دوشنبه, ۵ اسفند , ۱۳۹۸

اعلام اعتصاب غذای یک کارگردان در محوطه وزارت ارشاد

منتشر شده در: .

Saleh-Deldam-saham-newsیک کارگردان سینمای ایران، در واکنش به عدم صدور مجوز اکران فیلم خود توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در محوطه این وزارت‌خانه دست به اعتصاب غذا خواهد زد.

به گزارش«سحام»، صالح دلدم کارگردان جوان سینمای ایران، اعلام کرده که «از روز دوشنبه 28 اردیبهشت‌ماه در اعتراض به عدم صدور مجوز اکران فیلم «منشی مخصوص من» در محوطه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دست به اعتصاب غذای خشک خواهد زد.» وی گفته است که «در برابر تضییع حقوق خود توسط سازمان سینمایی وزارت ارشاد، حق شهروندی خویش را که با تنگ نظری مدیران سینمایی وزارت ارشاد به یغما رفته، به عنوان یک فیلم‌ساز فریاد خواهد زد.»

متن نامه سرگشاده این کارگردان جوان سینمای ایران به علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه می آید:

بسمه تعالی
جناب آقای علی جنتی
وزیر محترم فرهنگ و ارشاد دولت تدبیر و امید
باسلام

رسول اکرم(ص) می فرمایند: خداوند فریاد زدن را دوست ندارد مگر آن‌جا که ظلمی بر مومنی روا گشته است. اینجانب به عنوان یک فیلم‌ساز مستقل بعد از یک‌سال سکوت و به بازی گرفته شدن اعصاب و روان و وقت و سرمایه‌ام توسط مدیران سازمان سینمایی وزارت تحت امر شما، چاره‌ای جز فریاد کشیدن برای استیفای حق خود ندارم. یک‌سال پیش فیلمی با عنوان «منشی مخصوص من» را با سرمایه شخصی و با هزینه‌ای بالغ بر 600 میلیون تومان به عنوان تهیه کننده و کارگردان به مرحله تولید رساندم، اما پس از سلاخی فیلم مذکور توسط شورای پروانه نمایش که کاملا مطابق با فیلمنامه دارای پروانه ساخت به تولید رسیده بود، سازمان سینمایی وزارت ارشاد تنها به صدور پروانه نمایش خانگی فیلم فوق بسنده کرد و بعد از چندین و چندبار نامه نگاری به رییس سازمان سینمایی و مراجعه هر روزه در یک‌سال گذشته به معاون اداره ارزشیابی و مدیرکل نظارت و ارزشیابی، دست آخر وقتی معاون اداره ارزشیابی با این جمله بنده روبرو شد که تکلیف ضرر و زیان و خسارت چند صد میلیونی اینجانب به واسطه عدم اکران فیلم مذکور چه می شود، به این جمله بسنده کرد که مشکلات شما ربطی به ما ندارد و چرا ما تاوان خسارت شما فیلم‌سازان را بدهیم؟!

آقای وزیر فرهنگ وقتی سینمای کشور را وجه المصالحه نهادهایی مانند حوزه هنری قرار می دهید و یک کارمند روابط عمومی را به پست مهمی چون معاون اداره ارزشیابی سینمای حرفه‌ای می‌گمارید، انتظار دارید چه آینده‌ای برای سینماگران متصور باشیم؟ صندلی‌های مهمی را به افراد محافظه کاری به عنوان مدیرکل سپرده اید که کوچک‌ترین اهمیتی برای زحمات و سرمایه فیلم‌سازان قائل نیستند. ملاک انتخاب اعضای شورای پروانه نمایش که توسط شخص شما به صورت مستقیم یا غیر مستقیم انتخاب شده اند آیا چیزی جز وجه المصالحه قراردادن سینمای کشور برای حفظ صندلی وزارت خودتان بوده است؟! هرگز آن سخنرانی پرشور و شعارها و وعده‌های رنگین شما را در همایش دل آرامیم حزب مردم سالاری که دست بر قضا اینجانب نیز به عنوان عضو شورای مرکزی و رییس شاخه هنرمندان حزب مردم سالاری در آن همایش حضور داشتم از یاد نمی‌برم که افاضه فرمودید در دولت تدبیر و امید، امید را به هنرمندان باز می‌گردانیم و هنرمندان بار دیگر با امید به وزارت ارشاد خواهند آمد و ما دلواپس اقتصاد فرهنگ هستیم!

