چهارشنبه, ۹ بهمن , ۱۳۹۸

انتقاد شدید جوانفکر از قوه‌ قضائیه و منتقدان: در ایران هیچ دولتی به پاکدستی دولت احمدی‌نژاد وجود نداشت

منتشر شده در: .

Javanfekr&Ahmadinejad-saham-newsعلی اکبر جوانفکر مشاور وقت رسانه‌ای و مطبوعاتی محمود احمدی‌نژاد در گفت‌وگویی با هفته‌نامه تجارت فردا، «منتقدان احمدی‌نژاد را دستور گیرنده از شیمون پرز رئیس رژیم صهیونیستی دانسته است.» وی در بخشی از این گفت‌وگو مدعی شده «دولت احمدی‌نژاد، پاک‌ترین دولت پس از انقلاب اسلامی است»  و به صورت تلویحی قوه قضائیه را جزو «عوامل داخلی» و «دشمنانی» محسوب کرده که قصد داشتند «سیاست‌هایی را که دولت احمدی‌نژاد در جهت تقویت بنیه مالی و اقتصادی مردم و به ویژه طبقات محروم و ضعیف جامعه اجرا می‌کند، ابتر و عقیم کنند.» جوانفکر در این گفت‌وگو از قوه قضائیه به دلیل نحوه بازداشت «حمید بقایی» معاون وقت اجرایی محمود احمدی‌نژاد انتقاد کرده است.

به گزارش «سحام»، علی اکبر جوانفکر در پاسخ به این سوال که خواستار ارائه تحلیل وی درباره ٬بازداشت حمید بقایی و تشکیل پرونده زمین‌خواری کامران دانشجو و وضعیت پرونده‌های زریبافان و ملک‌زاده٬ شده، گفته است: «اخبار دروغ درباره آقای احمدی‌نژاد زیاد منتشر می‌شود. علاوه بر این توجه داشته باشید که کار دستگاه قضایی مبتنی بر بازداشت، محاکمه و محکومیت یا تبرئه افراد است. قانون آیین دادرسی و قانون مجازات اسلامی و سایر قوانین مرتبط نظیر قانون ٬احترام به آزادی‌های مشروع و حفظ حقوق شهروندی٬ وضع شده است تا هرگونه رفتاری در دستگاه قضایی له یا علیه افراد، بر طبق قانون انجام شود. من هر چه مطالعه کردم در هیچ کجای قانون ندیدم که می‌شود یک نفر را به اتهامی نامعلوم دستگیر و برای او قرار بازداشت یک ماهه، آن هم در ماه مبارک رمضان صادر کرد، نام او را برخلاف قانون و تصریحات رهبر معظم انقلاب در اختیار رسانه‌ها قرار داد و پیش از اثبات هرگونه جرمی آبروی او را برد، اعضای خانواده و فرزندانش از خوف هجوم ماموران، تا آن‌جا وحشت زده شوند که راهی بیمارستان شوند، اتاق خانه و کل ساختمان محل کار او را پلمب کنند و هرچه از کتاب و سی‌دی و یادداشت و غیره در دسترس‌شان باشد با خود ببرند. به اعتقاد بنده، رفتار صورت گرفته با آقای بقایی، قابل دفاع نیست. اگر اتهام دقیق و درستی متوجه او باشد، چه ضرورتی دارد که محل کار و زندگی‌اش، برای یافتن نشانه‌ای از یک جرم این‌طور مورد هجوم قرار گیرد؟ رفتارها نباید به گونه‌ای باشد که شائبه اصل بودن مجرمیت افراد به وجود آید.»

مدیرعامل اسبق ایرنا، که در سخنان پس از بازداشت حمید بقایی ادعا کرده بود گاهی ٬جای شاکی و متهم عوض می‌شود٬، درباره طرح این ابهام گفت: «این یک بحث کلی بود اما در پرونده مربوط به صندوق شهید رجایی، آقای بقایی در موضع شاکی قرار دارد، زیرا برخی صاحب منصبان در دولت یازدهم، صندوق شهید رجایی را با زیرپا گذاشتن اساسنامه این صندوق، مصادره کرده‌اند و آقای بقایی به عنوان رئیس هیات مدیره این صندوق، از افراد مزبور شکایت کرده است. او شاکی است و اکنون به عنوان متهم در زندان به سر می‌برد و افراد دیگری که متهم هستند، مورد بازخواست قرار نمی‌گیرند!»

جوانفکر در پاسخ به این سوال که ٬قوه قضاییه همواره در طول هشت سال دوره آقای احمدی‌نژاد با دولت وی همراهی داشته، به نظر شما چرا باید در حال حاضر برای معاونان دولت احمدی‌نژاد به قولی شمشیر را از رو ببندد٬، گفت: «به نظر می‌رسد این سئوال از سوی کسی طراحی شده که با تحولات دو سه سال آخر دولت قبل، کاملا بیگانه است. القاء اطلاعات غلط به جامعه، آن‌هم از سوی یک رسانه ارتباط جمعی، بسیار نکوهیده و مذموم است. لطفا بفرمایید طی سال‌های پس از انقلاب در کدام دولت، مشاور مطبوعاتی رئیس‌جمهور(جوانفکر) را به یک اتهام واهی و غیرمستند و غیرمستدل محکوم و زندانی کردند؟ چگونه می‌توان این رفتار را نشانه همراهی دستگاه قضایی با دولت قبل تلقی کرد؟ در کدام دولت‌، دستگاه قضایی، وزارت امور خارجه(علی‌اکبر صالحی) را تحت فشار قرار می‌دهد تا معاون وزیر امور خارجه(محمدشریف ملک‌زاده) از سمتش استعفا دهد و سپس او را دستگیر و زندانی می‌کنند و بعد بی‌گناهی او اثبات و از اتهامات تبرئه می‌شود و آب از آب هم تکان نمی‌خورد! لطفا بفرمایید از کجای این رفتار می‌شود همراهی دستگاه قضایی با دولت را استنباط کرد؟»

وی در پاسخ به پرسش دیگری، ٬عملکرد قوه قضائیه را در رسیدگی به پرونده‌ها سیاسی دانست٬ و گفت: «به یاد بیاورید که در دولت قبل، سفره از زیر پای جماعتی خاص و فربه که زیر عناوین پر طمطراق اصلاح‌طلبی و اصول‌گرایی گردهم آمده بودند و مردم را به هیچ انگاشته و خود را مالک و صاحب کشور تلقی می‌کردند، جمع‌آوری شد و به رغم همه کارشکنی‌ها و سنگ‌اندازی‌ها از سوی این جماعت زیاده‌خواه، تلاش شد تا خوان نعمت کشور، زیرپای مردمی گسترده شود که پیش از آن، هیچ‌گاه برای نشستن بر سر این سفره دعوت نشده بودند. من برخلاف شما اصلا انتظار نداشته و ندارم که دستگاه قضایی علیه دیگران حتی دشمنان این آب و خاک پرونده‌سازی کند، زیرا چنین کاری را از اساس غلط و خلاف شرع می‌دانم.»

اشاره جوانفکر به شعار انتخاباتی دور اول رئیس‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد بوده است. آن‌جا که احمدی‌نژاد گفت: «نفت را بر سر سفره‌های مردم می‌آوریم» اما پس از تصدی منصب ریاست‌جمهوری، گفته‌های خود را تکذیب کرد.

این مدیر سابق دولت احمدی‌نژاد در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود، با اشاره به عملکرد قوه قضائیه در برخورد با حلقه اول افراد محمود احمدی‌نژاد و ٬متهم کردن منتقدان به عوامل داخلی دشمن٬ گفت: «شما باید این نکته را به درستی درک کنید که هرگاه در این کشور، سیاست‌هایی در جهت تقویت بنیه مالی و اقتصادی مردم و به ویژه طبقات محروم و ضعیف جامعه، به اجرا درآمده است، همه ٬تلاش‌های دشمن و عوامل داخلی او٬ به کار افتاده است تا ٬مانع از تداوم این سیاست‌ها٬ شود و آن‌ها را ٬عقیم و ابتر٬ کند؛ طرح‌هایی مانند مسکن مهر، هدف‌مند کردن یارانه‌ها، توزیع سهام عدالت و طرح‌های زودبازده و عموم جهت گیری‌های دولت قبل، همین هدف متعالی را دنبال می‌کرد، اما در مقابل شاهد حجم وسیعی از تبلیغات مسموم و انتشار اخبار و اطلاعات خلاف واقع علیه این سیاست‌ها هستیم تا فرصت توانمندسازی مالی و اقتصادی از مردم سلب شود.»

