دوشنبه, ۱۲ خرداد , ۱۳۹۹

هاشمی رفسنجانی: باید جواب تایید صلاحیت احمدی‌نژاد را بدهند

منتشر شده در: .

Hashemi-Rafsanjani-saham-newsخبرنگار پایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی، در حاشیه نگاری خود از حضور رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در همایش جشنواره فرهنگی اقتصادی کرمان که در سالن همایش‌های برج میلاد تهران برگزار شد، نوشت: شنیدن عذرخواهی از زبان روحانیت، این روزها خیلی کیمیا شده. نه به خاطر حمایت از احمدی نژاد و نه به خاطر عدم حمایت از روحانی. می‌گویند انسان‌های بزرگ، اشتباهات‌شان هم بزرگ است، امّا گویی نشنیده‌اند انسان‌های بزرگ، عذرخواهی‌شان هم باید بزرگ باشد.آقای هاشمی با این عذر تقصیری که آوردند، به هم لباسان خود یادآور شدند که روحانیت هم باید عذر بخواهند. چه بابت تاخیری کوچک، چه بابت تقصیری بزرگ.

به گزارش «سحام»، پایگاه اطلاع‌رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی، متن کامل این حاشیه‌نگاری را بدین شرح آورده است:

امروز جمعه 24 مرداد 94 است. حوالی ساعت 6 عصر است که به برج میلاد می‌رسم. آقای هاشمی امروز به جمع کرمانی‌ها می آیند، هم برای بازدید، هم برای سخنرانی. جالب است که آیت الله، نه تنها از حجم کارهایش نکاسته، که جمعه‌ها را هم بدان افزوده است. شاید این قاطع‌ترین پاسخ به آن‌ها باشد که سال‌هاست داغ خانه نشینی هاشمی بر دل‌شان مانده. به قول یکی از رفقای قدیم آقای هاشمی، «عاشورایی هاکه سن و سال نمی شناسند!»

وارد سالن همایش که می شوم، خبردار می شوم که آیت‌الله در حال بازدیدند. از خلوتی محل استفاده می‌کنم تا دو سه نکته مقدماتی بنویسم. اینکه چرا در حاشیه نگاری‌هایم نقبی هم به گذشته می زنم، پاسخش بماند برای آینده. ولی از هر فرصتی باید دربازخوانی گذشته‌ها سود جست. چرا که گذشته و حال و آینده همچون حلقه هایی در هم تنیده اند. حلقه هایی درهم تنیده که اگر یکی شان باز شود، از زنجیری مستحکم چیزی جز طناب پاره ای باقی نمی ماند.

امّا نکته اولم. حرف زندان رفتن «مهدی» است. همان که احمدی نژاد قولش را داده بود. با تهمت و افتراهایش در مناظرات 88. با پشت گرمی اش به خیلی‌ها. ساده دلانه پنداشته بود که آخرش هاشمی قهر می‌کند و منتظری دوم می شود! جالب است که خیلی‌ها هم خامش شده بودند. نه از حبّ معاویه که از بغض علی. قرار بود چاهی باز کند و همه السابقون انقلاب را در آن بریزد.

اوّل از همه هم آیت الله هاشمی را. با پاشنه آشیلی به نام حبّ خانواده. زهی خیال باطل. رئیس دولت دهم هم مثل اسلافش، هاشمی را نشناخته بود. مثل خیلی‌های دیگر. حالا بعد از 6 سال. هم احمدی نژاد هست و هم چاهی که قولش را داده بود. ولی هم خودش در انتهای آن افتاده، هم حامیانش را ترس سقوط داده! از مناظرات 88. هیچی گیر دشمنان هاشمی نیامد. درست است که «مهدی» به زندان رفت، اما هاشمی سربلند شد، سربلندتر از همیشه. تاریخ گواه حقیقت این ادعا را خواهد داد. چرا که هاشمی وعده‌های قرآن را سخت باور دارد. درست مثل همان آیه‌ای که در گوش فرزند به هنگام وداع خواند؛ «إِنَّ الَّذِي فَرَضَ عَلَيْكَ الْقُرْآنَ لَرَادُّكَ إِلَى مَعَادٍ قُل رَّبِّي أَعْلَمُ مَن جَاءَ بِالْهُدَى وَمَنْ هُوَ فِي ضَلَالٍ مُّبِينٍ». آن نوجوان روستایی بهرمانی دهه 20 به اتکاء همین باور قلبی بود که شد «هاشمی رفسنجانی». همین اعتقاد است که هنوز، هزار تیر فتنه را بر او کارگر نمی سازد. هاشمی، اعتقادش را فریاد نمی‌زند. نه ریاکاری می‌کند و نه زهد می فروشد. ولی در بزنگاه‌ها، در پیچ‌های تاریخی و آن‌جا که هزار لشگر به تقابلش می آیند، به فضل الهی عبور می کند. مرد عبور از بحران‌ها را، جز قرآن، نه سلاحی است و نه پناهی.

