شنبه, ۲۳ آذر , ۱۳۹۸

ناپدید شدن هدایای خارجی وزارت نفت در دولت احمدی‌نژاد

منتشر شده در: .

Ahmadinejad-saham-newsوب‌سایت «نفت ما» از ناپدید شدن برخی هدایای خارجی در وزارت نفت در دولت گذشته خبر داده است.

به گزارش «سحام»، این سایت نوشته «رسم است در مناسبات بین کشورها هدایایی نفیس یا غیرنفیس بین وزرا در سطوح مختلف رد و بدل می‌شود. این هدایای نفیس و گران‌بها در دفتر شخص وزیر یا شخص مسئول به عنوان یادگاری نگهداری می‌‌شود.»

این وب‌سایت نوشته که «برخی از اشیاء قیمتی که پس از انقلاب به وزرای نفت توسط برخی کشورها اهدا شده بود، در دولت احمدی‌نژاد به یکباره ناپدید شده است.»

بر اساس این گزارش، «در دولت جدید به دستور وزیر نفت، تمام هدایای دریافتی، توسط وزارت نفت کدگزاری شده تا امکان سوءاستفاده از این اموال ملی امکان‌پذیر نباشد.»

گفتنی‌است، در روزهای پایانی دولت احمدی‌نژاد اخباری مبنی بر تخلیه هدایای خارجی روسای‌جمهور و مقامات عالی‌رتبه کشور، که در موزه‌‌ هدایا و یادمان رؤسای‌جمهور (واقع در مجموعه‌ سعدآباد) نگهداری می شد، به وسیله کامیون منتشر شد.

در دوره‌ی ریاست‌جمهوری هاشمی رفسنجانی تصویب شد هدایای گران‌قیمتی که به مقامات عالی کشور اهداء می‌شود، باید به موزه سعدآباد منتقل شود.

به گزارش «سحام»، سال گذشته، اکبر ترکان مشاور رئیس جمهور ایران از «عدم بازگرداندن اموال دولتی و هدایای ریاست جمهوری توسط احمدی نژاد و کابینه‌اش» خبر داده بود.

در گزارشی که در روزنامه شرق روز یک‌شنبه ۲۳ شهریورماه ۱۳۹۳منتشر شد، ۱۶ خودروی دولتی از جمله این اموال ذکر شده که قیمت برخی از آن‌ها بالای ۲۵۰ میلیون تومان است.

شهریور ماه سال ۱۳۹۲ نیز وب‌سایت انتخاب خبر داد که «دو هزار و 530 قطعه از هدایای دوران ریاست جمهوری احمدی نژاد، یک روز قبل از مراسم تنفیذ حسن روحانی از موزه ریاست جمهوری خارج شده است.»

یک منبع آگاه با اعلام این خبر گفته بود که «این هدایا در هشت کامیون جاسازی گردیده و با اسکورت پنج ماشین زرهی، به ساختمان لادن در میدان ونک منتقل شده بود.» اما حمید بقایی معاون اجرایی احمدی‌نژاد از این انتقال اظهار بی‌اطلاعی کرد و انتشار چنین اخباری را جوسازی علیه دولت دانست!

ساختمان لادن محلی است که قرار بود دفتر احمدی‌نژاد در آن‌جا مستقر شود.

براساس گزارش خبرگزاری مهر، ۱۳ مهرماه ۱۳۹۳، محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور سابق ایران طی نامه‌ای به آیت‌الله سیدحسن خمینی نوه امام و تولیت آستان امام، برخی از هدایای دوران ریاست‌جمهوری خود را به این موزه و آستان اهدا کرد.

رییس‌جمهور سابق در بخشی دیگر از این نامه با درخواست «تنظیم چیدمان و برنامه‌ریزی و نحوه کارکرد این بخش از موزه و نهایتا انتقال هدایا» از «اختصاص فضای مناسب در این موزه برای استقرار هدایای گروه‌های مردمی و دولت‌ها و شخصیت‌های فرهنگی و سیاسی و اجتماعی داخلی و بین‌المللی در دوره خدمتگزاری خود در ریاست‌جمهوری» تشکر کرده است.

هدایای دو دوره ریاست‌جمهوری احمدی نژاد مجموعه‌ای نفیس و ارزشمند از آثار و هدایای متنوع است که ارزش مادی قابل توجهی دارند اما احمدی‌نژاد این اموال را بدون هماهنگی با سازمان متولی آن(سازمان اسناد و کتابخانه ملی) جابجا و منتقل کرده است.

احمدی‌نژاد در اقدامی تامل برانگیز در سال ۱۳۸۶، بخش اعظم این هدایا مانند برخی از جواهرات همسر رئیس جمهور و یا ساعت مچی و خودنویس های مارک دار ،یک ساعت مردانه کونکورد با بند چرمی کوروکودیل، یک کیسه مروارید بحرینی، خودنویس مونت بلانش با تولید محدود یا یک سرویس طلای سفید زمردنشان را به نفع بهزیستی حراج کرد.

نامه احمدی‌نژاد به یادگار امام و ابراز تمایل وی برای انتقال اشیاء و هدایای خارجی قیمتی رئیس جمهور سابق، بدون هماهنگی با سازمان اسناد و کتابخانه ملی نوشته شده است.

علیرضا تابش مدیر سابق دفتر هماهنگی امور یادمان‌های روسای‌جمهور در سازمان اسناد و کتابخانه ملی در مهرماه سال گذشته به خبرگزاری مهر گفته بود: «این هدایا جزو اموال دولتی هستند و «به مقام دولتی افراد» اهدا می‌شود و از زمانی که به داخل مجموعه نهاد وارد می‌شوند تا زمان تشکیل یادمان، مهر برچسب اموال می‌خورند.»

مدیرکل حوزه ریاست سازمان میراث فرهنگی گفته بود که «تصمیم‌گیری درباره این اموال باید برعهده دولت باشد و هرگونه انتقال آن‌ها باید به اطلاع دولت یازدهم برسد. آن زمان بخشی از اشیا حراج شد و یا به ساختمان‌های لادن و ولنجک انتقال دادند، اکنون نمی‌دانیم این اشیا در چه شرایطی قرار دارند.»

با گذشت دوره ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد، هنوز کسی نمی‌داند که تعداد واقعی هدایای رئیس‌جمهور نهم و دهم چه‌مقدار بوده است، حتی کسی نمی‌داند که در جریان نقل و انتقال این اشیاء گران‌بها از کاخ سعدآباد و ولنجک و لادن، چه تعداد از اشیاء آسیب دیده‌، به حراج گذاشته شده و یا ناپدید شده‌اند.