چهارشنبه, ۲۵ تیر , ۱۳۹۹

امنیتی کردن فضای جامعه توسط سپاه در آستانه انتخابات

منتشر شده در: .

Basij-saham-newsگزارش برخی منابع آگاه، حکایت از تصمیم سپاه پاسداران مبنی بر امنیتی کردن فضای جامعه در آستانه دو انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری، دارد.

به گزارش «سحام»، منابع آگاه گزارش داده‌اند که سپاه پاسداران پس از اعلام کاندیداتوری آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و احتمال کاندیداتوری حجت‌الاسلام سیدحسن خمینی و تلاش‌های حسن روحانی، اعتدالیون واصلاح‌طلبان برای شرکت در این دو انتخابات، با هماهنگی بیت رهبری تصمیم دارد در ماه‌ها و روزهای منتهی به انتخابات، فضای کشور را کاملا امنیتی کند.

در این راستا تصمیم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، که ضمن هماهنگی با بیت رهبری و شورای نگهبان اتخاذ شده، بر این قرار دارد که به هر نحو ممکن با رد صلاحیت‌های سیاسی، امنیتی و علمی کاندیداهای جریان اعتدالی و اصلاح‌طلبان، امکان ورود افراد منتسب به این طیف را به عرصه انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری مسدود کنند.

گفتنی است در ماه‌های اخیر افرادی از جمله احمد جنتی، محد مومن قمی، موحدی کرمانی و صادق لاریجانی از مقابله و جلوگیری شورای نگهبان نسبت به ورود افرادی که آن‌ها را «نااهل» و «فتنه‌گر» خوانده‌اند، خبر داده و به سیاست خود در دو انتخابات پیش رو اشاراتی کرده‌اند.

از سوی دیگر براساس گزارشات میدانی از شهر تهران، سپاه پاسداران رزمایشی دو روزه را با نام «رزمایش بزرگ اقتدار ثارالله» با شرکت «۵۰ هزار نیروی بسیج» از عصر روز چهارشنبه ۱۱ شهریور آغاز کرده است. هدف از این رزمایش «نمایش آمادگی‌‌های دفاعی و امنیتی برای مقابله با تهدیدات احتمالی» اعلام شده است.

محمد کوثری، نماینده تهران در مجلس و از فرماندهان سابق سپاه پاسداران روز سه‌شنبه گفته بود که «این رزمایش به دشمنان نشان می‌‌دهد، سپاه پاسداران و بسیج در کوتاه‌‌ترین مدت، فرمان علی خامنه‌‌ای، رهبر جمهوری اسلامی را اجرا می‌‌کنند.»

بر اساس گزارشات مردمی ارسال شده به «سحام»، در برخی خیابان‌‌های تهران، پست‌های ایست و بازرسی دایر شده و بسیجیان با برخوردهای خشن، سعی در ایجاد فضای ارعاب و وحشت در جامعه دارند.

براساس برخی گزارشات، فرماندهان سپاه پاسداران از اظهارات حسن روحانی علیه شورای نگهبان عصبانی هستند و سعی دارند ضمن ایجاد فضای رعب و وحشت، سفر آتی رئیس‌جمهور به سازمان ملل متحد را تحت‌الشعاع اعمال ایذایی خویش قرار دهند.

براساس اخبار تایید نشده و غیر رسمی، گویا قرار است روز پنج‌شنبه یا جمعه، آقای علی خامنه‌ای رهبر حکومت ایران در بوستان ولایت (پادگان قلعه مرغی سابق) حضور به هم رسانیده، و برای بسیجیان برگزار کننده این مانور و اعضای سپاه محمدرسول الله تهران و قرارگاه امنیتی ثارالله سخنرانی کند.

یکی از شهروندان در منطقه تهران‌پارس تهران به خبرنگار «سحام» گفت: «قرار است امشب (چهارشنبه) در محله ما، از فلکه دوم به سمت فلکه سوم تهران‌پارس و گردنه قوچک به سمت فشم، سپاه ثارالله تهران، پست ایست و بازرسی و کمپ اقامت دایر کند و اقدام به بازداشت و ایجاد رعب‌ و وحشت درمیان مردم کند که این کارها تا روز جمعه ادامه خواهد داشت.»

برخی اخبار غیر رسمی حکایت از آن دارد که طیف تندروی فرماندهان سپاه پاسداران قصد دارند در هفته‌های آتی ضمن فشار بر فرماندهان معقول این نیرو، نسبت به بازداشت‌های گسترده فعالین سیاسی و مدنی اصلاح‌طلب برای کنترل شرایط جامعه قبل از دو انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری اقدام کنند.

حال باید دید که این فشارها تا چه میزان ادامه خواهد یافت و آیا طیف تندروی این نیرو می‌تواند زمینه امنیتی کردن فضای جامعه را فراهم کند؟ به نظر می‌رسد پاسخ به این سوال احتیاج به اندکی صبر و رصد فضای سیاسی کشور دارد.

گفتنی است تاکنون «سحام» نتوانسته صحت این خبر را از طریق منابع خبری مستقل دیگری در داخل ایران تایید کند.