سه شنبه, ۶ خرداد , ۱۳۹۹

گزارشی از چهره های ثروتمند فوتبال ایران

منتشر شده در: .

تزریق پول به ورزش سرنوشت خیلی از ورزشکاران را عوض کرد. اواسط دهه هفتاد بود که یک دفعه انقلابی در رشته‌های مختلف ورزشی و به خصوص فوتبال رخ داد. پول آمد و خیلی از چیزها را عوض کرد. دیگر مثل سابق نبود که بازیکنان از صبح تا غروب با تاکسی کار کنند یا کارگر کارخانه‌ها باشند و پس از یک روز طاقت فرسا، بعد از ظهر که شد نیمی از زمان تمرین را از دست بدهند!

چسبیدن واژه «حرفه ای» به ورزش باعث شد تا رفته رفته همه چیز به سمت این واژه کشیده شود. دیگر صبح و بعد از ظهر تمرین بود و تمرین. پول هم به اندازه ای کافی بود که نیازی نباشد تا ورزشکاران سراغ شغل دیگری بروند. با ورود به دهه 80 و علاقمند شدن خیلی از مدیران غیرورزشی به ورزش شیر سرمایه، بیشتر به سمت ورزشکاران باز شد و در چشم برهم زدنی خیلی از آن‌ها بار خودشان را بستند. ترانسفر شدن به کشورهای اروپایی بیشتر از پیش رونق گرفته بود و رقم قراردادها به اندازه ای چشمگیر بود که بعضی از ورزشکاران را در زمره پولدارترین چهره ای ایران قرار داد. چهره‌هایی که با تجارت و سرمایه گذاری در مشاغل مختلف هر روز بر سرمایه شان افزوده می‌شود و البته خیلی از آن‌ها با افزایش سرمایه شان دست به خیر بودن‌شان هم بیشتر می‌شود. بیشتر ستاره‌ها کارهای زیادی انجام می دهند که از چشم خیلی‌ها پنهان می ماند. در زیر نگاه کوتاهی می اندازیم به ورزشکارانی که در اصصلاح می‌گویند: «پولشان از پارو بالا می رود.»

علی دایی

می‌گویند پولدارترین فوتبالیست است. هم بازی‌های سابقش در وصف دارایی‌ها کاپیتان سابق تیم ملی می‌گفتند:«کاش فقط پارو بود، پول او از در و دیوار بالا می رود.البته خود دایی بارها این موضوع را تکذیب کرده است اما نمی‌توان این را کتمان کرد که جدا از درآمدهایی که کاپیتان سابق ایران از فوتبال بازی کردن در اروپا و تیم‌های عربی داشت، دایی تجارت می‌کند، تولید پوشاک دارد، در بهترین نقاط شهر تهران مغازه داری می‌کند و… پس بی دلیل نیست که وقتی حرف پولدارترین فوتبالیست به میان می آید همه از علی دایی یاد می‌کنند.

مهدي مهدوی‌کيا

یکی از فوتبالیست‌های پولدار و کم حاشیه هست. بیش از یازده سال حضور در آلمان او را در زمره پولدارهای ورزش ایران قرار داده است. پول ترانسفر شدن مهدوی کیا زمانی که از پرسپولیس به آلمان سفر کرد به اندازه ای بود که کل تیم پرسپولیس را از بحران نجات داد. یک زمان یکی از رسانه‌ها درباره میزان دستمزد کیا در تیم هامبورگ نوشته بود که او 2 ميليون و 200 هزار يورو می‌گیرد. کیا زمانی هم به آینتراخت فرانکفورت پیوست سالی یک میلیون و پانصد هزار یورو دستمزدش بود تا او را در رده بازیکان گران‌قیمت تاریخ این باشگاه قرار بدهد. بازیکن دوست داشتنی فوتبال ایران این روزها درکار ساخت و ساز هم هست و بدون شک با پولی که از راه تجارت در می آورد باید گفت که یکی از ورزشکاران ثروتمند ایران است.

فرهاد مجیدی

کاپیتان سابق باشگاه استقلال سال‌ها در فوتبال امارات بازی کرد، گل زد و رقم‌های قرارداد خوبی را امضا کرد.از مجیدی نه تنها در ایران، بلکه در امارات هم به عنوان یکی از ورزشکاران ثروتمند یاد می‌کنند. او در8 سال حضورش درامارات آن‌قدر از شیوخ این کشور پول گرفته که مغازه، خانه و… زیادی دارد. به عقیده بعضی از دوستان نزدیک مجیدی او آن‌قدر پول دارد که شاید در آینده ای نزدیک بتواند از دایی هم سبقت بگیرد.

وحيد هاشميان

می‌گویند هر بازیکنی که در فوتبال آلمان بازی کرده باشد مایه دار است. هاشمیان زمان زیادی را با رقم‌های درشت در بوندس لیگا بازی کرد. از این‌که وحید در دنیای تجارت چه کارهایی انجام می دهد اطلاعات زیادی در دست نیست. اما میانگین سالی یک میلیون و پانصد هزار یورو دریافتی در هر سال(هاشمیان تقریبا 9 سال در آلمان فوتبال بازی کرد) باعث شده تا به او لقب ورزشکار پولدار را بدهند.

علي کريمي

جادوگر فوتبال ایران یک بار قراردادی را با الاهلی امضا کرد که آن زمان می‌گفتند بالاترین رقم پرداختی به یک بازیکن آسیایی در کشور امارات است؛ رقمی در حدود 4 میلیون دلار. کریمی که پس از چند سال حضور در امارات به بایرن مونیخ رفت برای هر فصل بازی در این تیم يک ميليون و پانصد هزار يورو گرفت تا بر اندوخته‌هاي خودش بيفزايد.این اتفاق درحالی رقم خورد که پس از بازگشت از بایرن کریمی در لیگ ستارگان قطر بازی کرد. آن زمان حرف از این بود که او 5 میلیارد تومان هم از قطری‌ها گرفته است. کریمی که سابقه بازی در شالکه، استیل آذین و البته پرسپولیس را هم در کارنامه اش دارد سالی که ازاستیل آذین جدا شد طلب 800 میلیونی اش را بخشید تا ثابت کند که این رقم‌ها برای او چندان اهمیتی ندارد. او زمانی هم که در تیم متمول حسین هدایتی بازی می‌کرد قراردادی بسته بود که می‌گفتند برابر با کل بودجه فرهنگی چهار دانشگاه بزرگ کشور است! کریمی دستی هم در کارهای تجاری و خیر دارد و بدون شک باید گفت که او هم از ورزشکاران مایه دار ایران است.

امیر قلعه نویی

شاید از دورانی که خودش فوتبال بازی می کرد پول زیادی گیرش نیامده باشد اما قلعه نویی از زمانی که مربی شد این اتفاق را جبران کرد. او همیشه یکی از مربیانی بود که در لیگ برتر بیشترین قراردادها را بسته است. قلعه نویی چند سالی هم هست که وارد دنیای تجارت شده و به قول معروف دارد پول روی پول می گذارد.

علی پروین

شماره 7 معروف پرسپولیسی ها یکی از آن پیشکسوتان دنیای فوتبال است که به پول رسید. او برخلاف سایر هم بازی‌هایش پول خوبی از فوتبال درآورد. پروین درآن سال‌هایی هم که سرمربی پرسپولیس بود دست‌مزد خوبی از این تیم سرخپوش دریافت می‌کرد. سلطان چشم تیله ای پرسپولیسی‌ها خیلی زود وارد کسب و کار شد و هر پولی که از فوتبال درآورد را وارد دنیای کسب و کار کرد. او ابتدا یک مانتو فروشی زد، بعد نمایشگاه ماشینش را راه انداخت، وارد خرید و فروش ملک شده و این روزهای هم یک دفتر خدمات بیمه ای راه اندازی کرده است.

کريم باقری

باقری هم یکی دیگر از ورزشکارانی است که واژه ثروتمند دنباله نامش است.او البته زیاد بروز نمی دهد که میزان دارایی اش چقدر است. اما آن‌قدر در کار وارد کردن کامیون، صادرات نخودچی و فرش خبره شده که جدا از درآمدهایی که از فوتبال داشته باشد گفت کریم ثروت زیادی دارد. البته باقری تا همین چند وقت پیش که فوتبالش تمام نشده بود با پژو 206 در تهران چرخ مي‌زد. او کلا زیاد اهل تجملات نیست و به قول دوستانش کمتر به خرید می رود.

جواد نکونام

قرارداد خوبی با اوساسونا بست. چند سالی هم در کشورهای عربی بازی کرد و زمانی که دوباره به ایران برگشت تا در استقلال بازی کند شایعه شد که 4 میلیارد تومان از تیم آبی پوش پایتخت گرفته است. او در زمان حضور در پاس تهران هم همیشه جزو بازیکنانی بود دستمزد بالایی داشت. نکونام هم دستی در تجارت دارد و نمی‌توان به راحتی از کنار نام او در زمینه پولدار بودن عبور کرد. دوستان جواد می‌گویند که به خوبی از پولش استفاده می کند و خیلی هم تجملاتی است.

مسعود شجاعي

مسعود شجاعي هم در اسپانيا ميخ مايه‌دار شدن را کوبيد. به تأييد سايت رسمي باشگاه اوساسونا او براي هر فصل 2 ميليون يورو از اين باشگاه گرفته است که براي بازيکني در حد او يک رقم کلان است. مسعود قبل از اين، بيشترين پول دريافتي را از اماراتي‌ها گرفته بود که به گفته خودش نزديک به يک ميليارد تومان بود. براي پول درآوردن امارات هم بد جايي نيست. حتي علي دايي که روزي برايش افت داشت درآسيا بازي کند، دو فصل به الشباب امارات قرار داد بست و 2 ميليارد به جيب زد.

آندرانیک تیموریان، جواد کاظمیان، ایمان مبعلی، علی سامره، مهرداد پولادی، مجتبی جباری، سید جلال حسینی و حتی پژمان منتظری که سابقه بازی کردن در تیم‌های عربی را دارند را هم می‌توان دراین فهرست گنجاند.

این درحالی است که جدا از فوتبالیست‌ها این روزها پول به سمت خیلی دیگر از رشته‌های ورزشی سرازیر شده است. حسین رضازاده، بهداد سلیمی، حمید سوریان، حامد حدادی، سعید معروف، محمد موسوی، صمد نیکخواه بهرامی و… از چهره‌های سرشناسی هستند که این رقم‌ها و قراردادهای خوبی در ورزش بسته اند و باید گفت که از مایه دارهای ورزش ایران به حساب می آیند.

خبرآنلاین