آقای جنتی

مومن کسی است که حرف و عملش یکی است. نگاهی به آمار توقیف فیلم‌های سینما در دولت به اصطلاح تدبیر و امید بی‌اندازید تا متوجه وخامت اقتصاد فرهنگ به واسطه عملکردتان شوید. اینجانب در دولت قبل و در زمان مدیریت جواد شمقدری و سیدعلیرضا سجادپور بر سینمای کشور که اتفاقا دو چهره شاخص اصولگرا بودند، به عنوان یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب و با سابقه عضویت و مسئولیت در احزابی چون اعتمادملی و مردم سالاری، در مدت چهارسال موفق به ساخت پنج فیلم شدم اما در این دوسال از عمر این دولت که با حمایت اصلاح‌طلبان روی کار آمده است، تنها یک فیلم ساخته‌ام که آن هم به بهانه‌های واهی موفق به دریافت پروانه اکران نگردیده است و با عدم صدور پروانه ساخت جهت کار جدید و پروانه نمایش جهت کار قبلی، به صورت غیر رسمی در این دولت ممنوع‌الکار گردیده‌ام و عملکرد سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد تحت مدیریت شما در تضاد کامل با توصیه رهبری نظام مبنی بر جذب حداکثری و دفع حداقلی می باشد. در زمان وزارت ارشاد دولت اصولگرایان چندباری برای حل مشکلاتم موفق به گرفتن وقت ملاقات از وزیر سابق و هم‌چنین معاون سینمایی ایشان و طرح مشکلات خود گردیدم در حالی‌که ملاقات رییس فعلی سازمان سینمایی و معاون وی از ملاقات رییس جمهور سخت‌تر است!

به هر تقدیر اینجانب برای احقاق حقوق حقه خود و دفاع از سرمایه و زحمات صرف شده جهت ساخت فیلم «منشی مخصوص من» که اتفاقا یک فیلم با پیام اخلاقی و مناسب مخاطب خانواده است و به دور از هرگونه سیاه نمایی یا عبور از خطوط قرمز ساخته شده است علی‌رغم میل شخصی و با توجه به بسته بودن راه‌های تعامل توسط مدیران با تدبیر سازمان سینمایی، از روز دوشنبه 28 اردیبهشت‌ماه به ناچار در محوطه وزات ارشاد دست به اعتصاب غذای خشک خواهم زد و حقوق شهروندی خود را به عنوان یک فیلم‌ساز فریاد خواهم زد و عواقب و خطرات احتمالی آن متوجه شخص شما و معاون سینمایی شما می باشد.

بدیهی است در صورتی‌که پاسخ قانع کننده‌ای از سوی جنابعالی یا مدیران سینمایی وزارت ارشاد دریافت نکنم، مراجعه به کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی و دیوان عدالت اداری راه‌های بعدی اینجانب برای احقاق حقوق حقه خود به عنوان یک فیلم‌ساز خواهد بود.

در صورت اصلاح رویه غلط گذشته از سوی سازمان سینمایی و صدور پروانه اکران فیلم «منشی مخصوص من» ، بار دیگر درآمد حاصل از فروش این فیلم صرف تولید دیگری در سینمای ایران و در راستای سیاست‌های فرهنگی نظام و با هدف ایجاد اشتغال و کمک به اقتصاد ضربه پذیر سینما خواهد گردید.

صالح دلدم
تهیه کننده و کارگردان فیلم «منشی مخصوص من»

*رونوشت:
خبرگزاری ها و روزنامه های رسمی کشور