جمعه, ۲۴ مرداد , ۱۳۹۹

سخنان تند اردوغان علیه ایران در رابطه با یمن و تحولات منطقه

منتشر شده در: .

وزیران خارجه کشورهای عربی بر سر تشکیل نیروی نظامی مشترک علیه شورشیان شیعه حوثی یمن به توافق رسیدند. رئیس‌جمهور ترکیه نیز از ایران خواست، تمام نیروهای خود را از یمن، عراق و سوریه بیرون بکشد.

به گزارش«سحام» به نقل از دوویچه له، نبیل العربی، دبیرکل اتحادیه عرب و سامح شکری، وزیر خارجه مصر روز پنج‌شنبه (۲۶ مارس/۶ فروردین) از توافق وزرای خارجه کشورهای عربی بر سر تشکیل نیروی نظامی مشترک در نشست مصر خبر دادند.

Arabestan-saham-news
جلسه محمد بن سلمان، وزیر دفاع عربستان در ستاد فرماندهی ارتش این کشور به هنگام آغاز عملیات در یمن

این طرح بخشی از قطعنامه‌ای است که قرار است به نشست سران کشورهای عربی ارائه شود؛ نشستی که در روزهای ۲۸ و ۲۹ مارس(شنبه و یکشنبه) در شهر بندری شرم‌الشیخ مصر در حاشیه دریای سرخ برگزار خواهد شد.

نبیل العربی، دبیرکل اتحادیه عرب در کنفرانسی خبری گفت، وزیران خارجه کشورهای عربی«برای تشکیل نیرو[نیروی نظامی مشترک] بر سر اصلی مهم توافق کردند.» او این حرکت را تاریخی نامید و گفت: «این اولین بار است که نیرویی به‌ وجود می‌آید و زیر نام کشورهای عربی عمل می‌کند.»

سامح شکری، وزیر خارجه مصر نیز تصریح کرد که این توافق به اتفاق آرا به‌دست آمد. سایر کشورهای عربی خلیج فارس و مصر گفتند، دراین کارزار شرکت خواهند کرد.

سخنان تند اردوغان علیه ایران

رجب طیب اردوغان، رئيس‌جمهور ترکیه در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴ گفت: ترکیه از دخالت نظامی عربستان در یمن پشتیبانی تدارکاتی می‌کند. او بدون ذکر جزئیات افزود: «ترکیه ممکن است با توجه به روند تحولات اوضاع یمن دست به حمایت تدارکاتی از این عملیات بزند.»

ardoghan-saham-news

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اردوغان گفت: «ایران و گروه‌های تروریستی باید [از یمن] خارج شوند.»

اردوغان با اشاره به نقش ایران در منطقه و حضور این کشور در مبارزه با گروه دولت اسلامی(داعش) اظهار داشت: «هدف ایران افزایش نفوذ خود درعراق است… ایران تلاش دارد با بیرون راندن داعش از منطقه، جای آن را پر کند.»

به گزارش رویترز، اردوغان در یک کنفرانس مطبوعاتی در استانبول گفت که ایران در تلاش است، سلطه خود بر منطقه خاورمیانه را گسترش دهد. او افزود: «این امر واقعا قابل تحمل نیست، و ایران باید این را بفهمد.» وی افزود که ایران باید به تمامیت ارضی کشورهای یمن، سوریه و عراق احترام بگذارد.

تشکیل ائتلاف، هم‌زمان با پیشروی حوثی‌ها

به دنبال پیشروی‌های شیعیان شورشی حوثی به سوی عدن‌، شهری که رئيس‌جمهور یمن به آن گریخته بود، عربستان سعودی با ائتلاف با متحدان خود در منطقه به مواضع حوثی‌ها در یمن حمله کرد. این عملیات بعد از آن انجام شد که عبدربه منصور هادی، رئیس‌جمهور یمن از کشورهای عربی خواست با دخالت نظامی خود مانع پیشروی حوثی‌ها شوند.

رئيس‌جمهور یمن به دنبال پیشروی حوثی‌ها از عدن به ریاض گریخت و آخرین خبرها از قصد او برای شرکت در نشست سران کشورهای عربی در شرم‌الشیخ حکایت دارد.

عادل الجبیر، سفیر عربستان در آمریکا با اعلام عملیات نظامی عربستان در یمن گفت: ائتلافی با شرکت ۱۰ کشور تشکیل شد که یا در عملیات شرکت کردند یا در طراحی آن شرکت داشتند.

Arabestan-saham-news
محمد بن سلمان، وزیر دفاع عربستان در حال گفت‌و‌گو با فرماندهان عملیات

شبکه العربیه گزارش داد، عربستان سعودی ۱۵۰هزار سرباز و ۱۰۰ فروند هواپیمای جنگی، امارات متحده عربی ۳۰ فروند هواپیمای جنگی، بحرین و کویت هر کدام ۱۵ جت جنگی و قطر ۱۰ فروند جت جنگی خود را در این ائتلاف به خدمت گرفته‌اند.

مصر، اردن و سودان نیز تأیید کردند که دراین ائتلاف شرکت دارند. مصر برای انجام عملیات زمینی نیز اعلام آمادگی کرده است. سخنگوی این ائتلاف گفت حملات هوایی به رهبری عربستان سعودی به مواضع شورشیان حوثی موفقیت‌آمیز بوده است. او افزود، حملات تا رسیدن به اهداف ادامه خواهد یافت.

روز پنج‌شنبه (۲۶ مارس) هم‌چنین اعلام شد که این ائتلاف در حال حاضر طرحی برای عملیات نیروی زمینی در یمن ندارد.

آمریکا گفت، به عملیات نظامی در یمن علیه مواضع شورشیان حوثی کمک اطلاعاتی و تدارکاتی خواهد کرد. خبرگزاری‌ها به نقل از مقام‌های رسمی گزارش داده‌اند که ‌آمریکا در فکر ارسال هواپیماهای سوخت‌رسان و رادار به یمن است.

Arabestan-saham-news
سفیر عربستان در آمریکا: ۱۵۰ هزار نفر از نیروهای زمینی این کشور برای انجام عملیات آماده شده‌اند

اتحادیه عرب نیز موافقت خود با حملات هوایی را اعلام کرده است. تاکنون هیچ کشور اروپایی از مشارکت دراین عملیات خبر نداده است. فدریکا موگرینی‌، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هشدار داد که حملات هوایی در یمن اوضاع شکننده این کشور را وخیم‌تر از پیش کرده است.

رهبر شورشیان حوثی‌گفت، حملات هوایی عزم یمنی‌ها را در دفاع از خود راسخ‌تر کرده است. او به هواداران خود گفت، با دخالت عربستان سعودی مقابله کنند.

روسیه: تا 24 ساعت آینده جنگ پایان نیابد به زور متوقفش می کنیم

خبرگزاری رویترز عربی گزارش داد که روسیه نسبت به وقوع هرگونه جنگ در یمن هشدار داده و خواستار توقف حملات علیه حوثی‌ها در یمن شده است. مسکو همچنین هشدار داده است در صورتی که ظرف ۲۴ ساعت آینده جنگ در یمن پایان نیابد، خود وارد عمل خواهد شد و به زور جنگ را متوقف خواهد کرد. رویترز هم‌چنین گزارش داده است که ناوهای روسی به سمت باب المندب به حرکت در آمده‌اند.