سه شنبه, ۱۴ مرداد , ۱۳۹۹

امام جمعه کعبه: طالبان و داعش از دایره اسلام خارج‌اند

منتشر شده در: .

khaled-Alghamedi-saham-news

امام جمعه کعبه از مسلمانان که به هر فرقه‌ای تعلق دارند، خواست تا یک‌دست شده و اختلافات‌شان را کنار بگذارند.

به گزارش«سحام»، به نقل از رادیوآزادی، «شیخ خالد الغامدی» که در برنامه جرگه تلویزیون جیو پاکستان صحبت می‌کرد، گفت: جنگجویان طالبان و داعش که از اسلام سوء تعبیر می‌کنند، از دایره اسلام خارج اند.

به گفته شیخ خالد، این افراد از ترجمه آیات قرآن کریم برای اهداف خود سوء استفاده می‌کنند. وی گفت:

«بلای بزرگ از همین گونه فرقه‌های خوارج منشاء گرفته است. تاریخ گواهی می‌دهد، آنانی که از حضرت علی(رضی الله عنه) جدا شده بودند، آن‌ها را خوارج می‌گفتند. من هم چنین می پندارم، آنانی که از آیات قرآن، حدیث و سنت جدا اند، آن‌ها هم همان مردمان یعنی خوارج اند و آن‌ها به طور بنیادی آیات قرآن و حدیث را نادرست و غلط تشریح و تفسیر می‌کنند و از آن، مقاصد خود را بر می آورند. مثلاً در کشتار اطفال، زنان و مردمان بی‌گناه… دراین صورت غیر مسلمانان می‌گویند، اگر اسلام چنین باشد، باید از آن دوری کرد. من می‌گویم، گروه داعش در شام و طالبان در پاکستان و همه‌ی گروه‌های مسلح اگر به این نظر باشند، پس آن‌ها با اسلام هیچ‌گونه ارتباطی ندارد.»

رادیو مشعل رادیو آزادی در مورد اظهارات امام کعبه از ٬مفتی فضل منان عابد٬ کارشناس امور مذهبی پرسیده است، او گفت:

«آیات که درمورد کافر آمده در باره‌ی مسلمان صدق نمی‌کند. یعنی آیت جهاد در جای که جهاد رواست و آیت حج در جای حج رواست، صادر شده. مسلمانی که آیت و احادیث را به نفع و مقصد خود تفسیر می‌کند و از آن سوء استفاده می نماید، عمل خوبی را انجام نداده و ما این‌گونه افراد را مسلمان نخوانده، رد می‌کنیم. این چنین افراد به بدنامی اسلام و بدنامی کشوراند. هر کسی که مکتب(مدرسه) را می‌سوزاند، مسجد و مدرسه را تخریب می‌کند و مردم عام را می‌کشد، نقص و ضرر آن هم به اسلام و هم به کشورش می رسد.»

اظهارات امام جمعه کعبه برای جنگجویان مسلح چه تاثیر خواهد گذاشت؟ از ٬نجم برهانی٬ کارشناسی دینی مذهبی پرسیده شد، او گفت:

«این چنین اظهارات بالای(برای) افراد و جنگجویان مسلح تاثیرگذار نیست. زیرا آن‌ها اسلحه برداشته و اهداف خودشان را به پیش می برند. آن‌ها فکر نمی‌کنند که امام کعبه چه می‌گوید. قبل از این هم، نه تنها تعداد زیاد ازعلمای دین و جهان عالم اسلام دراین باره صحبت کرده اند، بلکه دراین مورد فتواها نیز صادر شده‌ که افراد مانند داعش و طالبان و گروه‌های مسلح دیگر به اسلام ضرر می رسانند. یک موضوع که دربیانیه امام خیلی مهم است این است که اظهارات وی ممکن ذهنیت مردم عام پاکستان را در برابر جنگجویان مسلح تغییر دهد.»

شیخ خالد الغامدی امام کعبهء شریف برای یک بازدید یک هفته یی وارد پاکستان شده است.