نکته دوم تیتر حاشیه‌نگاری قبلی‌ام بود. تیتر زده بودم «احمدی نژاد کارنامه مردودی خیلی‌هاست». آن تیتر به طرز عجیبی همزمان شد با سخنرانی صریح آیت الله در اجلاس آموزش و پرورش. همان سخنرانی که ایشان از خیلی مردودین به نام اسم بردند. همان‌ها که می‌خواستند انتخابات 92 را طوری دیگری رقم بزنند. ولی نه مردم اجازه دادند و نه رهبری.

مردودی‌های «احمدی‌نژاد» باید بدانند که اگر امروز جواب مردم را ندهند، فردا جواب خدا را چه می‌دهند؟ جواب تایید صلاحیت احمدی‌نژاد را. جواب خسارت‌هایی که او به حق‌الناس و دین خدا زد. این‌ها چه بخواهند و چه نخواهند، روزی باید پاسخ‌گوی کارشان باشند. اشارات صریح این روزهای هاشمی، کنایه نیست، بیدارباش است. که اگرخوب بشنوند، به نفع‌شان است. تا در دنیا فرصت دارند، بابت احمدی نژاد حلالیت بطلبند. حلالیت از مردم. چرا که برای رد حق‌النّاس در آخرت، فرصتی نیست.

نکته سوم. ماجرای «کمپین من یک روستایی هستم» بود. هر چند آیت الله به لبخندی از کنار آن گذشت، ولی افسوس فراوانی به جا گذاشت. افسوس بر حال و روز این ایام بچه مسلمان‌های رسانه‌ای. که اگر دیگر پای منبر نمی روند و به شور مداحی دل‌خوشند، لااقل بروند تاریخ را بخوانند. این‌ها اگر پایبند به حرف امام نیستند که فرمود: «شنیدن توهین به هاشمی برایم جایز نیست» وحرام امام را حلال می‌کنند، آخر دیگر چرا در فعل حرام به طناب پوسیده شاه، آویزان می‌شوند؟ مگر نمی دانند که شاه هم می‌خواست روستایی‌ها را علیه امام و علماء بشوراند. آن‌هم در اوایل نهضت و به یک حیله ساده. که ما می‌خواهیم به روستایی‌ها زمین بدهیم، ولی این آخوندها نمی‌گذارند! واقعاً فرزندان انقلاب به کدام بیراهه رسانه‌ای رفتند که حال و روزشان به این‌جا رسید؟ خدا را شکر این‌ها زمان امام و جنگ نبودند تا روی صدام را هم در بی تقوایی سفید کنند!

سرم را که از روی کاغذ بلند می‌کنم، سالن را پر شده می بینم. نیم ساعتی با نوشتن از این‌جا دور شده بودم. جمعیت فراوانند و اشتیاق برای دیدارهاشمی فراوان‌تر. حوالی ساعت 7 است. آقای هاشمی وارد سالن می‌شوند. انفجار نامنظمی می شود از بروز احساسات. جمعی صلوات می فرستند و دیگرانی دست می زنند. امّا هر چه هست، نه برای ریا و تظاهر است و نه برای خوشامد عکاس‌ها و دوربین‌ها. این‌جا متفاوت‌ترین هاشمی برای مردم ایستاده است. ایستاده پای مصلحت مردم. در اوج پذیرش رنج‌ها و تهمت‌ها. حتی در فراق فرزند.

ابراز احساسات که تمام می شود، دبیر جشنواره گزارشی می دهد. استاندار کرمان خوشامدگویی می‌کند و احترام می‌گذارد. احترامی مضاعف هم به فرمانده خود در جنگ. هم به مرشد خود در سازندگی، با تعبیر جالبی به نام «فقیه ممتاز».

همین‌طور که مشغول نوشتن هستم، یک نفر از کنارم می‌گوید خانم لطفاً بنویس. امروز روستایی‌های کرمان آمده‌اند تا بگویند: «ما همه هاشمی هستیم!». بعد هم ادامه می‌دهد. کاش آن‌جا بودید و از نزدیک می دیدید. صمیمیت روستایی ها با هاشمی را. درست می‌گوید. این هم شد کارنامه مردودی ما در حاشیه نگاری امروز. البته عذر تقصیر دارم چون از جزئیات برنامه خبردار نبودم!.

