جمعه, ۲۴ مرداد , ۱۳۹۹

وکیل جیسون رضاییان: فرصت دفاع برای من وجود نداشت، لایحه جدید نوشتم

منتشر شده در: .

Merry-Rezaeian&Yeganeh-salehi-saham-newsلیلا احسن وکیل مدافع جیسون رضاییان خبرنگار روزنامه واشینگتن پست که بیش از یک‌سال است در زندان به سر می‌برد پس از آخرین جلسه دادگاه موکلش که تنها دو ساعت و نیم به طول انجامید به خبرنگاران گفت که پس از صحبت‌های نماینده دادستان فرصت دفاع نداشته و برای همین دفاعیات خود را به صورت نوشته در اختیار دادگاه قرار داده است.

لیلا احسن پس از چهارمین و آخرین جلسه دادگاه آقای رضاییان که روز دوشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۴ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب  و به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد به خبرگزاری ایسنا گفت: «در جلسه روز دوشنبه دادگاه بنده از موکلم دفاع شفاهی کردم و پس از صحبت‌های نماینده دادستان برای اینکه فرصت دفاع بنده وجود نداشت، لایحه جدیدی را نوشتم و تقدیم دادگاه کردم.»

اظهارات وکیل جیسون رضاییان مبنی بر اجازه نیافتن برای طرح دفاعیات خود در دادگاه، نگرانی‌ها مبنی بر سیاسی بودن دادگاه و این‌که با توجه به نزدیکی زیاد قاضی صلواتی به سازمان اطلاعات سپاه پاسداران که نهاد دستگیر کننده این روزنامه‌نگار است را بیش از پیش تقویت می‌کند. با توجه به این‌که دادگاه آقای رضاییان پشت درهای بسته انجام شده و حتی همسر و مادر او هم اجازه حضور در دادگاه را نداشته‌اند، مشخص نیست که به چه دلیل قاضی صلواتی از این‌که به وکیل این روزنامه‌نگار اجازه دهد که دفاعیات خود از موکلش را به تمامی مطرح کند، خودداری کرده است.

ده‌ها خبرنگار از شبکه‌های تلویزیونی و خبرگزاری‌های داخلی و هم‌چنین شبکه‌های تلویزیونی و رسانه‌های غربی پشت درهای بسته بیش از دو ساعت و نیم در انتظار ماندند که بتوانند در صحبت با وکیل و یا اعضای خانواده جیسون رضاییات اطلاعات بیشتری از روند برگزاری دادگاه کسب کنند. یکی از خبرنگاران حاضر در پشت در دادگاه به کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران گفت: «وقتی یکی از خبرنگاران از یگانه صالحی خواست که چند کلمه‌ای صحبت کند، مادر او گفت که همسر جیسون از صحبت کردن با رسانه‌ها منع شده است و به هیچ عنوان نمی‌توان به سوالات جواب بدهد.»

یکی از متهمان پس از انتخابات سال ۸۸ که توسط قاضی صلواتی محکوم به چندین سال زندان شده بود به کمپین گفت که اجازه ندادن به وکیل برای اتمام دفاعیات خود در دادگاه مسبوق به سابقه است. او با اشاره به دادگاه خود در سال ۸۸ گفت: «در دادگاه من هم دادستان کلی حرف زد و اتهامات جور واجوری را ردیف کرد که هیچ‌کدام درست نبود ولی وقتی نوبت به وکیل و خودم رسید پس از چند دقیقه قاضی صلواتی با عتاب از وکیلم خواست که حرف‌هایش را قطع کند و گفت کافی است. بسه. همان‌جا بود که فکر کردم اصلا این دفاعیات و وکیل مدافع و دفاعیات خودم بی معنی است و تردیدی نداشتم که قاضی قبل از برگزاری دادگاه می‌داند که چه حکمی می‌خواهد بدهد.»

اتهاماتی مانند جاسوسی که هم اکنون در پرونده جیسون رضاییان مطرح است، از ماه‌ها قبل توسط برخی رسانه‌های تندرو نزدیک به نیروهای امنیتی سپاه مانند خبرگزاری فارس و روزنامه وطن امروز مطرح شده بود. بر اساس گفته‌های وکیل آقای رضاییان و مادر او در گفت‌وگو با خبرنگاران پس از برگزاری دادگاه عملا این اتهامات رسانه‌ای، بخش عمده‌ای از کیفرخواست این روزنامه‌نگار است.

لیلا احسن، وکیل مدافع جیسون رضاییان، به خبرگزاری ایسنا گفت که تا یک‌هفته دیگر رای پرونده موکل‌اش صادر می‌شود.  بنا بر گزارش‌های رسمی، طبق کیفرخواستی که دادستانی تهران در این مورد صادر کرده، اتهام این خبرنگار، جاسوسی از طریق جمع‌آوری تصمیمات کشور درخصوص مسائل سیاست داخلی و خارجی و همکاری با دول متخاصم اعلام شده است.

مادر جیسون رضاییان پس از پایان جلسه دادگاه در جمع خبرنگاران اظهار امیدواری کرده که با «تحولاتی که اخیرا اتفاق افتاده»، پسرش آزاد و رفع اتهام شود. او همچنین گفته که دلیلی بر جاسوسی پسرش وجود ندارد و اگر دلیلی بر این موضوع هست قوه قضاییه شواهد و ادله خود را بیان کند. او همچنین خطاب به خبرنگاران گفته است: «جیسون خبرنگار و کارش خبری بوده و منابع خبری‌اش هم مثل منابع شما بوده است.»

جلسات اول، دوم و سوم رسیدگی به این پرونده در روزهای پنجم و هجدهم خرداد ماه و ۲۲ تیرماه در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به صورت غیرعلنی برگزار شده بود.

مارتین بارون، سردبیر روزنامه واشنگتن پست پیش‌تر گفته بود: «تنها نتیجه یک رسیدگی عادلانه و منصفانه  توسط قوه قضاییه ایران آزادی فوری جیسون رضاییان است.»

جیسون رضاییان، ۳۸ ساله، خبرنگار روزنامه واشنگتن پست و دارای تابعیت ایرانی– آمریکایی است. او از سال ۲۰۱۲ در تهران برای روزنامه واشنگتن پست کار می‌کرد. این خبرنگار روز ۳۱ تیر ۱۳۹۳ در تهران به همراه همسرش، یگانه صالحی دستگیر شد. خانم صالحی که خبرنگار روزنامه نشنال امارات نیز هست روز ۱۴ مهر ۱۳۹۳ با قرار وثیقه آزاد شد.

منبع: کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران