش آموختگان دانشگاه صنعتى شريف، بدين‌وسيله از هتك حرمت آقاى ظريف در سخنان اخير نماينده بروجرد اعلام انزجار مى‌نمائيم و خواستار مقابله قاطع با اين رفتار موهن وفق بند ب، و تبصره ٣ ماده ٢ قانون نظارت مجلس بر رفتار نمايندگان مى باشيم.

اطمينان داريم نمايندگان ملت خود اولين محافظ و مدافع نفوذ و استحكام قوانين مصوب خويش و از جمله قانون فوق‌اند و انتظار اين است كه هم‌چنان با احترام و عمل به روح و نص قوانين، الگوى عملى قانون‌مدارى را فراروى موكلين خود قرار دهند.

اشرف آسيّدباقر،
علی اکبر آقا کوچک،
شايسته احمدلو،
محسن احمدى،
مرتضى احمدى،
حسن اخيانى،
محسن اردكانيان،
رضا اسلامى،
صغرى اسماعيلى،
ابراهيم اصغرزاده،
محمدرضا اکبرپور،
هومان امير پور،
غلامرضا امينى،
محمدرضا اوتادى،
مصطفى بازيار،
مسعود بهادرى،
غلامرضا بهارى،
هومن بهبهانى فر،
سليمان پارسا،
افشين پارساكيا،
مسعود پاك طريق،
صادق پرويزى،
محمود پناهنده،
عباس پور بصير،
محمدحسين پيروزى،
محمود تحصيلى،
ايرج تقى پور،
فتانه تقى ياره،
محمد ثروتی،
محمد ثنایی،
عباد جعفروند،
جعفر جعفرى،
مريم جلائى پور،
على جلالى،
محمد جندقى،
فضل الله چنگانى،
حسين چهرى،
شاهين حسابى،
حمیدعلی حسینی نجم آبادی،
سيّد حسين حسينى نژاد،
هادى حقى،
فاطمه خانى،
سيّدمصطفى خردمند،
مصطفى خسروشاهى،
كريم خمسه،
رامين خواجه نصير،
سوسن خوش‌خو،
محبوبه دروديان،
سيّدمحسن دشتى،
شاهرخ ديانت،
مسعود ذهبيون،
جعفر ربيعى،
ناصر رحيمى،
حميد رزازان،
ابوالفضل رستمى،
فاطمه رناسى،
على رنجبر،
على زحمتكش،
على زندى،
حجت سازمند،
اعظم سپاوه،
اميررضا ستّارى،
عصمت السادات سعادتمند،
سهيلا سعيدى،
مهدی سلامت،
نصرالله سلطان محمدى،
على اكبر سهيلى،
عباس شربتى،
شاهين شرقى،
حجت الله شريفى،
ليلا شريفى،
رضا شفائى،
محمد جواد شهبازى،
روح الله شهيدى پور،
كورش شيرانى،
شايگان شيرزاد،
حسين صادقى،
سيّد كاظم طاهر زاده،
فروزنده طبيبى،
فتانه عابدی،
مهناز عبداللهيان،
داودرضا عرب،
مژگان عطّار سيّدى،
مهدى عظيمى،
مينو عليزاده،
سيّدعليرضا غرضى،
رضا غلامی،
فروغ فاريابى،
محسن فتّاحى،
احمد فرهادپور،
عتيقه فرهانى،
بهنام فضائى فر،
امير ساسان فضيلى،
بهار فيروزآبادى،
سيّد محمدعلى قائمى،
محمدحسين قدوسى،
مجيد قرهى،
پروين قريشى،
محمدعلى كاظمى،
رضا كرمى محمدى،
شهلا كريم‌الدينى،
مارال كريم زاده،
سعيد كلانترنيا،
محمد كوچكى چهارده،
منير كيانى فريد،
على گل محمدى،
منوچهر گودرزى،
حبيب ليلابى،
عباس محتاج،
محمدحسين محتاج الله،
على محقر،
جواد محمودی،
محمود محمودى،
محمدعلى مختارى،
حسين مرادى،
محمود مردان،
حسن ملک افضلی،
فهيمه ملكوتى،
سیّدجواد موسوی نژاد،
سيّدحسن موسوى نژاد،
احمد مهدوى،
مهدى مهدوى،
سيّد محسن مير عشق الله،
مجتبى ميريان،
على اصغر نجف زاده،
محمد نظرى،
محمد نظرى زاده،
محمد نعمت اللهى،
ناصر نعمت اللهی،
احمد نوبهارى،
عليرضا نيل‌فروش،
حسين وزيرى،
حسين هنرى،
محمد يزدانفر،
ناصر يزدانى،
فريبا يونسى فر.