سه شنبه, ۲۹ بهمن , ۱۳۹۸

عملیات احتمالی سپاه پاسداران با هماهنگی ارتش روسیه و حزب‌الله لبنان در سوریه

منتشر شده در: .

syria-saham-newsبا هماهنگی ارتش روسیه با نیروهای نظامی عمل کننده در کشور سوریه، نبرد در این وارد فاز جدیدی می‌شود.

منابع خبری «سحام» از آمادگی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ارتش روسیه و حزب‌الله لبنان، برای اجرای عملیات جدید در سوریه خبر داده‌اند.

به گزارش «سحام»، پس از ورود تجهیزات ارتش روسیه به پایگاه‌های مستقر در کشور سوریه و آغاز عملیات هوایی در این کشور، نیروهای تازه نفس سپاه پاسداران آماده حملات جدید به گروه‌های تکفیری- جهادی در سوریه می‌شوند.

به گزارش خبرنگار «سحام»، سه گردان از نیروهای نخبه یگان صابرین سپاه، به همراه ۱۵۰۰ عضو ویژه حزب الله لبنان طی سه روز گذشته وارد دمشق شده‌اند و منتظر ابلاغ دستور آغاز عملیات هستند. قرار است اگر این روش جدید یعنی حملات هوایی روس‌ها و سپس حملات زمینی تحت نظر ایران در سوریه راه‌گشا باشد، این سبک جدید از عملیات در عراق هم اجرا شود.

فرماندهی حملات زمینی نیروهای سپاه پاسداران در سوریه را سردار «سیدمرتضی میریان» برعهده دارد.

خبرگزاری رویترز هم با اشاره به تحرک و آمادگی نیروهای مستقر در سوریه، به اجرای عملیات احتمالی اشاره کرده، اما گفته که ارتش ایران طی ده روز گذشته وارد سوریه شده است. این در حالی است که ارتش ایران اصلا طی ۳۵ سال گذشته هیچ عملیات مستقل برون مرزی انجام نداده و این نیروهای سپاه پاسداران و حزب‌الله لبنان بوده‌اند که طی سه روز گذشته وارد سوریه شده‌اند.

بر همین اساس شب گذشته حدود ۱۷۰۰ نفر از نیروهای گردان‌های مختلف تازه نفس نیروی زمینی سپاه پاسداران وارد سوریه شدند.

بزرگ‌ترین عملیات نظامی در سوریه با هماهنگی ارتش روسیه

نیروهای روس با همکاری ارتش سوریه قصد دارند عملیات‌های بزرگی را در نقاط خاصی از این کشور انجام دهند.

بنا به گزارش منابع خبری «سحام» از تهران، بررسی جزئیات عملیات زمینی نیروهای سوری به همراه روسیه در شمال سوریه نشان می‌دهد که اولویت‌های تهران و دمشق با اولویت‌های روس‌ها در سوریه مطابقت دارد؛ زیرا اگر دولت سوریه پس از به دست‌ گرفتن کنترل استان‌ها مرکزی (دمشق، حمص و حماة) و استان‌های ساحلی (لاذقیة و طرطوس) بتواند کنترل شهر حلب را به دست گیرد، نیروهای روسی نیز با تضعیف گروه تروریستی «جیش الفتح» ‌در شهر ادلب، سعی خواهند کرد که امنیت خط ساحلی را تأمین کنند.

فرماندهان ارتش روسیه معتقدند که ترکیه با حمایت از تصرف «جسر الشغور» که در کنار لاذقیه قرار دارد، خطوط قرمز این کشور را زیر پا گذاشته است.

برخی از منابع آگاه میدانی در سوریه می‌گویند که به دست‌گیری کنترل شهر حلب مستلزم حصول دو مسئله است: مسئله نخست مربوط به امدادرسانی ارتش سوریه درغرب شهر حلب یعنی بازگشایی بزرگراهی است که از شهر «معره النعمان» در ریف‌ادلب می‌گذرد. مسئله دوم نیز تضعیف جبهه‌های امدادرسانی تروریست‌ها به سوی شهر حلب در ادلب است.

از این رو به نظر می‌رسد که شهر ادلب هدف عملیات زمینی است که بدین منظور نیروهای دولتی سوریه و هم‌پیمانانش قصد دارند کنترل آن را به دست گیرند.

به گفته این منابع، کمک‌ها و آمادگی‌های میدانی- لجستیکی برای آغاز بزرگ‌ترین عملیات نظامی در حال انجام است؛ عملیاتی که حزب‌الله لبنان و ارتش سوریه در آن حضور خواهند داشت.

هدف از مرحله نخست این عملیات، بازپس گیری کامل منطقه «سهل الغاب» است که از ریف‌حماة تا ریف‌ادلب امتداد دارد. هم‌چنین بازپس گیری کامل شهرهای «جسرالشغور»، «اریحا» و «ریف» این دو شهر، در دستور کار نیروهای سوریه، ایرانی و لبنانی قرار دارد.

ارسال تجهیزات برای تقویت ارتش سوریه

اخیرا یک کشتی روسی حامل ۴۰ تانک پیشرفته «تی90» به سواحل «طرطوس» در کشور سوریه رسیده که قرار است این تانک‌ها در اختیار ارتش سوریه قرار گیرد.

بنا بر این گزارش، تعداد بیشتری از این نوع تانک‌ها قرار است در روزها و هفته‌های آینده به سوریه فرستاده شود تا تعداد تانک‌های «تی 90» ارتش سوریه به ۵۰۰ فروند برسد. این برای نخستین بار است که ارتش سوریه ۵۰۰ فروند تانک «تی 90» در اختیار خواهد داشت.

به نوشته روزنامه الدیار چاپ لبنان، هنگامی که ارتش سوریه ۵۰۰ تانک «تی 90» در اختیار داشته باشد، مطمئنا قوی‌ترین نیرو در صحنه نبرد خواهد بود، علاوه بر این سربازانی نیز همراه تانک‌ها حضور خواهند داشت که به همراه خود موشک ضد زره «کورنت اس» دارند.

این روزنامه لبنانی ادامه می‌دهد: ۱۰۰۰ عدد توپ 180 میلی متری نیز برای تجهیز نیروی زمینی در اختیار ارتش سوریه قرار خواهد گرفت و هم‌چنین سه گردان سرباز نیز برای استفاده از این سامانه توپخانه‌ای در نظر گرفته خواهد شد.

روسیه از روز چهارشنبه گذشته، با درخواست بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه و تأیید پارلمان روسیه، عملیات هوایی خود علیه تروریست‌ها را آغاز کرده است و روز پنج‌شنبه، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که تاکنون ۵۰ جنگنده و بالگرد به روسیه اعزام شده و این تعداد در افزایش خواهد یافت.