مشاور سابق رسانه‌ای احمدی نژاد، در پاسخ به این سوال که ٬احمدی‌نژاد همواه بر پاک‌دستی مدیران خود تاکید داشت و آقای رحیمی را خط قرمز کابینه بر شمرد اما بعد از بازداشت رحیمی از کلیه اقدامات وی اعلام برائت کرد که موجب واکنش رحیمی شد٬، برخورد با رحیمی را ناشی از ٬رویکرد سیاسی قوه قضائیه٬ دانست و ابراز کرد: «ما هم‌چنان بر پاک‌دستی دولت‌های نهم و دهم تاکید و اصرار می‌ورزیم، زیرا عمیقا به آن اعتقاد داریم. موضوع اتهامی آقای رحیمی هیچ ارتباطی با دولت قبل ندارد. لطفا مراقب القائات نادرست خودتان در سئوال مطروحه باشید، زیرا آقای احمدی‌نژاد هیچ‌گاه از آقای رحیمی به عنوان خط قرمز نام نبرده است. البته توجه داشته باشید که برخورد صورت گرفته با آقای رحیمی بیش از هر چیز منعکس کننده یک ٬رویکرد کاملا سیاسی٬ است، زیرا آمران اصلی در پرداخت پول از سوی آقای رحیمی و دریافت‌کنندگان پول‌ها یعنی نامزدهای نمایندگی مجلس کاملا آزاد هستند و مورد بازخواست و محاکمه قرار نگرفته‌اند! آشکارا چنین به نظر می‌رسد که آقای رحیمی تقاص عدم متابعت از یاران قدیم خود را پس می‌دهد.»

احمدی‌نژاد در آبان‌ماه سال ۹۰ با بیان این‌که کابینه من از جمله آقای رحیمی و مشایی خط قرمز من هستند، در دیدار با برخی اعضای ستاد انتخاباتی‌ خود در سال‌های ۸۴ و ۸۸ در مورد اتهامات محمدرضا رحیمی گفته بود «دو سال است که رییس قوه قضاییه معاون اول دولت را متهم به فساد اقتصادی کرده است ولی نمی‌توانند این اتهام را ثابت کنند، من به رهبری هم گفته‌ام که اگر ثابت شود که رحیمی حتی یک ریال هم اختلاس کرده من به تلویزیون آمده و ضمن عذرخواهی اعلام می‌کنم که شایستگی این سمت را ندارم.»

جوانفکر ضمن رد سخنان احمدی‌نژاد در آبان‌ماه سال ۱۳۹۰ و ابراز ناراحتی از این سوال خبرنگار گفت: «شما هم‌چنان به القائات نادرست خود ادامه می دهید. آقای احمدی‌نژاد هیچ‌گاه نگفتند که رحیمی و مشایی خط قرمز هستند. گفتند که کابینه خط قرمز است و این جمله با آن‌چه شما درصدد القاء آن هستید تفاوت دارد. اتهام آقای رحیمی مربوط به دوران فعالیت ایشان در دولت دهم و در جایگاه معاون اولی نیست و به‌رغم همه تلاش‌های صورت گرفته برای مرتبط کردن اتهام وی با دولت قبل، این یک امر کاملا واضح است که اتهامات آقای رحیمی هیچ ارتباطی با دولت قبل نداشته است و همان‌طور که دکتر احمدی نژاد گفتند آقای رحیمی حتی یک ریال در سمت معاون اولی رئیس جمهور اختلاس نکرده و در حکم قضایی صادره نیز چنین اتهامی متوجه ایشان نشده است. شما حق ندارید از رهگذر شبهه افکنی و قاطی کردن مسائل با هم ، بر ٬حقیقت٬ ، لباس باطل بپوشانید.»

