پنج شنبه, ۲۳ مرداد , ۱۳۹۹

فراخوان شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان کشور به مناسبت روز جهانی معلم

منتشر شده در: .

Moalleman-saham-newsشورای هماهنگی فرهنگیان کشور به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی معلم، از فرهنگیان سراسر کشور خواست برای پیگیری مطالبات صنفی خود، رفع تبعیض و آزادی معلمان دربند، در روز پنج‌شنبه شانزدهم مهرماه ۱۳۹۴ در مکان‌های اعلام شده «تجمع اعتراضی سکوت» برگزار کنند.

به گزارش «سحام»، متن بیانیه شورای هماهنگی فرهنگیان سراسر کشور به شرح زیر است:

سیزدهم مهرماه برابر با پنجم اکتبر از سوی سازمان یونسکو به عنوان روز جهانی معلم انتخاب شده است. طبق توصیه‌نامه یونسکو، در این روز علاوه بر تکریم معلم، به اهميت آموزش صحیح و رایگان و رفاه معلمان بيش از پيش پرداخته شده و بر آن تاکید می‌شود، زیرا این معلمان هستند که به کودکان، عشق به زندگی را می‌آموزند و جامعه را به تعالی می‌رسانند. بنابراین سرمایه‌گذاری در این بخش بی‌شک مهم‌ترین عامل توسعه‌ی جوامع خواهد بود، زیرا این باور عمیق وجود دارد که: «هیچ جامعه‌ای فراتر از اندیشه‌ی معلمانش رشد نخواهد کرد.»

کشورهای جهان در این روز برنامه‌هایی را براي معلمان خود تدارک دیده و معلمان را به روشهای‌هاي نوين تدريس و هم‌چنين با حمايت‌هاي مالي به فعاليت در اين زمينه تشويق مي‌كنند. زیرا عقيده دارند معلماني كه از لحاظ مالي و شغلی، در شرایط مناسب به سر نمي‌برند، یقیناً در زمينه آموزش صحیح نيز موفق نخواهند بود.

هر ساله معلمان ایران همراه با معلمان سایر کشورها این روز را پاس می‌دارند و خواستار حمایت اصولی دولت‌ها از آموزش و پرورش و توجه منطقی و عدالت محور به متولیان تولید معرفت و دانایی می شوند.

امسال روز جهانی معلم با دو موضوع متفاوت، متقارن گردیده است:

یکی تقارن با ایام گرامی‌داشت جان باختگان حادثه‌ی تلخ منا که ملت شریف ایران را در مرگ دلخراش عزيزان‌شان سوگوار نمود و دیگری همزمانی آن با ساعات فعال فرآیند آموزش در مدارس کشور.

لذا به منظور احترام به تألمات روحی مردم و نیز با نشان دادن حسن نیت فرهنگیان مبنی برعدم تمایل قلبی به تعطیلی کلاس‌های درس و ممانعت از ایجاد خلل در امر آموزش، شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان کشور، برگزاری این مراسم را که بنابر دلایلی در قالب کنش مدنی «تجمع» برگزار می‌شود، سه روز به تعویق انداخته، از معلمان سراسر کشور درخواست می‌نماید به همین مناسبت در روز پنج‌شنبه شانزدهم مهرماه ۱۳۹۴ در این تجمع اعتراضی که در قالب سکوت برگزار می‌شود، شرکت کنند.

اهم دلایلی که سبب شده است تا مراسم گرامی‌داشت روز جهانی معلم به صورت تجمع اعتراضی برگزار شود، به شرح زیر است:

۱. به فراموشی سپردن بازنشستگان آموزش و پرورش و بی توجهی محض به این قشر رنج کشیده، به گونه‌ای که نازل بودن حقوق آن‌ها و اختلاف فاحش آن حتی نسبت به همکاران شاغل‌شان در آ.پ (آموزش و پرورش) سبب شده است در سخت‌ترین شرایط معیشتی ممکن به سر ببرند.

۲. ناکارآمدی آموزش و پرورش در انجام رسالت آموزشی و تربیتی خود به دلیل نگرش ناصحیح تصمیم سازان کلان کشور نسبت به این نهاد بنیادین، به گونه‌ای که فرآیند تعلیم و تربیت در نازل‌ترین سطح ممکن قرارگرفته است.

۳. ادامه‌ی روند تبعیض آمیز گذشته در تعیین و تأمین حقوق و مزایای معلمان و سایر کارکنان آموزش و پرورش نسبت به سایر حقوق بگیران دولت به نحوی که سبب ایجاد فاصله‌ی طبقاتی کاملا ملموس در میان کارکنان دولت شده است و این امر سبب گردیده تا این قشر عظیم عموماً زیر خط فقر قرار گیرند.

۴. اقدام فراقانونی وزارت آموزش و پرورش در جهت خصوصی کردن تعلیم و تربیت برخلاف اصل سی‌ام قانون اساسی.

۵. ادامه و تشدید روند احضار، تهدید، بازداشت و زندانی نمودن معلمان شریف و متعهدی که دلسوزانه در جهت رشد و تعالی همه جانبه‌ی کشورشان، از سر صدق و اخلاص و تعهد قدم برداشته‌اند.

لذا فرهنگیان سراسر کشور صرفاً در زمان و مکان اعلام شده، براساس اصل 27 قانون اساسی، به دور از هرگونه گرایش سیاسی، در این تجمع کاملا صنفی در قالب سکوت و با در دست داشتن پلاکارد به بیان خواسته‌های قانونی خود می‌پردازند. بنابراین برگزاری هر کنش دیگری در هر زمان دیگر، مورد تأیید تشکل‌های صنفی فرهنگیان کشور نمی‌باشد.

– زمان: شانزدهم مهرماه ۱۳۹۴ از ساعت ۱۰ الی ۱۲ صبح
– مکان تجمع در سراسرکشور:
– همکاران مراکز استان‌ها و مناطق نزدیک به آن‌ها در محوطه ادارات کل
– همکاران شهرستان‌ها در ادارات شهرستان
– همکاران تهران نیز در اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان سراسر کشور
مهرماه ۱۳۹۴