جمعه, ۲۴ مرداد , ۱۳۹۹

رئیس‌جمهور خواستار پاسخ‌گویی قوه قضائیه درباره محدودیت رسانه‌ای خاتمی شد

منتشر شده در: .

khatami-rohani-sahamnewsرئیس‌جمهور به نامه اعضای مجمع روحانیون مبارز که در آن خواستار بیان علت ممنوع‌التصویری رئیس دولت اصلاحات شده‌ بودند، پاسخ داد و دفتر رئیس‌جمهوری نامه‌ای به قوه قضائیه فرستاد و پاسخ سوال مجمع را از این قوه خواستار شد و رونوشت این نامه نیز به مجمع روحانیون ارسال شد.

به گزارش«سحام»، حجت‌الاسلام محمد مقدم در گفت‌وگو با خبرگزاری آنا درباره نامه مجمع روحانیون به رئیس جمهوری درخصوص ممنوع التصویری و ممنوع‌البیانی رئیس دولت اصلاحات اظهار کرد: به دنبال ممنوع التصویری و ممنوع‌البیانی رئیس دولت اصلاحات، اعضای مجمع بارها درجلسات مسائلی را در خصوص تحت الشعاع قرار گرفتن حقوق شهروندی در پی این اقدام را مطرح می‌کردند، در نهایت با وجود این بحث‌ها تصمیم گرفته شد که در این زمینه نامه‌ای به رئیس‌جمهوری ارائه شود.

وی افزود: از آن‌جایی که رئیس جمهور مجری اجرای قانون اساسی است و وظیفه پاسداری از حقوق شهروندی را برعهده دارد و هم‌چنین به این دلیل که ممنوع‌التصویری رئیس دولت اصلاحات بدون استناد قانونی صورت گرفته است، تعدادی از اعضای مجمع از رئیس‌جمهور خواستند که دراین‌باره به افکارعمومی توضیح دهند.

عضو مجمع روحانیون مبارز تصریح کرد: پس از ارسال این نامه، دفتر رئیس‌جمهوری نامه‌ای به قوه قضائیه فرستاد و پاسخ سوال مجمع را از این قوه خواستار شد و رونوشت این نامه نیز به مجمع روحانیون ارسال شد.

مقدم تاکید کرد: از این رو ما منتظر پاسخ نهادهای ذی‌ربط دراین زمینه هستیم تا برای افکارعمومی و اعضای مجمع موضوع ممنوع‌التصویری رئیس دولت اصلاحات مشخص شود.

همچنین حجت الاسلام محمدعلی ابطحی اظهار کرد: پاسخ این نامه دو شب گذشته در مجمع روحانیون مطرح شد و به دلیل این‌که محتوای نامه قید محرمانه داشت نمی‌توانم درباره جزئیات آن اطلاعی ارائه دهم.

روز چهارشنبه(17 اردیبهشت ماه) خبر نامه مجمع روحانیون مبارز برای اجرای برخی از اصول مغفول مانده قانون اساسی به رئیس جمهوری در خبرگزاری‌ها منتشر شد.

در بخشی از این نامه نویسندگان با اشاره به «منع اصحاب رسانه از درج تصویر و ذکر نام رئیس‌جمهوری اسبق و تائید این اقدام از سوی معاون اول و سخنگوی قوه قضاییه» بر ضرورت ارائه مستند قانونی این منع تاکید و تصریح کردند: اصل اصیل قانونی بودن جرایم و مجازات‌ها سابقه‌ای به قدمت مدنیت بشر داشته و نقش ستون فقرات پیکره نظامات اجتماعی – قضایی را ایفا می‌نماید که علاوه بر ذکر آن در اصل 36 قانون اساسی در ماده 2 قانون مجازات اسلامی نیز آمده است که «هر رفتاری اعم از فعل یا ترک فعل که در قانون برای آن مجازات تعیین شده است جرم محسوب می‌شود.»

هم‌چنین در ماده 12 قانون مزبور قید شده: «حکم به مجازات یا اقدام تامینی و تربیتی و اجرای آن‌ها باید از طریق دادگاه صالح به موجب قانون و با رعایت شرایط و کیفیات مقرر در آن باشد.»

با این وجود از شب گذشته در شبکه‌های اجتماعی موضوع پاسخ این نامه از سوی حجت الاسلام حسن روحانی به مجمع روحانیون مطرح شد.

هم‌چنین پیش از این اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری نیز پیگیر موضوع ممنوع التصویری رئیس دولت اصلاحات بود که هنوز نتیجه پیگیری در رسانه‌ها منتشر نشده است.