چهارشنبه, ۳۰ مرداد , ۱۳۹۸

آیت الله علوی گرکانی: فتوای قطعی ارتداد محمدعلی طاهری را صادر نکرده‌ام

منتشر شده در: .

Alavi-Garakani-saham-newsآیت‌الله علوی گرکانی از مراجع تقلید، طی استفتائی، درباره فتوای پیشین خود در «مفسد فی الارض» دانستن محمدعلی طاهری بنیان‌گذار عرفان حلقه، توضیحاتی را ارائه کرد.

به گزارش «سحام»، محمدعلی طاهری نزدیک به پنج سال است که در انفرادی‌های بند دو الف سپاه پاسداران نگهداری می‌شود و خود و خانواده‌اش تحت شکنجه‌های جسمی و روحی فراوانی قرار گرفته‌اند.

طی روزهای گذشته تعداد زیادی از هواداران عرفان حلقه در داخل و خارج از کشور تحصن کرده‌اند. شاگردان محمدعلی طاهری خواستار اصلاح فتوای سه مرجع تقلید(آیات علوی گرکانی، صافی گلپایگانی و مکارم شیرازی) شده‌اند. این افراد هم‌چنین درخواست ملاقات و رویت استاد خود را در زندان اوین برای اطمینان از سلامت وی دارند.

در همین راستا، آیت‌الله علوی گرکانی از مراجع تقلید شیعه، درباره متن فتوای خود در «مرتد» دانستن محمدعلی طاهری بنیان‌گذار عرفان حلقه توضیحاتی را ارائه کرد.

در نامه‌ای که روز گذشته در اختیار «سحام» قرار گرفت، جمعی از شاگردان محمدعلی طاهری از این مرجع تقلید پرسیده‌اند:

بسمه تعالی
کلکم راع و کلکم مسوول
با سلام خدمت مرجع عالی‌قدر حضرت آیت‌الله العظمی علوی گرگانی

احتراما نظر به فتوای جنابعالی در خصوص دانشمند فرهیخته استاد محمدعلی طاهری که همواره تئوری‌های علمی و معرفتی ایشان در سطح جهانی برای میهن اسلامی افتخار آفرین بوده است، ما تعدادی از محققان تئوری‌های ایشان بدین‌وسیله به عرض می‌رسانیم که پیش فرض‌هایی که در خصوص نظریه‌های ایشان به شما ارائه شده و مبنای اعلام نظر جنابعالی مبنی بر ارتداد یا افساد ایشان گردیده است، کذب محض بوده، تهمتی آشکار به انسانی معتقد و مسلمان جهت اخذ مجوز برای ریختن خون عاشقان کمال و معرفت به دست پرچم‌داران دیانت می‌باشد. و بدین وسیله در پیشگاه خداوند متعال شهادت می‌دهیم که آموزه‌های استاد محمدعلی طاهری درعرفان حلقه نه تنها در بعد درمان باعث درک عملی هوالشافی گردید، بلکه منجر به ارتقای میزان فهم و درک مقام مسلمانی و مشایعت راه اولیا و انبیای الهی و نایل شدن به عبادت عملی و کیفیت بهتر در اعمال عبادی نیز شده است.
لذا از جنابعالی خواستاریم با اصلاح فتوا بر مبنای اطلاعات صحیح، این ترفند را خنثی و از کشته شدن مسلمانی مومن، معتقد و بی‌گناه (با مجوز شما) جلوگیری نمایید.

با آرزوی توفیق الهی
Alavi-Garakani&Taheri-saham-newsآیت‌الله علوی گرکانی در پاسخ به این نامه نوشته است:

چنان‌چه به متن فتوا دقت کرده باشید، خواهید دانست که فتوای ارتداد «بر فرض بیان مطالب مطرح در سوال و انکار ضروریات دین» می‌باشد و هیچ‌گونه فتوای قطعی بر ارتداد ایشان داده نشده است و این فتوا با فتوای به ارتداد شاهین نجفی که قطعی بوده است متفاوت می‌باشد و به صورت مشروط داده شده است و لذا نیاز به تصحیح نیست.

اکثر بازداشت شدگان آزاد شدند

اکثر بازداشت شدگان تحصن عرفان حلقه در روز دوم شهریور، تا این لحظه آزاد شده‌اند.

منابع آگاه به خبرنگار «سحام» گزارش داده‌اند که محمود امین، بهارین عسکریه، مهناز فرهاد، حسنی تبریزی، قاسم آسمانی، حامد قنبرلو، عباس آخوندی، و دو هم وطن اصفهانی به نام‌های طایی و سیچایی(سیحانی) هم‌چنان در «خانه امن» متعلق به نیروهای امنیتی در شهر قم به سر می‌برند.

بنا به گزارش رسیده نیروهای امنیتی با هجوم به منزل پدری مهناز فرهاد، وسایل شخصی وی را به سرقت بردند.

بهارین عسکریه نیز که از شاگردان محمدعلی طاهری‌ است از اول شهریورماه دست به اعتصاب غذا زده و پس از بازداشت نیز هم‌چنان به اعتصاب غذای خود ادامه داده است.

گزارش‌ها حاکی است، خبرنگاری در حال مصاحبه با «محمود امین» بوده است که نیروهای امنیتی جهت بازداشت تحصن کنندگان فرا می‌رسند و به هنگام بازداشت، وی و خبرنگار مصاحبه کننده را به شکل خشونت آمیزی مورد ضرب‌وشتم قرار می‌دهند. این خبرنگار هم اکنون در بازداشت نیروهای امنیتی به سر می‌برد.

گفته می‌شود در بازجویی‌های هواداران عرفان حلقه، ماموران امنیتی در پاسخ به سوال بازداشت شدگان که ٬چرا برای تظلم‌خواهی از یک مرجع، باید چنین برخورد سرکوب‌گرانه‌ای صورت گیرد٬، گفته‌اند که «مراجع تقلید از شما شکایت کرده‌اند.»