سه شنبه, ۱۴ مرداد , ۱۳۹۹

استناد به پرونده مختومه

منتشر شده در: .

Abas-Yazdanpanah-saham-news

مرجان توحيدي- ماجراي عباس يزدان پناه يزدي گويا به يک بازي حيثيتي براي جريان اصولگرا و رسانه‌هاي منتسب به آن تبديل شده است که هر روز بنا دارند برگ جديدي از يک ماجراي قديمي را ورق بزنند. بعد از انتشار فيلم اعترافات عباس يزدان پناه يزدي در خبرگزاري تسنيم، حالا نوبت به خبرگزاري فارس رسيده است تا بخواهد حکم دادگاه عباس را بر خروجي خود قرار دهد و به اين وسيله گفت‌وگوي وکيل مهدي هاشمي با روزنامه «شرق» را تکذيب کند. عليزاده طباطبايي، اما درگفت‌وگوي خود با «شرق» گفت که حکم منتشرشده از سوي خبرگزاري فارس بعد از نامه‌اي که عباس يزدان پناه، به مقامات عالي رتبه کشور نوشت، منتفي شده و پرونده مختومه شده است. اين درحالي است که فارس در گزارش خود مدعي شده پرونده از جنبه جاسوسي هم‌چنان مفتوح است. به گفته عليزاده هم‌چنين مهدي هاشمي به دليل مستندات ناصحيح پرونده عباس، از اتهام ارتبط با دولت‌هاي بيگانه تبرئه شده است.

درتصوير اين حکم، نام دادگاه انقلاب اسلامي خودنمايي مي کند و البته شماره پيوست حکم به تاريخ ١٦ مهر سال ٧٤. طبق اين تصوير، اتهامات عباس يزدان پناه به اين قرار است: اقدام عليه امنيت کشور از طريق جاسوسي و دادن اطلاعات به اشخاص بدون صلاحيت، پرداخت رشوه و نفوذ در ادارات و وزارتخانه‌ها؛ اين‌ها اتهاماتي است که يزدان پناه در شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامي به خاطر آن‌ها محکوم شده است. براساس اين تصاوير، عباس به اتهام اقدام عليه امنيت، به جرم جاسوسي، ارتشا و اختلاس به هفت سال حبس تعزيري، شلاق و جزاي نقدي محکوم شده است. البته به گزارش فارس و طبق تصاوير منتشره شده از حکم، عباس داراي يک اسلحه لاما و هفت تير فشنگ بوده که البته به دليل داشتن مجوز حمل سلاح، اسلحه و مهمات به نفع دولت ضبط شده است.

خبرگزاري فارس با استناد به اين حکم که مشخص نيست از چه طريقي به آن دسترسي داشته است، مصاحبه محمود عليزاده طباطبايي، وکيل مهدي هاشمي، با روزنامه «شرق» را مبني بر اين‌که عباس بدون مانع از کشور خارج شده، رد کرده و نوشته است: عليزاده طباطبايي به نحوه خروج يزدان پناه از زندان و خروج «بدون مانع» اشاره مي کند، ولي درباره چگونگي خروج وي از زندان که با استفاده از فشار برخي چهره‌هاي خاص و گذاشتن وثيقه سنگين به عنوان مرخصي صورت گرفته، اشاره‌اي ندارد. در ادامه اين گزارش چنين آمده: عليزاده طباطبايي درحالي ادعا مي‌کند که يزدان پناه بدون هيچ مانعي از کشور خارج شده که هنوز پرونده وي در دادگاه(آن هم نه به دليل ارتکاب يک جرم محدود، بلکه جاسوسي و حمل سلاح) درجريان بوده و طبيعتا چنين فردي از سوي مراجع قضائي ممنوع الخروج محسوب مي شود. فارس هم‌چنين گزارش مي دهد در واقع سفرهاي وي(يزدان پناه) به کشورهاي مختلف براي فروش اطلاعات محرمانه پروژه‌هاي نفتي(که به واسطه آقازاده جنجالي به دست آمده)، دريافت پورسانت و ديدار با کارتل‌هاي بزرگ نفتي است. علاوه براين، در متن دادنامه عباس يزدان پناه که فارس آن را منتشر کرده، علاوه براشاره به فهرستي از اموال و دارايي‌هاي نامبرده، ارتباط نامشروع و شرب خمر هم ديده مي شود. علاوه براين طبق اقراري که دراين تصاوير ديده مي شود، يزدان پناه به فعاليت‌هاي اقتصادي خود که درقبال تاسيس شرکت‌هايي براي دريافت پورسانت از قراردادهاي نفتي بوده اشاره کرده و برخي اسامي را هم عنوان کرده است. دراين تصاوير يزدان پناه به ارتباط با فرزند تيمور بختيار و اسفنديار بختيار اشاره کرده و در ادامه چنين مي نويسد: گزارش ديگري را تيمسار شمخاني تهيه کرده بود و موضوع به کلي سري بود و موضوع مربوط بود به حمل فراورده هاي نفتي از عراق به قطر و ترانزيت از راه ايران که به بختيار دادم و من حاضر شده بودم اطلاعات محرمانه کشور را در ازاي پول به دشمن بفروشم.

فارس دراين گزارش از يزدان پناه به عنوان «جعبه سياه مافياي نفتي» نام برده و مي نويسد اعترافات يزدان پناه يزدي که در چهارم تيرم سال ٩٢ به طرز مشکوکي مفقود شد، اين روزها قطعا مي توانست براي مهدي هاشمي دردسري جدي ايجاد کند، اما اعترافات سال‌هاي دور وي که توسط دستگاه‌هاي امنيتي ضبط شده بود نيز توانست بر بار اتهامات مهدي هاشمي اضافه کند.

عباس يزدان پناه يزدي که نام او پس از مفقودشدنش در سال ٩٢ مطرح شده، به عنوان دوست مهدي هاشمي مطرح مي شود. رسانه‌هاي اصولگرا درتلاش هستند تا اين فقدان را به مهدي هاشمي نسبت دهند. اين رسانه‌ها مدعي هستند عباس به همراه مهدي هاشمي شرکت‌هاي واسطه‌اي را در ايران افتتاح کرده و با دريافت اطلاعات نفتي از طريق مهدي هاشمي به دليل نفوذش در دستگاه‌هاي اجرايي، براي قراردادهاي نفتي از شرکت‌هاي خارجي پورسانت دريافت کرده و اطلاعات محرمانه کشور را در اختيار بيگانگان قرار مي‌دادند.

عباس قرار بوده در دادگاه داوري لاهه درباره شکايت شرکت کرسنت از ايران شهادت دهد که مفقود مي شود. همسرعباس معتقد است طبق اطلاعات وزارت خارجه بريتانيا که همسرش تابعيت آن کشور را داشته، کشته شده است.

بعد از مدتي بي خبري از ماجراي عباس، اما خبرگزاري تسنيم فيلم اعترافات يزدان پناه را بر خروجي خود قرار مي دهد. عباس دراين اعترافات مدعي مي شود تمام اين تحرکات را با همراهي مهدي هاشمي انجام داده است. اين فيلم مربوط به زمان بازداشت عباس در سال ٧٤ براي اولين بار است. تسنيم در خبر مربوط به فيلم مذکور نوشته بود عباس پس از مرخصي از زندان، از کشور خارج مي شود و تابعيت بريتانيا را مي‌گيرد. اما محمود عليزاده طباطبايي درگفت‌وگوي پيشين خود با روزنامه «شرق» گفته بود پس از بازداشت، عباس از زندان نامه اي براي مقام‌هاي ارشد کشور نوشته و آن‌چه را در زندان بر او گذشته، به مقامات ارشد توضيح مي دهد و بعد از آن با دستور مقامات ارشد از زندان آزاد شده و بدون هيچ مانعي از کشور خارج مي شود.

عليزاده هم‌چنين گفته بود فيلم اعترافات عباس در دادگاه‌هاي مهدي هاشمي پخش شده و دادگاه آن را رد کرده و به اين نتيجه رسيده است که در راستاي سناريوسازي بوده است. عليزاده هم‌چنين هرگونه مراوده مالي عباس و مهدي هاشمي را رد کرده بود.

اما عليزاده طباطبايي درگفت‌وگوي جديد خود با «شرق» درباره اقدام جديد خبرگزاري فارس و انتشار تصوير حکم عباس يزدان پناه، اين مسئله را مشکوک ارزيابي کرده و گفت: اين خبرگزاري‌ها به مدارکي دسترسي پيدا کرده اند که ما هم که وکيل بوديم تا پايان مراحل پرونده، به آن‌ها دسترسي نداشتيم. او ادامه داد: اين اسناد منتشرشده توسط اين خبرگزاري‌ها، ساخته سرويس‌هاي اطلاعاتي بيگانه است و اين خبرگزاري‌ها هم فريب اين بازي را خورده اند.

عليزاده گفت اين موضوع در راي دادگاه مهدي هاشمي اشاره شده و آمده است اسناد و مدارک بعضي از اتهامات مهدي هاشمي توسط طرف مقابل تهيه شده است.

طباطبايي با تکذيب گزارش خبرگزاري فارس گفت با وجود حکم صادرشده براي عباس يزدان پناه، هيچ قراري براي او صادرنشده و هم‌چنين براي او وثيقه هم تعيين نشده است. او اضافه کرد عباس حتي هنگام خروج از کشور در مرخصي هم نبوده است، بلکه بعد از نامه اش به مقامات عالي رتبه نظام- به غيراز رئيس جمهور- بدون مانع از کشور خارج مي شود. او درعين حال يادآور شد حکم عباس پس از نامه اش به مقام‌هاي عالي رتبه کشور، منتفي شده و پرونده هم مختومه شده است. اين درحالي است که فارس مدعي شده اين پرونده هم‌چنان مفتوح است.

عليزاده همچنين گفت مهدي هاشمي در اتهام همکاري با دولت‌هاي بيگانه، بنا به همين موضوع پرونده عباس، از اتهام تبرئه مي شود.

او هم‌چنين درباره فعاليت‌هاي نفتي عباس هم گفت همسر خواهرعباس، آقاي مهدي حسيني معاون وقت قراردادهاي وزارت نفت بوده است. عباس هم در توضيحاتي که به وزارت اطلاعات داده بود، گفته بود اطلاعات خود را از طريق سايت‌هاي متعلق به وزارت نفت و بعضي از خويشاوندان خود به دست مي آورده است.

با وجود توضيحات طباطبايي به ظاهر موضوع عباس يزدان پناه به بازي پينگ پنگي خبرگزاري‌هاي جريان اصولگرا تبديل شده و گويا از اين پس هر از چندگاهي برگ‌هاي جديدي از اين پرونده رونمايي خواهد شد.