وی در ادعایی، دولت‌های نهم و دهم را ٬پاک‌دست‌ترین دولت‌های پس از انقلاب٬ دانست و گفت: «برخلاف ادعای شما، در این دو دولت هیچ فساد قابل توجهی وجود نداشته است.» جوانفکر ضمن ابراز تاسف، سوالات خبرنگار را ٬تحت تاثیر تبلیغات مسموم سیاسی و رسانه‌ای٬ دانست و ادعا کرد: «سخنان شیمون پرز رئیس رژیم صهیونیستی در مهرماه ۱۳۸۹ را به شما یادآور می‌شوم که گفته بود ٬احمدی‌نژاد به قهرمان فرهنگی مردم ایران تبدیل شده است و ما باید کاری کنیم که همکاری با او به ننگ تبدیل شود٬ و از همان زمان به بعد است که دست‌های پیدا و پنهان نظام سلطه در داخل ایران به کار افتادند تا این هدف را محقق کند.» وی به خبرنگار توصیه کرد که «کمی به هوش باشد.»

مشاور رسانه‌ای سابق احمدی‌نژاد، فسادها و اختلاس‌های کلان در دولت‌های نهم و دهم، گم شدن دکل نفتی و فروختن فرودگاه قشم را «دروغ‌پردازی» و «شایعه‌افکنی» توصیف کرد و گفت: «وقتی از گم شدن دکل نفتی سخن به میان می‌آورید نشان می‌دهید که تبلیغات‌چی‌های حرفه‌ای تا چه میزان ذهن شما را دست‌کاری کرده اند. لطفا از خودتان سوال کنید که مگر دکل نفتی یک شیء گم شدنی است؟ در دولت آقای احمدی‌نژاد هیچ اختلاسی صورت نگرفته چه برسد به ادعای بی اساس شما مبنی بر افسانه‌ای بودن آن. موضوع پرونده سه هزار میلیاردی هم هیچ ارتباطی با دولت قبل نداشت و اگر فرض را بر درستی و صحت فرایندهای رسیدگی قضایی به این پرونده بگذاریم، من از شما سئوال می‌کنم که این موضوع چه ارتباطی با دولت قبل داشته است؟ درست است که عوامل فعال در دروغ‌پردازی، شایعه سازی، اتهام افکنی و هجمه سیاسی و رسانه‌ای به دولت قبل، آشکارا از یک مصونیت قضایی برخوردارند اما کسانی که به انجام این کارهای ضد اخلاقی و غیرانسانی روی آورده‌اند، بدانند که دیر یا زود نزد افکار عمومی رسوا خواهند شد.»

جوانفکر ٬دروغ‌پردازی‌های گسترده را در جهت تخریب چهره احمدی‌نژاد٬ دانست و ضمن انتساب آن به جریانات اصول‌گرا و اصلاح‌طلب ادعا کرد: «روز به روز بر محبوبیت رئیس‌جمهور سابق افزوده می‌شود و امروز شاهد این حقیقت هستیم که بازگرداندن او به جایگاه مدیریت عالی اجرایی کشور در حال تبدیل شدن به یک خواست و مطالبه فراگیر عمومی است. چطور ممکن است شما حضور پررنگ و معنادار دکتر احمدی‌نژاد در عرصه سیاست ایران را درک نکرده باشید؟ لطفا واقع‌بین باشید زیرا با فرار از حقیقت، مخاطبان‌تان را از دست می‌دهید و نزد آن‌ها به تمسخر گرفته خواهید شد.»

وی با ابراز اطمینان از ٬دست نیافتن شیمون پرز به خواسته‌اش در جهت تخریب چهره احمدی‌‌نژاد٬ گفت: «من نمی‌توانم این حقیقت روشن را نادیده بگیرم که آقای احمدی‌نژاد به‌رغم خواست یک جماعت مشخص و انحصار طلب، در قلب مردم ایران و دیگر نقاط جهان جای گرفته است. اطمینان دارم با وجود همه تلاش‌های خباثت‌آمیزی که به عمل می‌آید، خواسته شیمون پرز عملی نخواهد شد. ممکن است خدای ناخواسته، دکتر احمدی نژاد را حتی ترور فیزیکی کنند و او را از مردم و انقلاب بگیرند اما هرگز قادر به حذف ٬یاد و نام نیک او در دل‌های پاک مردم٬ نخواهند شد.»