آقای هاشمی که به بالای سن می‌رود، ایستاده چند دقیقه‌ای به ابراز احساسات پاسخ می دهد. تریبون که تنظیم می‌شود، سخنرانی آیت الله هم آغاز می شود. البته با یک عذرخواهی ویژه. که «فرصت نشد تا از تمام غرفه‌ها بازدید کنم». با عذرخواهی هاشمی لبخند رضایتی بر چهره مردم می نشیند. آخر شنیدن عذرخواهی از زبان روحانیت، این روزها خیلی کیمیا شده. نه به خاطر حمایت از احمدی نژاد و نه به خاطر عدم حمایت از روحانی. می‌گویند انسان‌های بزرگ، اشتباهات‌شان هم بزرگ است، امّا گویی نشنیده‌اند انسان‌های بزرگ، عذرخواهی‌شان هم باید بزرگ باشد. آقای هاشمی با این عذر تقصیری که آوردند، به هم لباسان خود یادآور شدند که روحانیت هم باید عذر بخواهند. چه بابت تاخیر کوچکی باشد، چه بابت تقصیر بزرگی.

حرف اول آقای هاشمی حرف دفاع مقدس است. حرف لشگر معروف کرمانی‌ها و رفسنجانی‌ها. لشگری به فرماندهی سردار سلیمانی. آقای هاشمی می‌گوید ما کرمانی‌ها همیشه پیشتاز بوده‌ایم و شکست ناپذیر. چه در سیاست، چه در نظامی‌گری، چه در مبارزه. چه در دفاع مقدس. بعد هم به مطایبه می‌گوید: «البته ما قبل از شهرت امام ، مقلدشان بودیم!» مردم لبخندی بلند می‌زنند. آدرس کنایه خیلی سرراست است.

حرف بعدی آقای هاشمی حرف عقب گردهای شدید است. حرف عقب گردهای پیش آمده در دولت گذشته. آقای هاشمی به تلخی می‌گوید بخشی از بافته‌های‌مان در نظام پنبه شده بود. هم در اقتصاد و هم در اعتقاد. طعم تلخ یادآورهای آقای هاشمی در این روزها، مثل جام زهر است. نه برای نوشاندن و نوشیدن، که برای شنیدن و شناختن. یکبار برای همیشه باید این تلخی‌ها را با مردم، تمام گفت تا به پای نظام نوشته نشود. تا تاریخ نگوید روحانیت آبرویی ندادند تا آبروی اسلام نرود. هاشمی از تلخی‌های گذشته خواهد گفت. تا جسارت حمایت از احمدی نژاد به جسارت حلالیت از مردم برسد که اگر این‌گونه نشود، تاریخ قضاوت تلخی خواهد کرد. در مورد همه آنان‌که امروز می‌خواهند آن روزگار تلخ به فراموشی سپرده شود و همه خرابی‌ها را به پای امروز بنویسند و بس!

حرف بعدی آقای هاشمی حرف توافق هسته‌ای است. حرفی که آقای هاشمی در دو سال گذشته، جلودار آن بود. آقای هاشمی با اطمینان کامل از توافق می‌گوید. از این‌که نگرانی و دلواپسی ندارد. چرا که اقیانوس ملّت به راه افتاده. ملّتی که خودش، کشور را به اعتدال برگرداند، خودش هم برای رسیدن به توافق کمک می‌کند و هم ازتوافق پاسداری می‌کند. هاشمی اگر با اعتماد کامل از آینده می‌گوید، از توافق و از مسیر پیشرفت آینده می‌گوید و از سبقت کشورها برای رابطه با ایران می‌گوید، به خاطر آن است که اقیانوس ملّت را می بیند. اقیانوسی که هیچ‌کس دیگر جلودارش نیست. اقیانوسی که دوباره به اعتدال برگشته و از افراطی‌گری بیزار است. هاشمی نه به اتکاء خودش که به اتکاء این مردم می‌گوید. راه اعتدال اجتناب ناپذیر است و هیچ عقل سلیمی توافق را رد نمی‌کند.

حرف آخر آقای هاشمی، امید است. نوید نهضت سازندگی می دهد. همان‌طور که در اوج بحران سال 91 گفته بود. «راهکارم همان راه سازندگی است». هاشمی این روزها دوباره به چشم می‌بیند خاطرات دهه 70 خود را. خاطرات شیرین احترام دنیا را به مردم ایران. درست مثل رفتار این روزهای کشورهای غربی. مثل جمله اخیر اوباما که گفت: «ایران دارای مردمی هوشیار است». خاطرات این روزهای هاشمی با خاطرات دهه 70 بسیار مشابه است.
روایت مصلحت همچنان باقی است……