دوشنبه, ۱۲ خرداد , ۱۳۹۹

اوباما: ایران باید به برنامه‌های بازرسی‌های سخت، تن دهد

منتشر شده در: .

Barack Obamaباراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه در یک کنفرانس خبری مشترک با دیلما روسف، رئیس‌جمهوری برزیل شرکت کرد و بر رسیدن به توافق جامع اتمی براساس تفاهم‌نامه لوزان تاکید کرد و گفت آن تفاهم‌نامه راه‌های دستیابی ایران به سلاح اتمی را می بندد.

به گزارش صدای آمریکا، آقای اوباما در این کنفرانس خبری که پس از انتشار خبر تمدید مذاکرات اتمی با ایران به مدت یک هفته برگزار شد، گفت در نهایت، رعایت الزامات توافق اتمی با ایرانی‌ها است.

رئیس جمهوری آمریکا گفت اگر ایران به شرایط تفاهم‌نامه لوزان عمل نکند، آن وقت با مشکل روبرو خواهیم بود.

باراک اوباما گفت ایران باید به برنامه‌های بازرسی‌های سخت، تن دهد. او گفت هدف مذاکرات، قطع مسیرهای ایران برای دستیابی به سلاح اتمی است که نیازمند راستی آزمایی هست.

او گفت این امر تنها نمی‌تواند تنها متکی به یک بیانیه از سوی ایران و یا چند بازرسی باشد که هر از چند گاهی، در اطراف می‌گردند.

آقای اوباما گفت از ابتدا گفته‌ام که اگر توافق اتمی با ایران بد باشد، آمریکا از آن کنار می‌کشد.

او گفت جدا از مذاکرات اتمی با ایران، آمریکا هم‌چنان پیگیر وضعیت شهروندان زندانی خود در ایران است.

امیر حکمتی، سعید عابدینی، جیسون رضائیان، در ایران بازداشت شده‌اند و باب لوینسون، شهروند دیگر آمریکایی پس از سفر به ایران، ناپدید شد.

سارا حکمتی، خواهر امير حکمتی، تفنگ‌دار سابق نيروی دريايی آمريکا که از چهار سال پيش به اتهام جاسوسی برای آمريکا در ايران زندانی شده است، برای پيگيری آزادی او به وين، محل برگزاری مذاکرات اتمی ايران رفت و خواستار آزادی برادرش شد.

ماری هارف، مشاور ارشد وزارت خارجه آمریکا روز سه شنبه گفت مذاکره‌کنندگان در وین تصمیم گرفته‌اند گفتگوهای اتمی با ایران تا ۱۶ تیرماه تمدید شود تا فرصت بیشتری برای رسیدن به یک راه حل دراز مدت- برنامه جامع اقدام مشترک – داشته باشند.