سه شنبه, ۱۴ مرداد , ۱۳۹۹

تفسیر آیه‌ای که هاشمی در گوش فرزندش خواند

منتشر شده در: .

Mehdi-Hashemi-saham-news» رحمت‌اله بیگدلی

● تفسیر آیه‌ای که آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در گوش فرزندش مهدی هاشمی در حال عزیمت به زندان خواند

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به هنگام خداحافظی از مهدی هاشمی که عازم زندان اوین بود، آیه 85 سوره قصص را در گوش وی خواند: «إِنَّ الَّذی فَرَضَ عَلَیْکَ الْقُرْآنَ لَرادُّکَ إِلى مَعادٍ قُلْ رَبِّی أَعْلَمُ مَنْ جاءَ بِالْهُدى وَ مَنْ هُوَ فی ضَلالٍ مُبینٍ؛ آن‌کس که قرآن را بر تو واجب ساخت تو را به مکه باز می‌گرداند، بگو پروردگار من بهتر می‌داند که چه کسی هدایت آورده و چه کسی در گمراهی آشکار است.»

● این آیه شریفه خطاب به رسول خدا(ص) و در باره هجرت آن حضرت و یاران مؤمنش به مدینه است که در اوج ضعف و مظلومیت و تحت فشار و شکنجه‌ مشرکان مکه صورت گرفت و مراد از آن، همان وعده جمیل نصرت و پیروزی بر مشرکان و فتح مکه است، یعنی می‌فرماید: همانا آن خدایی که قرآن را بر تو واجب کرده تا آن را بر مردم بخوانی وابلاغ کنی و دستورات آن را به کار ببندی به زودی تو را به آن محلی بر می‌گرداند که در آن‌جا معادت شود، یعنی شهر مکه که قبلا رسول خدا(ص) در آن‌جا بود، ولی در اثر آزار و اذیت مشرکان مجبور به هجرت از آن‌جا شد، ولی زمانی که پایه‌های دینش محکم شد به قدرت خدا به مکه باز می‌گردد و بنیان شرک را ویران می‌سازد و مؤمنان وارث آن سرزمین می‌شوند، در حالی که با ذلت و خواری مجبور به ترک آن‌جا شده بودند و این بازگشت به مکه قابل قیاس با بودن قبلی پیامبر(ص) در مکه نیست.

● به همین دلیل هم واژه «معاد» را نکره آورده است تا به عظمت این عود اشاره کند که خداوند کریم همچنان‌که قوم موسی(ع) را از شدت و محنت به در آورد و آنان را وارث فرعونیان کرد قادر است تا مؤمنان را نیز بر مشرکان فاتح و غالب گرداند.

● در ادامه هم خطاب به رسول خدا(ص) می‌فرماید: «ای محمد، به مشرکان و سردمداران کفر و شرک از قوم خودت که تو را تکذیب کردند و نسبت سحر دادند، همان سخنی را بگو که موسی خطاب به فرعون گفت که همانا پروردگار من بهتر می‌داند که چه کسی هدایت آورده و چه کسی در گمراهی آشکار است.»
یعنی من که فرستاده خدا هستم از جانب او هدایت و سعادت آورده‌ام و شما مشرکان در گمراهی آشکار هستید که این هدایت را نمی‌پذیرید و انکار می‌کنید!

● دو نکته:
یک. ظاهرا اشاره آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به انتخابات پیش روی مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی است که ملت بزرگ ایران در این دو انتخابات مهم که در موقعیت حساس داخلی و بین المللی برگزار خواهد شد دست به داوری بزرگی خواهد زد و در صورت وجود کم‌ترین روزنه تجلی اراده ملی، جهان را به اعجاب وا خواهد داشت!
دو. من موضع خاصی در قبال این حکم ندارم، اما براساس موازین فقه اسلامی و حقوق جاری بین الملل و اعلامیه جهانی حقوق بشر و قانون اساسی جمهوری اسلامی، احکام کلیه دادگاه‌های غیرعلنی را بالاخص در مواردی که شائبه برخورد سیاسی هم وجود داشته باشد مشکوک می‌دانم!

*عضو هیأت علمی دانشگاه
عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی