سه شنبه, ۶ خرداد , ۱۳۹۹

آلن ایر: تلاش می‌کنیم پیش از مهلت تعیین شده به توافق سیاسی برسیم

منتشر شده در: .

Alen-Air-saham-news

در حالی که به پايان مهلت تعيين شده يازدهم فروردين ماه برای رسيدن به توافق سياسی يا چارچوب اصلی توافق جامع و نهايی بر سر برنامه هسته‌ای ايران، تنها چهار روز باقی مانده است، سخن‌گوی فارسی زبان وزارت خارجه آمريکا گفت مذاکرات جاری در لوزان بر رسيدن به تفاهم سياسی پيش از رسيدن به پايان اين مهلت متمرکز است.

آلن اير سخن‌گوی فارسی زبان وزارت خارجه ايالات متحده روز جمعه در گفت‌وگو با صدای آمريکا گفت: «هنوز تا رسيدن به نتيجه مطلوب فاصله است؛ اما تلاش می‌کنيم به يک چارچوب يا يک تفاهم سياسی قبل از پايان ضرب الاجل (پايان ماه مارس) برسيم، که بر پايه آن بر سر تمام عناصر اصلی يک توافق جامع به توافق مشترک برسيم.»

وی در ادامه افزود: «رسيدن به تفاهم سياسی ميسر است، اما بين رسيدن تقريبا به تفاهم و رسيدن به درک صد درصدی مشترک فاصله است.»

آقای اير هم‌چنين در اين مصاحبه، ضمن تاييد خبر دريافت نامه حسن روحانی رييس جمهوری اسلامی ايران به باراک اوباما رئيس جمهوری آمريکا گفت «مي‌توانم تاييد کنم که اين نامه به دست پرزيدنت اوباما رسيده است، اما درباره محتوی آن نمی‌توانيم اظهارنظر کنيم.»

آقای روحانی در حالی که مذاکرات ايران و ايالات متحده با هدف دستيابی به توافق سياسی تا پيش از پايان مهلت تعيين شده پايان مارس از روز پنج‌شنبه در لوزان سوئيس از سر گرفته شده است، به سران کشورهای عضو گروه ۱+۵ نامه نوشت.

به گزارش خبرگزاری دولتی ايران، ايرنا، رئيس جمهوری ايران در نامه به سران کشورهای عضو گروه ۱+۵ شامل ايالات متحده، بريتانيا، فرانسه، روسيه، چين و آلمان، آخرين مواضع تهران در مذاکرات اتمی جاری را تشريح کرد.

وی ضمن رد تاثيرپذيری مذاکرات از تحولات اخير در يمن که حملات هوايی نيروهای ائتلاف کشورهای شورای همکاری خليج فارس به مواضع شيعيان حوثی رخ داده است، گفت «مساله يمن در گفتگوها ذکر شد اما موضوع مذاکرات نيست و تاثيری بر اين گفتگوها ندارد.»

ايران از اولين کشورهايی بود که حملات ائتلاف به رهبری عربستان سعودی را محکوم کرد، اما دولت ايالات متحده از حملات رياض، هم‌پيمان خود در منطقه، پشتيبانی کرده است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا: هیچ‌گاه تا این حد به توافق با ایران نزدیک نبوده‌ایم

* کسری ناجی، خبرنگار اعزامی بی‌بی‌سی فارسی به محل مذاکرات: تحریم‌ها، فعالیت‌های تحقیقاتی ایران در بخش انرژی هسته‌ای و بازرسی‌های آژانس از تاسیسات هسته‌ای ایران از محورهای اصلی مذاکرات هستند، هرچند گفته می‌شود که اگر تحریم‌ها آن‌طور که ایران می‌خواهد، با سرعت برداشته شود، شاید بقیه مسائل راحت‌تر قابل حل‌وفصل باشد.

* دو طرف مذاکره اعتراف دارند که گفت‌وگوها سخت و پیچیده است.

* توییت منسوب به حسن روحانی(به انگلیسی): در تماس با آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، او ابراز امیدواری کرد که هم‌زمان با سال نو خورشیدی شاهد یک توافق جامع باشیم.(او گفت) آلمان تمام تلاشش رادر این زمینه خواهد کرد.

* فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا: هیچ‌گاه تا این حد به توافق هسته‌ای با ایران نزدیک نبوده‌ایم.

* توییت منسوب به حسن روحانی(به انگلیسی): در گفت‌وگوی تلفنی با آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، هر دو بر حل و فصل مسئله هسته‌ای و رسیدن به توافق تاکید کردیم.

* محمد جواد ظریف در توییتر: در مذاکرات هر دو طرف باید انعطاف نشان دهند. ما این کار را کرده‌ایم و برای رسیدن به توافقی که به نفع همه باشد آماده‌ایم. ما منتظر اعلام آمادگی طرف‌ مقابل هستیم.

خبرگزاری ریانووستی به نقل از سرگئی ریابکوف، مذاکره‌کننده ارشد روس: شانس رسیدن به توافق با ایران بیش از پنجاه درصد است.